termőföld
Szükség van a vízpufferek mihamarabbi kialakítására
A hazai termőterületek harmada az aszály mellett ár- és belvíznek is kitett; a szélsőséges időjáráshoz hatékonyan kell alkalmazkodnia a mezőgazdasági vízgazdálkodásnak. A tavalyi drasztikus...
Tavaly is drágult a termőföld – nem is kevéssel
A mező- és erdőgazdasági területek ára és bérleti díja a korábbi évekhez hasonlóan 2020-ban is jelentősen nőtt. Az eladott termőterületek átlagára 2019-hez képest a 8,2 százalékkal 1,7 millió forintra emelkedett, a bérléséért évi 64 400 forintot, a vételi ár 3,7 százalékának megfelelő éves díjat kellett fizetni - derül ki a Központi Statisztikai Hivatal Termőföldárak és bérleti díjak 2020 című kiadványából.
Drágult a magyar föld – keleti megyében kerül a legtöbbe
Tavaly 5 százalékkal drágult átlagosan a termőföld Magyarországon: az előző évi 1,593 millió forintról 1,673 millió forintra nőtt a hektáronkénti átlagár a NAV nem teljeskörű adatai alapján - közölte az OTP Jelzálogbank.
Jön a földadó Hódmezővásárhelyen?
Új, a termőföldre kivetett helyi adó bevezetéséről tárgyalt a hódmezővásárhelyi közgyűlés véleményező ülése.
Az osztatlan közös tulajdon vége – abszolút többség is elég
Januártól nem kell minden tulajdonos beleegyezése az osztatlan közös tulajdon felszámolásához, ami gyorsítja majd a tulajdonforma megszűnését - közölte Nagy István agrárminiszter.
Hárommillió egy hektárért – tovább drágult a termőföld
A termőföld hektáronkénti átlagára elérte az 1,6 millió forintot tavaly, ami 11 százalékos drágulás az előző évhez képest. A legdrágábbak a Budapesthez tartozó földek, ahol az átlagár duplájáért cserélnek gazdát a területek - derült ki az Agrotax Kft. elemzéséből.
Drágult a magyar föld – délen kerül a legtöbbe
Tavaly 11 százalékkal nőtt tavaly a mező- és erdőgazdasági területek ára, a földbérleti díjak 6,5 százalékkal emelkedtek. Az értékesített termőföldek területe 72 ezer hektár volt - derült ki a Központi Statisztikai Hivatal kiadványából.
Földpiac. Lassult az áremelkedés
A 2016-ban és 2017-ben mért két számjegyű áremelkedés után a tavalyi év első kilenc hónapjának adatai szerint csupán 6,4, reáláron pedig 3,5 százalékkal emelkedtek a termőföldárak.
Jelentősen drágult a termőföld tavaly – további emelkedés várható
Tavaly egy hektár termőföld országos átlagára 1,437 millió forint volt, ami 12 százalékos emelkedés jelent a 2017-es átlagárhoz képest. Idén is további drágulás valószínűsíthető.
KSH: drágult a termőföld, kevesebb volt a földeladás tavaly
Kevesebb termőföld cserélt gazdát tavaly, mint az előző évben, miközben az árak emelkedése az előző évinél lényegesen kisebb ütemben ugyan, de folytatódott, és a földbérleti díjak is nőttek.
Az idén bántóbb a parlagfűvirágzás
Az időjárás kedvez a parlagfűnek, az allergiásokat már bántó pollen mennyiségének húszszorosa lehet a terhelés.
Friss
Januárban csökkentek a globális élelmiszerárak
Csökkentek az élelmiszerek világpiaci árai januárban decemberhez képest - jelentette az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO).
Kormányszóvivő: nincs kibúvó az árstopszabályok alól
Nincs kibúvó az árstopszabályok alól, azok betartását a kormány továbbra is elvárja a kereskedőktől - mondta sajtótájékoztatóján Budapesten a kormányszóvivő.
A zöld hidrogén helyett lehet, hogy a rózsaszín lesz a nyerő?
Az elmúlt években Elon Musktól Ursula von der Leyenig számos nagynevű személyiség beszélt arról, hogy a hidrogén milyen szerepet játszhat - vagy nem játszhat - a bolygó fenntarthatóbb jövő felé való elmozdulásában. És bár a legnagyobb felhajtás a zöld hidrogén körül van, az atomenergiával előállított rózsaszín hidrogénnek is hatalmas szerepe lehet a jövőben.
Változások az egységes kérelemnél: több mint százezer gazdálkodó érintett
Idén a jogszabályi változások és az elektronikus közigazgatási rendszer fejlesztése miatt közel 110 ezer gazdálkodónak meg kell újítani az egységes kérelmek benyújtásához szükséges meghatalmazásokat - közölte a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK).
Hírek
Változások az egységes kérelemnél: több mint százezer gazdálkodó érintett
Idén a jogszabályi változások és az elektronikus közigazgatási rendszer fejlesztése miatt közel 110 ezer gazdálkodónak meg kell újítani az egységes kérelmek benyújtásához szükséges meghatalmazásokat - közölte a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK).
Új felsővezetőket választottak a Vodafone élére
A Vodafone Magyarország Zrt. igazgatósága Blénessy Lászlót, a 4iG csoport üzleti folyamataiért felelős általános vezérigazgató-helyettesét választotta meg új vezérigazgatónak, és változott a vezérigazgató-helyettesek személye is a nemrég felvásárolt telekommunikációs cégnél - közölte a 4iG távközlési és informatikai vállalat.
Műszakiztató kormánytisztviselőket gyanúsítanak korrupcióval
Őrizetbe vettek nyolc kormánytisztviselőt, akik a gyanú szerint vesztegetési pénzt fogadtak el egy műszakivizsga-állomáson az ügyfelektől - közölte a Központi Nyomozó Főügyészség.
Kazah olaj jöhet a Barátság vezetéken
A Transznyefyt készen áll arra, hogy februárban megkezdje 20 ezer tonna kazah olaj tranzitját Németországba a Barátság vezetéken keresztül - jelentette a TASZSZ orosz hírügynökség a vállalatra hivatkozva.
Pénteken nagyot csökken a gázolaj ára – olcsóbb lesz a benzin is
Péntektől a benzin nagykereskedelmi ára bruttó 5 forinttal, a gázolajé pedig 15 forinttal lesz alacsonyabb, így várhatóan a kiskereskedelmi árak is hasonló mértékben csökkennek.
Lezárult a Vodafone felvásárlása, a magyar állam is tulajdont szerzett
Sikeresen zárult a Vodafone Magyarország felvásárlása, a magyar állam 49 százalékos részesedést szerzett a Corvinus Nemzetközi Befektetési Zrt.-n keresztül - közölte a Gazdaságfejlesztési Minisztérium.
Nehezen indul a síszezon, de nagy veszélyeket rejt
Az elmúlt napok havazása lendületet adhat a nehezen induló síszezonnak. De már az idei év eddigi menete is megszívlelendő tanulságokkal szolgál a tekintetben, hogy a külföldi utazás megkezdése előtt nem elég csak arra figyelnünk: legyen valamilyen utasbiztosításunk. Annak tartalmával, limitjeivel is tisztában kell lennünk, hívja fel a figyelmet a Magyar Biztosítók Szövetsége (MABISZ).
Február első napjától olcsóbb lesz a gázolaj
Február 1-jén, szerdán a gázolaj nagykereskedelmi ára bruttó 10 forinttal csökken, ami hatással lehet majd a kutakon megjelenő árakra is. A benzin árában nem lesz változás.
Gazdaság
Magyarországra is befutott a hitelkártya alternatívája – minden előnyével és hátrányával
Néhány éve indult el a "vásárolj most, fizess később", azaz Buy Now Pay Later (BNPL) pénzügyi szolgáltatás az Egyesült Államokban és Nyugat-Európában, ma már több mint 30 országban, többek között Magyarországon is van ilyen fizetési lehetőség a piacon - hívta fel a figyelmet a Deloitte könyvvizsgáló.
Változások jönnek a lakásbiztosítási piacon
A kormány február 1-jei ülésén elfogadta a Gazdaságfejlesztési Minisztérium (GFM) javaslatát és a lakásbiztosítások szabályozásának átalakításáról döntött, a vonatkozó jogszabály a Magyar Közlönyben kihirdetésre került - közölte a tárca.
Zöld lámpát kapott az OTP – piacvezető lesz Szlovéniában
Az OTP Bank megkapta a Nova KBM szlovén pénzintézet megvásárlásának lezárásához szükséges utolsó engedélyt a helyi versenyvédelmi hatóságtól - közölte a magyar bankcsoport.