Hirdetés
Kezdőlap Gazdaság Egyszerre drágul és csökken a lakásár Magyarországon
No menu items!

Egyszerre drágul és csökken a lakásár Magyarországon

Januárban kilőttek a budapesti lakásárak, országosan viszont minimálisan csökkentek. 

  • 2024 januárjában a várakozásoknak megfelelően országosan 0,1 százalékkal csökkentek, vagyis stagnáltak a lakásárak tavaly decemberhez képest. Budapesten viszont az erős ingatlanpiaci évkezdet havi 1,9 százalékos áremelkedéssel párosult, ami tempós drágulást jelent.
  • Éves szintre vetítve az országos lakásárak 1,2 százalékkal kerültek feljebb januárban, és Budapesten 2,4 százalékos volt a lakásár-emelkedés mértéke tavaly januárhoz képest.
  • Már csak négy olyan fővárosi kerület van, ahol az új lakások átlagos négyzetméterára 1 millió forint alatt volt januárban. A használt lakások piacán pedig már kilenc olyan kerület is található Budapesten, ahol a négyzetméterárak középértéke meghaladja a milliós lélektani határt.
  • Január végén két vármegyeszékhelyen is elérték a milliós négyzetméterárat az új lakások: az egyik Debrecen a másik pedig Zalaegerszeg.

Januárban eltérő pályát jártak be az országos és a fővárosi ingatlanárak. Országosan minimálisan csökkentek lakásárak, Budapesten azonban jelentősebb emelkedés volt látható az ingatlan.com lakásárindexének legfrissebb adatai szerint. 

Országosan 0,1 százalékkal csökkentek az árak tavaly decemberhez képest, a fővárosban viszont tempós drágulás volt megfigyelhető. Budapesten az elmúlt hónapban 1,9 százalékkal emelkedtek a lakásárak, ami a jelentős részét lefedi az éves 2,4 százalékos drágulásnak. “Az országos lakásárak minimális csökkenése nem jelent meglepetést, viszont a fővárosban az elmúlt év stagnálását követően megmozdultak a lakásárak. Jó hír lehet a lakásvásárlóknak, hogy a lendületes évkezdet ellenére országosan sem várható jelentős, 15-20 százalékos lakásár-emelkedés 2024 egészére vonatkozóan.” – értékelte a friss adatokat Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője.  “A januárban mért évi 1,2 százalékos országos lakásár-emelkedés kiszámítható pályára terelte a lakások és házak felértékelődését. Ez pedig a januárban indult állami támogatásokkal és a csökkenő hitelkamatokkal együtt hozzásegítheti a lakáspiacot ahhoz, hogy idén magára találjon.” – tette hozzá.

Egyre többen a milliós sávban

Budapesten a használt lakások átlagára januárban ugyan 975 ezer forint volt, de már kilenc kerületben haladták meg az 1 millió forintot az átlagos négyzetméterárak, szemben az egy évvel korábbi hét kerülettel. Az idén januárban ugyanis a III. és a IX. kerületben 1,08 és 1 millió forint volt az átlagár, miközben egy évvel ezelőtt 964 ezer és 917 ezer forint jellemezte ezeket a városrészeket.

Erre még soha nem volt példa

A szakember elmondta azt is, hogy az új lakások esetében szintén többen kerültek be a milliós sávba. Idén januárban már csak négy fővárosi kerületben maradt 1 millió forint alatt az átlagos négyzetméterár. A legolcsóbb városrészekben, azaz a XVII. XVIII., XX. és a XXIII. kerületben 914-988 ezer forintos áron hirdetik az új lakásokat. A legjelentősebb összesen több mint 1700 eladó új lakást felvonultató XIII., XI. és XIV. kerületben pedig 1,3-1,6 milliós árral számolhatnak a vevőjelöltek.

Korábban nem volt példa arra, hogy az új lakások átlagos négyzetméterára több vármegyeszékhelyen is átlépje a milliós lélektani határt, idén viszont ez is megtörtént. Debrecenben az idén januárban az átlagos négyzetméterár meghaladta az 1 millió forintot, ami több mint 50 ezer forintos emelkedésnek felel meg. Zalaegerszeg a másik, ahol a mostani közel 1,1 millió forintos átlagár jócskán meghaladja a tizenkét hónappal korábbi 739 ezer forintot. Az ingatlan.com szakértői szerint ennek oka az, hogy a vidéki nagyvárosokban zajló ipari beruházások jelentősen hozzájárulnak a lakásárak felzárkózásához is.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Idén több mint 108 ezren szedik a szemetet a TeSzedd! programban

Idén 2373 helyszínen, több mint 108 ezren szedik a szemetet a TeSzedd! - Önkéntesen a Tiszta Magyarországért programban.

Kínán kívül dupla áron adja a villanyautót a BYD. Miért?

Miközben az amerikai és európai politikusok riadalmat keltettek, hogy a hazai autóiparukat tönkreteheti az olcsó kínai elektromos járművek hulláma, Kína vezető EV-gyártója, a BYD eddig mást lépett: az otthonihoz képest drasztikusan megemelte az exportárait ahelyett, hogy alulmúlta volna a külföldi riválisokat.

BÉT – Emelkedő forgalomban emelkedett a BUX a héten

Emelkedő forgalom mellett erősödött a héten a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 67 039,30 pont zárt pénteken, 1994,24 ponttal, 3,07 százalékkal magasabban az egy héttel korábbinál.

Heti makronaptár: GDP és lakásépítési, idegenforgalmi adatok érkeznek majd

A következő héten megjelenik az első negyedévi bruttó hazai termék (GDP) első becslése, emellett lakásépítési és idegenforgalmi adatokat közölnek.
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.