Kim Dzsong Un elrendelte az összes észak-koreai város lezárását, miután a kommunista állam először elismerte, hogy a koronavírus megjelent a határain belül.
“Súlyos helyzet alakult ki egy lopakodó vírus körzetünkbe való behurcolása miatt” – közölte hivatalosam az észak-koreai központi hírügynökség (KCNA). Egy pártértekezleten, amelyen Kim is részt vett, a hatóságok “maximális vészhelyzetre” emelték az ország nemzeti karanténintézkedéseit – tette hozzá.
Kim elrendelte, hogy “az ország minden városában és megyéjében alaposan zárják le a területüket“, hogy “teljesen megakadályozzák a rosszindulatú vírus terjedését” – írta a KCNA.
Csütörtökig a Kim-rezsim tagadta, hogy bármilyen Covid-fertőzéses eset lenne, amit amerikai, japán és más országok szakértői kétségbe vontak. A külföldről érkező oltóanyagokat is visszautasította, a jelentések szerint a tervezett szállítmányokat azért függesztették fel, mert Észak-Korea nem volt hajlandó betartani az Egészségügyi Világszervezet által támogatott Covax szervezet szabályait.
2020 augusztusában Észak-Korea közölte, hogy elindítja a vírus elleni vakcina kifejlesztését, de azóta alig tett említést a projektről. Egy esetleges Covid-járvány Észak-Koreában, ha széles körben elterjed, pusztító hatású lehet, mivel az ország egészségügyi ellátórendszere elavult, és valószínűleg nincs vakcina. Egy nemrégiben készült ENSZ-jelentés szerint Észak-Korea és Eritrea az egyedüli két olyan ország a világon, amely nem látte el védőoltással a lakosságát.
“Jelenleg nincs más választásuk, mint hogy Kínához hasonlóan zárlatokat vezessenek be, mivel nincsenek gyógyszereik, és senkit sem oltottak be”
– mondta Lee Sang-keun, a dél-koreai kémügynökséghez tartozó Nemzetbiztonsági Stratégiai Intézet stratégiai kutatási igazgatója.
A járvány kitörése segíthet megválaszolni egy sürgető kérdést is a jelenleg a világ körül keringő, rendkívül fertőző omikron változat súlyosságával kapcsolatban, bár Észak-Korea nem engedi be a külső egészségügyi tisztviselőket.
A tudósok véleménye megoszlik arról, hogy az omikron kevésbé veszélyes-e, mint a 2019 végén Vuhanban felbukkant eredeti kórokozó, vagy csak a védőoltások és a korábbi fertőzésekből származó immunitás tompította a hatását.
Észak-Korea drasztikus járványügyi intézkedései súlyosbították a rezsim gazdasági gondjait, különösen Kínával, a legnagyobb és szinte egyetlen kereskedelmi partnerrel. A nemzetközi szankciókkal együtt az intézkedések Észak-Korea gazdaságát erősen megviselték.
“Rendkívül szokatlan, hogy Észak-Korea reggel tart egy találkozót, majd azonnal közzéteszi az eredményt az állami médián keresztül” – mondta Yang Moo-jin, a szöuli Észak-Koreai Tanulmányok Egyetemének professzora.
“Ez közvetett üzenet lehet, hogy Phenjan hajlandó együttműködni a nemzetközi közösséggel a koronavírus ügyében” – mondta Yang, hozzátéve, hogy ezek között szerepelhet a Dél-Korea és az Egyesült Államok által nyújtott humanitárius segítség, amely “végső soron elősegítheti” a Phenjan és Washington közötti tárgyalások újrafelvételét.
A dél-koreai elnöki hivatal közölte, nyitott arra, hogy humanitárius segítséget nyújtson Észak-Koreának, ám további részleteket nem közöltek.
A vírus behatolása
Észak-Korea egy pártértekezleten számolt be arról, hogy a KCNA szerint vasárnap Phenjanban egy meg nem nevezett csoporttól gyűjtött mintákból kimutatta az omikron variánst.
Lee, a nemzetbiztonsági intézet munkatársa elmondta, hogy a vírus többféle úton is behatolhatott Észak-Koreába, többek között az észak-koreai-kínai vasúti teherszállítási vonalon keresztül, bár ez nemrég leállt, miután Kína lezárta Dandong határvárosát.
“De ott van a nampói kikötő útvonala. És bár ezt mondják, a csempészetet nem 100 százalékban ellenőrzik” – mondta Lee, hozzátéve, hogy a határ mentén olyan folyók is vannak, amelyek elég sekélyek ahhoz, hogy az emberek át tudjanak menni rajtuk.
A kitörés kisiklathatja Phenjan nukleáris fegyverkísérletre irányuló erőfeszítéseit is – mondta Yang, az Észak-Koreai Tanulmányok Egyetemének munkatársa.
“Nem zárhatjuk ki teljesen, hogy Észak-Korea a vírushelyzet miatt elhalasztja a tervezett atomkísérletet. Ha azonban széles körben elterjed a félelem az emberek között, a phenjani tisztviselők keményebb álláspontot képviselhetnek, és több provokációval folytathatják, hogy eltereljék az emberek figyelmét a vírusproblémáról” – mondta Yang. (Bloomberg)