Hirdetés
Kezdőlap Hírek Felugrott a kőolaj világpiaci ára
No menu items!

Felugrott a kőolaj világpiaci ára

Felpattant másfél éves mélypontjáról a kőolaj világpiaci ára.  Az áremelkedés a kitermelés csökkentésének és a részvénypiacok stabilizálódásának következménye: múlt hétfő óta közel 12 százalékkal emelkedtek a legközelebbi határidős jegyzések, ami az utóbbi két év legerősebb heti ütemét jelenti. 

Hétfőn közép-európai idő szerint délután a márciusi határidős jegyzésekben a Brent hordónként 2,14 százalékos pluszban, 58,28 dolláron, a februári WTI pedig 2,27 százalékos nyereségben, 49,05 dolláron forgott. Eddigi napi maximumán a Brent 58,89 dolláron, 3,20 százalékos pluszban, a WTI pedig 49,47 dolláron, 3,14 százalékos nyereségben állt.

A Brent 53,80 dolláron, a WTI pedig 45,41 dolláron zárta az évet, ami jóval alacsonyabb a 66,55 dolláros, illetve 60,26 dolláros év eleji nyitójegyzéseknél. December végén a Brent 49,93 dolláron, a WTI pedig 42,36 dolláron kétéves mélypontra került, jóllehet október 3-án 86,74 dolláron, illetve 76,90 dolláron négyéves csúcson is járt az ár.

Az áremelkedést támogatja, hogy a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének (OPEC) tagállamai és szövetségeseik, élükön Oroszországgal december elején megállapodtak a kitermelés csökkentéséről. Az egyezség értelmében január 1-jétől együttesen napi 1,2 millió hordóval fogják vissza a kitermelést fél évig az olajpiac stabilitásának és így az árak alátámasztásának érdekében.

A lépés célja az volt, hogy kordában tartsák a globális kínálatot, amelynek növekedését alapvetően az Egyesült Államok hajtotta. Az amerikai kitermelés tavaly mintegy ötödével, napi több mint 11 millió hordóra ugrott fel.

A Reuters számításai szerint az OPEC-tagállamok olajkitermelése már decemberben is csökkent, napi 460 ezer hordóval 32,68 millió hordóra.

A Commerzbank német pénzintézet arra számít, hogy az első fél évben valószínűleg újra egyensúlyba kerül az olajpiac, ha az OPEC-tagállamok és szövetségeseik a két évvel korábbi megállapodáshoz hasonló szigorral teljesítik új vállalásaikat.

A Goldman Sachs vezető globális befektetési bank elemzői rontották idei előrejelzésüket: a korábban várt 70 dollár helyett immár 62,50 dolláros Brent-átlagárral számolnak. A Société Générale francia nagybank a Brent idei várható átlagárát 9 dollárral 64 dollárra, a WTI-ét pedig ugyancsak 9 dollárral 57 dollárra csökkentette.

 

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Hatalmas lehetőség előtt az állattenyésztők ágazata

Április elejéig 470 milliárd forintot fizetett ki a Magyar Államkincstár 156 ezer gazdálkodónak, múlt héten újabb 55 milliárd forintot.

Tovább fogynak a magánnyugdíjpénztárak, már csak kettő marad belőlük

A nyugdíjcélú megtakarítások utáni adójóváírások együttes összege legfeljebb évi 280 ezer forint lehet.

Az Otthonfelújítási program felhívását szakmai egyeztetés előzi meg

Júniustól indul az Otthonfelújítási program, amellyel a kormány a családokat és a magyar gazdaság növekedését is támogatja, a programban június 3-tól az MFB Pontokon keresztül lehet részt venni.

Megkezdte működését Bécs első zöldhidrogén-üzeme

Az emelkedőkkel és gyakori megállókkal tarkított vonalon jövő évtől tíz portugál gyártmányú, akadálymentes CaetanoBus szállítja majd az utasokat. 
Hirdetés

Hírek

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.

Az Amerikából érkezett kedvező makrogazdasági adat hatására csúcson a BUX

BUX 1027,91 pontos, 1,56 százalékos emelkedéssel, 66 839,15 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán.
Hirdetés

Gazdaság

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.