vámháború
Új amerikai borvám – a franciák és a németek ihatják a levét
Az amerikai kormányzat új vámmal sújtja a francia és a német borokat. A vám mértéke 25 százalék lesz, az intézkedés január 12-én lép életbe.
Kereskedelmi háború. Megállapodott Amerika és Kína
Történelmi megállapodásnak nevezte az amerikai elnök a Kínával kötendő kereskedelmi egyezményt a Fehér Házban, a dokumentum első szakaszának aláírási ceremóniáján.
Kereskedelmi háború. Trump szerint közel a megállapodás
Washington és Peking közel áll egy korlátozott kereskedelmi egyezmény megkötéséhez, legalábbis Donald Trump amerikai elnök a tanácsadóival erről egyeztetett a Fehér Házban.
Moody’s: nem lesz globális recesszió
A világgazdaság várhatóan nem süllyed recesszióba a következő két évben, de a legnagyobb globális növekedési kockázat továbbra is a kereskedelmi viszályok eszkalálódása - áll a Moody's Investors Service negyedéves makrogazdasági előrejelzésében.
Kereskedelmi háború – Trump reagált a kínai enyhítésre
Donald Trump elnök a Twitteren jelentette be: az amerikai kormányzat két héttel elhalasztja a kínai termékekre kivetett büntetővámok október 1-jére tervezett bevezetését.
Kereskedelmi háború. Kína pótvámokat függeszt fel
Egy évre felfüggeszti az egyes amerikai termékekre kivetett pótvámokat a kínai kormányzat vámügyekért felelős bizottsága.
Kereskedelmi háború. Drágul az olaj – a miniszterek csak októberben tárgyalnak
Drágulni kezdett a kőolaj ára, miután napvilágot látott a hír, hogy szeptember közepén szakértői szintű egyeztetést tart az Egyesült Államok és Kínával, október elején pedig a két ország miniszterei ülnek tárgyalóasztalhoz.
Kereskedelmi háború. Ütésváltás után tárgyalások?
Újabb fordulóponthoz ért a Kína és az Egyesült Államok közötti kereskedelmi vita: a két ország szeptember 1-től kölcsönösen pótvámokat vetett ki számos termékre.
Trump emeli a kínai importra kivetett vámokat
A pekingi pótvámokra reagálva Donald Trump amerikai elnök bejelentette, hogy megemeli a kínai importra kivetett vámokat. Az államfő Twitter-bejegyzésében hangsúlyozta, az Egyesült Államoknak nincs szüksége Kínára.
Kereskedelmi háború – Vámokkal vág vissza Kína
A kínai árucikkekre kivetett amerikai büntetővámok ellenlépéseként Peking két ütemben mintegy 75 milliárd dollár értékű amerikai importcikkekre vet ki pótvámot.
Vámháború. Peking nem fél ellenlépéseket tenni
Kína válaszlépéseket ígér arra az esetre, ha az Egyesült Államok szeptember 1-jén kiveti a büntetővámokkal eddig nem sújtott kínai árucikkek pótvámját - közölte a kínai kormányzat vámügyekért felelős biztottsága.
A karácsony enyhített a kereskedelmi háborún
Az amerikai kormány mégsem sújtja pótvámmal a kínai importtermékeket, egy sor másik árucikk esetében pedig december 15-re halasztja a 10 százalékos pótlólagos vámtarifa kivetését. Donald Trump szerint a döntéssel elkerülik az amerikai vásárlókat érintő kedvezőtlen hatásokat a karácsonyi időszakban.
Az USA a jüan manipulálásával vádolja Kínát
Tovább mérgesedik a kereskedelmi háború: Washington valuta-manipulátornak minősítette Kínát, azzal vádolva meg a pekingi vezetést, hogy szándékosan gyengíti nemzeti valutáját.
Pekingi válasz Washingtonnak – devizaháború tört ki?
A kínai jüan tizenegy éves mélypontra esett, miután a kínai nemzeti bank a politikai szempontból érzékeny, hét jüanos szint alá engedte az árfolyamot a dollárral szemben. Elemzők szerint devizaháború kezdődhetett.
Vámháború. Egyezség helyett vádaskodás
Az Egyesült Államok kiszámíthatatlanul viselkedik a kereskedelmi egyeztetések során, ami miatt nehezen érhető el előrelépés - fogalmazott Hua Csun-jing kínai külügyi szóvivő, miután Donald Trump a tárgyalások szándékos elnyújtásával vádolta meg Kínát.
Krízisben a német autóipar
Az eladások globális csökkenése és az elektromos mobilitásra való átállási kényszer valóságos krízis-üzemmódba kényszerítette az autóipart a Duisburg-Essen Egyetem CAR autóipari kutatóintézetének májusi piaci elemzése szerint.
Eurózóna – Borús hangulatot hozott az elharapódzó vámháború
Az Egyesült Államok és Kína között dúló vámháború elharapózása a vártnál lényegesen nagyobb mértékű romlást okozott az euróövezeti befektetői hangulatban a frankfurti Sentix gazdaságkutató intézet felmérése alapján. Németországban recessziótól tartanak.
Vámháború. Trump ultimátumot adott a kínai elnöknek
Ha Hszi Csin-ping kínai elnök nem vesz részt a G20-as országcsoport június végi oszakai csúcsértekezletén, akkor Washington azonnali hatállyal további védővámokat léptet életbe a kínai árukra - jelentette ki Donald Trump.
Tőzsde – Háromhavi mélypontra estek az európai tőzsdeindexek
Háromhavi mélypontra estek a főbb európai tőzsdeindexek pénteken, különösen az autógyártókat sújtotta keményen Donald Trump amerikai elnök váratlan bejelentése a Mexikóból importált árukra kivetett vámokról.
Vámháború. Amerika 5 százalékos vámot vethet ki a mexikói árukra
Donald Trump amerikai elnök bejelentette, hogy június 10-től 5 százalék vámot fog kivetni minden mexikói árura, hogy ezzel kényszerítse rá az országot az Egyesült Államok déli határához egyre nagyobb számban érkező közép-amerikai illegális bevándorlók feltartóztatására. Mexikó erőteljes válaszlépéseket helyezett kilátásba, Manuel López Obrador elnök pedig közölte, hogy Washingtonba küldi külügyminiszterét.
Friss
Váltott gondoskodás az újfajta családmodell
A váltott gondoskodás sokáig ismeretlen fogalom volt hazánkban, annak ellenére, hogy a szülők különválása következtében számos gyermeket érint az a kérdés, hogy ebben a helyzetben mi a legjobb megoldás. Nemzetközi szinten az 1970-es évek óta egyre több országban van jelen ez a fajta családmodell, 2022. január óta pedig hazánkban is jogszabály teszi már lehetővé a váltott gondoskodást bírói döntés esetén is. Mivel ettől függetlenül még kevéssé ismert nálunk ez a gyermeknevelési modell, a napokban kifejezetten a témában rendezett Figyeljetek Rám! elnevezésű konferencián számos hazai szakember beszélt a modellről és az eddigi hazai tapasztalatokról.
A magyaroknak sem kell bajlódni: itt az új uniós digitális ügyintézés
Magyarországról is biztosított lesz a teljes mértékben digitális uniós közigazgatási ügyintézés, az elektronikus azonosítás és a digitális aláírás az Evrotrust eID egységes azonosítási rendszerének köszönhetően, amely már átment az uniós tagállamok értékelésén. A rendszer újdonsága, hogy immár nemcsak magánszemélyek, hanem vállalatok is használhatják hivatalos és közigazgatási ügyeik intézésére az egész Unióban. Az Európai Bizottság az eIDAS szabályozás alapján ellenőrizte a platform uniós használatát, ezzel hamarosan minden tagállam számára elérhető lesz.
MNB: a pénzügyi vállalkozásoknak emelniük kell az induló tőkéjüket
A pénzügyi vállalkozásoknak az idén december 31-ig, illetve 2026 december végéig a biztonságos működés fenntartása érdekében két lépésben jelentősen növelniük kell induló tőkéjüket. Az MNB visszavonhatja a piaci szereplők engedélyét, ha a tőkeemelésre nem kerül sor a jogszabályi határidőkig - figyelmeztetett a jegybank.
A Galleri-teszt egy újabb remény lehet a daganatos betegeknek
A Galleri-teszt, vagyis a rák több mint 50 formájának kimutatására szolgáló vérvizsgálat segíthet a diagnózis felgyorsításában és a betegek kezelésének gyorsabb megkezdésében - állítja egy új tanulmány.
Hírek
Váltott gondoskodás az újfajta családmodell
A váltott gondoskodás sokáig ismeretlen fogalom volt hazánkban, annak ellenére, hogy a szülők különválása következtében számos gyermeket érint az a kérdés, hogy ebben a helyzetben mi a legjobb megoldás. Nemzetközi szinten az 1970-es évek óta egyre több országban van jelen ez a fajta családmodell, 2022. január óta pedig hazánkban is jogszabály teszi már lehetővé a váltott gondoskodást bírói döntés esetén is. Mivel ettől függetlenül még kevéssé ismert nálunk ez a gyermeknevelési modell, a napokban kifejezetten a témában rendezett Figyeljetek Rám! elnevezésű konferencián számos hazai szakember beszélt a modellről és az eddigi hazai tapasztalatokról.
Ebben a Ryanair is egyetért a magyar döntéshozókkal
A Ryanair üdvözli a Fővárosi Törvényszék ítéletét, amely megsemmisítette a magyar fogyasztóvédelmi hatóság által 2022 augusztusában kiszabott 763 ezer eurós bírságot, amelyet a Ryanair azért kapott, mert a magyar kormány által kivetett extraprofitadót áthárította az utasokra - közölte a légitársaság.
A SPAR megmutatta az első akciós fecskéket
Kormányrendelet kötelezi a 2021-ben egymilliárd forintot meghaladó árbevételt elérő élelmiszer-kiskereskedelmi üzleteket arra, hogy június 1. és szeptember 30. között húsz termékcsoportban, heti szinten 10%-os engedményt nyújtó akciót vezessenek be. A SPAR Magyarország azonban komplex akciós stratégiájának keretein belül ennél többet kínál: számos árucikk esetében 10-40 százalékos árkedvezményt biztosít, a SPAR ÁRSTOP Extra Promóció keretein belül pedig 300 termék árát rögzíti május 31. és július 31. között - közölte az áruházlánc.
Új vezérigazgatója lesz júliustól a magyar Penny-nek
Mathias Mentrop lesz a Penny Magyarország vezérigazgatója július 1-jétől, aki a csehországi hálózat operatív igazgatója jelenleg - közölte a diszkontáruházlánc.
Májusban nőtt a magyar tőzsde forgalma és a BUX index is
Májusban erősödött a Budapesti Értéktőzsde részvénypiacán a forgalom, a BUX index az április végi értékéhez képest 5,4 százalékkal emelkedett, 47 262 ponton zárta a májust - közölte a havi statisztikájában a BÉT.
Júniustól sűrűbben jár a 100E repülőtéri expressz
A várható nyári nagy forgalom miatt júniustól gyakrabban jár a 100E repülőtéri busz a Deák Ferenc tér és a Liszt Ferenc nemzetközi repülőtér között - közölte a Budapesti Közlekedési Központ (BKK).
Bőven infláció alatt drágult a kötelező biztosítás
Az idei első negyedévben 9 százalékkal emelkedett a normál használatú személyautók átlagos kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási (kgfb) éves állománydíja az egy évvel korábbival összevetve, a biztosítói kárráfordítások eközben 12 százalékkal nőttek 2022 tavaszához képest, ami változatlanul elmarad az inflációtól, illetve a szervíz- és alkatrészköltségek drágulásától - közölte a Magyar Nemzeti Bank.
Két ínséges év után tavaly már nyereséges volt a Budapest Airport
Két év rekordveszteség után tavaly a Budapest Airport 277,7 millió euró nettó árbevétel mellett 76,6 millió euró nyereséggel zárta az évet, így a Covid időszaka alatt felgyűlt 198 millió eurós veszteség 121 millió euróra csökkent. A részvényesek számára osztalék-kifizetés nem történik - közölte a fővárosi repülőteret üzemeltető társaság.
Gazdaság
MNB: a pénzügyi vállalkozásoknak emelniük kell az induló tőkéjüket
A pénzügyi vállalkozásoknak az idén december 31-ig, illetve 2026 december végéig a biztonságos működés fenntartása érdekében két lépésben jelentősen növelniük kell induló tőkéjüket. Az MNB visszavonhatja a piaci szereplők engedélyét, ha a tőkeemelésre nem kerül sor a jogszabályi határidőkig - figyelmeztetett a jegybank.
A szaktárca reagált a Magyar Bankszövetség kritikáira
Az intézkedések célja nem az állam adóbevételeinek növelése, hanem az állampapír-kereslet fokozása, az állampolgárok pénzügyi tudatosságának megerősítése. Meg kell védeni a családokat, ösztönözni és segíteni kell, hogy a háztartások megtakarításai megőrizzék reálértéküket - közölte a Gazdaságfejlesztési Minisztérium (GFM) a Magyar Bankszövetség sajtóközleményére reagálva, amelyben többek között a "versenysemleges szabályozást" kérte számon.
A Magyar Bankszövetség közleményben bírálja a kormány új intézkedéseit
A Magyar Bankszövetség szerint az extraprofitadó meghosszabbítása 2024-ben csökkenti a pénzintézetek bevételeit és a hitelkihelyezéseket, gyengíti a gazdaság ellenállóképességét. Közleményében a szövetség versenysemleges szabályozást és a pénzügyi szektort érintő szerda esti rendelet felülvizsgálatát kéri a kormánytól.