Hirdetés
Kezdőlap Tőzsde Emelkedéssel nyitottak a New York-i indexek
No menu items!

Emelkedéssel nyitottak a New York-i indexek

Emelkedéssel nyitottak az irányadó New York-i tőzsdemutatók pénteken, miután a munkaügyi minisztérium a foglalkoztatottság erőteljes növekedéséről számolt be februári jelentésében, erősítve azokat a várakozásokat, hogy a masszív fiskális gazdaságösztönzés és a tömeges oltási kampány hatására fellendül a gazdaság.

A 30 vezető iparvállalat DJIA-indexe 0,34 százalékos, az S&P 500-as mutató 0,67 százalékos, a technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója pedig 1,07 százalékos pluszban indította a kereskedést.

Az amerikai gazdaság nem mezőgazdasági ágazataiban foglalkoztatottak száma 379 ezerrel emelkedett februárban, miközben elemzők 182 ezres bővülésre számítottak. A munkanélküliségi ráta a januári 6,3 százalékról 6,2 százalékra csökkent, míg a munkanélküliek száma 158 ezerrel, 9,97 millióra.

Jerome Powell, a jegybank szerepét betöltő Federal Reserve elnöke csütörtökön derűlátóan nyilatkozott a munkaerőpiacról, de arra figyelmeztetett, hogy idén nagyon valószínűtlen a koronavírus-járvány előtti szint elérése, azaz a gyakorlatilag a teljes foglalkoztatottságot jelentő helyzethez való visszatérés.

Csütörtökön erős mínuszokban zártak a New York-i tőzsdeindexek, miután Jerome Powell előadásában a likviditás csökkenéséről és az infláció emelkedéséről beszélt alapvetően.

Powell azt ígérte, hogy a Federal Reserve nem hagyja, hogy csökkenjen a likviditás a pénzpiacokon, az inflációt illetően azonban türelmesek lesznek.

A beszéd csalódást okozott, mert a befektetők azt remélték, hogy reagálni fog a tízéves amerikai államkötvények hozamának közelmúltbeli megugrására. Mivel ez elmaradt, a hozamszint tovább nőtt, a tőzsdeindexek pedig erős lejtmenetre váltottak. A Dow Jones ipari átlag 1,11 százalékkal, 30 924,14 pontra, az S&P 500-as mutató 1,34 százalékkal, 3768,47, a Nasdaq Composite mutatója pedig 2,11 százalékkal, 12 723,47 pontra csökkent zárásra.

A nagy nyugat-európai értéktőzsdéken vegyesen alakult a kereskedés pénteken. Délután fél négykor a londoni FTSE-100 index 0,55 százalékos, a milánói FTSE MIB 0,54 százalékos, a madridi IBEX 35 mutató 0,28 százalékos, az euróövezeti vállalatok gyűjtőindexei közül pedig az EuroStoxx50 0,03 százalékos pluszban, míg a frankfurti DAX-index 0,17 százalékos, a párizsi CAC-40 pedig 0,06 százalékos mínuszban állt.

A nemzetközi bankközi devizapiacon egy euróért 1,1931 dollárt adtak, 0,34 százalékkal erősödött a dollár. A jenhez képest 0,31 százalékkal drágult a dollár, 108,31 jenen forgott.
Az azonnali jegyzésekben az arany unciánkénti ára 0,12 százalékkal, 1699,21 dollárra, az áprilisi szállítású aranyé pedig 0,02 százalékkal, 1701,00 dollárra emelkedett a New York-i árupiacon.

A globális kereskedelem szempontjából legjelentősebb két nyersolajféleség, az északi-tengeri Brent és a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) drágul. Péntek délután fél négykor a májusi szállítású Brent hordónként 3,54 százalékos pluszban, 69,10 dolláron, az áprilisi WTI pedig 3,42 százalékos nyereségben, 66,01 dolláron forgott. A New York-i tőzsdenyitás után néhány perccel a Brent jegyzése 69,19 dolláron tavaly január eleje, a WTI-é pedig 66,06 dolláron 2019 áprilisa óta nem látott szinten járt.

A piacokat meglepte, hogy az OPEC+ csoport, azaz a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének (OPEC) tagállamai és szövetségeseik, élükön Oroszországgal, csütörtökön gyakorlatilag nem változtattak a kitermelés szintjén. Elemzők legalább napi félmillió hordós emelésre számítottak. Kivételként azonban Oroszország napi 130 ezer, Kazahsztán pedig napi 20 ezer hordóval emelheti kitermelését, míg Szaúd-Arábia újabb egy hónapra vállalta, hogy kitermelését kötelezettségein túlmenően, önként napi egymillió hordóval fogja vissza.

 

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Tervezhető jövőképet biztosít a fiataloknak az agrárszakképzés

Az agrárszakképzésben tanulók száma meghaladja a 20 ezer főt, ami azt jelenti, hogy a fiatalok vonzónak találják a modernizált mezőgazdaságot.

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

Az elektromos autóipari forradalom határozza meg a világgazdaság következő éveit

A kínai autóipari vállalatok egyre sikeresebben értékesítik elektromos modelljeiket az európai piacokon

Az MNB 50 bázisponttal csökkentette a jegybanki alapkamatot

A nemzetközi kockázatvállalási hajlandóság ugyanakkor romlott a márciusi kamatdöntés óta, a rövid távú európai kilátásokat főként lefelé mutató kockázatok határozzák meg.
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.