Hirdetés
Kezdőlap Pénzvilág EBRD: a magyar bankok szabadultak meg a legtöbb rossz hiteltől
No menu items!

EBRD: a magyar bankok szabadultak meg a legtöbb rossz hiteltől

A koronavírus-járvány elhatalmasodásának időszakában is csökkent a közép- és kelet-európai gazdaságokban a nem teljesítő banki kinnlevőségek (NPL) összege, a legnagyobb mértékben Magyarországon – közölte az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD).

A feltörekvő európai gazdaságok átalakulásának finanszírozására 1991-ben alapított EBRD a közép- és kelet-európai bankrendszerek pénzügyi stabilitásának erősítését szolgáló Bécsi Kezdeményezés keretében figyeli az NPL-állomány alakulását, együttműködve az Európai Bizottsággal, az Európai Beruházási Bankkal (EIB), a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és a Világbank-csoporttal.

Éves összesítésében az EBRD kimutatja, hogy a régióban a június 30-án zárult tizenkét hónapban 8,9 százalékkal 33 milliárd euróra – a térség teljes kinnlevőség-állományának 3,6 százalékára – csökkent a rossz kinnlevőségek összege a közép- és kelet-európai bankrendszerekben.

A 3,6 százalékos NPL-ráta 0,4 százalékpontos csökkenést jelent éves összevetésben.

Az EBRD kiemeli azt is, hogy a közép- és kelet-európai gazdaságok bankrendszereinek NPL-rátája most már nem sokkal haladja meg az Európai Unió átlagát, amely a vizsgált időszakban 2,9 százalék volt.

A térségi NPL-rátát az EBRD olyan törtszámból konvertálja, amelynek számlálójában a tartalékolástól megszűrt teljes NPL-összeg, nevezőjében a bruttó kinnlevőség-állomány szerepel. Az elemzés szerint a mostani adatok nem feltétlenül reprezentatívak abból a szempontból, hogy a továbbiakban miként alakul a koronavírus-helyzet.

A tanulmány szerint ugyanis a koronavírus-járvány által a térségi bankok eszközminőségére gyakorolt hatások várhatóan inkább 2021-ben jelentkeznek, amikor megkezdődik a járványra adott szakpolitikai válaszintézkedések visszavonása.

A friss EBRD-jelentés kiemeli, hogy a jelenlegi helyzet nagyon különbözik a 2008-2009-es globális pénzügyi válságtól, mivel ezúttal a hitelfelvevők széles körét érintő likviditási válságról van szó.

A térség felkészültsége azonban most jobb, mint 2008-2009-ben volt, tekintettel azokra az átfogó intézkedésekre, amelyeket a közép- és kelet-európai országok a Bécsi Kezdeményezés segítségével hoztak az utóbbi években az átstrukturálási keretrendszer és a fizetésképtelenségi törvények megerősítésére. Mindemellett a térség számos országában ma már jól működő NPL-tranzakciós piacok vannak – áll a jelentésben.

Az EBRD által ismertetett éves tanulmány kimutatja, hogy a térségen belül a vizsgált tizenkét hónapban Magyarországon csökkent a legnagyobb mértékben, 35,3 százalékkal a nem teljesítő banki követelések aránya a teljes kinnlevőség-portfolión belül.

Lettországban 31,3, Albániában 25,3, Szlovéniában 22,8, Horvátországban 22,6, Szerbiában 18, Litvániában 12,4, Csehországban 10,3 százalékkal csökkent a nem fizető banki hitelek összege.

Elektromos cégautó vásárlás, flottaüzemeltetés. Szakmai konferencia konzultációs lehetőséggel 2024 március 21.-én. A 30 milliárdos kerettel megnyíló, elektromos cégautó beszerzést támogató pályázattal kapcsolatos információk, tanulságok. A KKV-ék számára is egyre meghatározóbb, már hatályos ESG törvény cégautó üzemeltetésre vonatkozó kérdésköre, az elektrifikáció rövid és hosszútávú hatásainak bemutatása.
További információ: https://azuzletkonferenciakozpont.hu

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Limitnövelés, milliós tárgynyeremény: megy a licit a lakásbiztosítási piacon

lakásbiztosítási kampány alatt több százezres vásárlási utalványokat adnak, millió forintos tárgynyereményeket sorolnak.  

Adategyeztetést indít az MVM Next Energiakereskedelmi Zrt.

Az ellenőrzéshez személyi igazolványra és lakcímkártyára, valamint villany- és/vagy gázszámlára van szükség.

Zöldkötvényt bocsátott ki az MFB

Az MFB stratégiájának és működésének egyaránt szerves részét képezi a globális éghajlati célkitűzések, valamint a társadalmi hasznosságú célok támogatása.

Elemző: átlag feletti forgalomban emelkedett a tőzsde

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 462 pontos, 0,71 százalékos emelkedéssel, 65 450,33 ponton zárt hétfőn.

Hírek

Elemző: átlag feletti forgalomban emelkedett a tőzsde

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 462 pontos, 0,71 százalékos emelkedéssel, 65 450,33 ponton zárt hétfőn.

BÉT – Emelkedő forgalomban csökkent a BUX a héten

Emelkedő forgalom mellett csökkent a héten a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe,

NAV: már elérhetők az adóbevallási tervezetek

A bevallási tervezet ugyanis csak azokat a bevételi, jövedelmi adatokat tartalmazza, amelyek a NAV rendelkezésére állnak a munkáltatók és kifizetők bevallásai, adatszolgáltatása révén.

Elemző: a Richter húzta le a BUX-ot

A részvénypiac forgalma 28,7 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével gyengültek az előző napi záráshoz képest.

Vegyesen alakult csütörtök reggelre a forint árfolyama

Az év eleje óta a forint 3,3 százalékot gyengült az euróval, 4,2 százalékot gyengült a dollárral szemben és 0,2 százalékkal áll erősebben a svájci frank ellenében.

Még mindig a bootcamp-es junior fejlesztőké a jövő

Sokak számára lehet visszatartó erő az MI rohamléptékű terjeszkedése, és azért nem nyitnak komolyabban a programozói terület felé, mert félnek, hogy rövid idő alatt elveheti az MI a munkájukat.

Erősödött kissé szerda reggelre a forint

Erősödött kissé a forint szerda reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben a keddi, közel másfél százalékos gyengülését követően.

Csökkent a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 494,13 pontos, 0,75 százalékos csökkenéssel 65 599,49 ponton zárt hétfőn.

Gazdaság

A Zeina Hotels menedzser study tour a sikeres szezonért

A 2024-es sikerhez is elengedhetetlen, hogy a szállodalánc minden tagjának és minden részlegének kiemelkedően kell teljesítenie, miközben az elkötelezett munka mellett a kreatív, újító ötletekre is szükség van.

Februárban is nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon

Februárban 4,3 százalékkal, 626 milliárd forinttal nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon, így az előző hónap végén a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége (Bamosz) tagjai 15 179 milliárd forintot kezeltek befektetési alapokban

A jegybank 14 millió forintra bírságolta a CIG Pannónia Életbiztosítót

A feltárt hiányosságok miatt szabta ki az MNB a 12,5 millió forint felügyeleti és a 1,5 millió forint fogyasztóvédelmi bírságot a társaságra.

Az osztrákok nyerték a magyar telet, de a legtöbben mégsem síelni utaztunk

A téli üdüléseink rövidebbek voltak, mint a nyáriak, a gyors online biztosításkötést pedig már többnyire közvetlenül az indulás előttre hagyjuk.