Hirdetés
Kezdőlap Pénzvilág Az Északi Áramlat 2 miatt az amerikai energiaügyi miniszter szankciókkal fenyegetett
No menu items!

Az Északi Áramlat 2 miatt az amerikai energiaügyi miniszter szankciókkal fenyegetett

Szankciók lehetőségét helyezte kilátásba az Oroszország és Németország között épülő Északi Áramlat 2 gázvezeték ellen Rick Perry amerikai energiaügyi miniszter, miután Moszkvában csütörtökön orosz hivatali partnerével, Alekszandr Novakkal tárgyalt, jelentette az MTI tudósítója.

Perry a Novakkal közösen tartott sajtótájékoztatón igennel felelt arra a kérdésre is, hogy az Egyesült Államok tervez-e újabb energiaügyi szankciókat. Hozzátette ugyanakkor, hogy Washington nem kíván azonnal gazdasági büntetőintézkedéseket bevezetni.

“Novak miniszter és én egyetértünk abban, hogy nem akarunk eljutni addig a pontig, amikor szankciók lépnek életbe” – mondta Perry.

Észak-európai gázvezeték rendszer Forrás: energypost.eu

Perry ugyanakkor nem részletezte, hogy az Északi Áramlat 2 építésének melyik szakasza váltana ki amerikai büntetőintézkedéseket, és azok milyenek lennének. Hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok támogatja az európai országok azon törekvését, hogy a minimumra csökkentsék az egyetlen energiaszolgáltatótól való függőségüket.

Mint mondta, Washington ellenzi a gázvezeték új ágának megépítését, mert azáltal egy helyre koncentrálódna az orosz gázkivitel kétharmada, ami sebezhetővé teszi Európa energiaellátását, ha valami balul sikerülne. Perry felszólította Oroszországot, hogy legyen felelősségteljes szállító, és erőforrásait ne használja többé befolyásolásra és bomlasztásra.

Novak közölte: Oroszország és az Egyesült Államok hasonló nézeteket vall arról, hogy az energetika nem lehet a nyomásgyakorlás eszköze, és a fogyasztónak joga van megválasztania energiaforrásait. Ugyanakkor aggodalmának adott hangot a Perry által kilátásba helyezett szankciók miatt.

Úgy fogalmazott, “aggasztanak bennünket ezek a kijelentések és az általános állásfoglalás a szankciók kérdésében egy olyan, nagyon versenyképes projekttel kapcsolatban, amely az európai fogyasztók érdekeit szolgálja”.

Az orosz miniszter elmondta, hogy tájékoztatta amerikai hivatali partnerét az Oroszország, EU és Ukrajna között egyebek között az ukrajnai gáztranzit fenntartásának, a Gazprom és Naftogaz közötti pereskedés befejezésének, valamint a szerződések meghosszabbításának lehetőségéről.

Novak hangsúlyozta, hogy Oroszország és az Egyesült Államok, mint két, az energiagazdaság területén vezető nagyhatalom, csak együtt tudja kielégíteni a világ növekvő energiaigényeit és szavatolni az ellátás biztonságát.

Az orosz tárcavezető szerint Vlagyimir Putyin és Donald Trump megteremtette az orosz-amerikai energetikai párbeszéd alapjait, a miniszteri szintű eszmecsere pedig elősegíti a bizalomerősítést “a mostani, nem egyszerű politikai feltételek között”. Sürgette az energetikai munkacsoport tevékenységének felújítását a kétoldalú kormányközi bizottságon belül, és javasolta Perrynek, hogy a két ország hozzon létre közös beruházási alapot energiatechnológiai projektek támogatására.

Perry kifejezte az Egyesült Államok készségét a nukleáris biztonság területén való együttműködésre annak garantálása érdekében, hogy az atomenergiát csak békés célokra lehessen felhasználni.

Az Északi Áramlat 2 kivitelezésére és a vezeték üzemeltetésére alapított projekttársaság, a Nord Stream 2 AG szeptember 5-én jelentette be, hogy Finnországban megkezdődött a földgázvezeték tengeri szakaszának lefektetése.

Az Északi Áramlat 2 mintegy 9,5 milliárd eurós projekt, amelynek keretében két új, összesen évi 55 milliárd köbméter – a már meglévő vezetékpárral azonos – szállítási kapacitású vezetékkel bővíthetik a Balti-tenger fenekén húzódó Északi Áramlatot, amelynek kiindulási pontja az oroszországi Viborg, és a németországi Greifswaldig tart.

Az Északi Áramlat 2 vezetékpár kiépítésével Oroszország elvileg kiiktathatná Ukrajnát mint tranzitországot, és egyetlen útvonalra terelhetné át az Európának szánt orosz gázszállítmányok 80 százalékát. Egyúttal domináns helyzetbe kerülne a német piacon, mert részesedését 40 százalékról több mint 60 százalékra emelné.

Vlagyimir Putyin orosz elnök augusztus 22-én Szocsiban, a finn államfővel, Sauli Niinistövel folytatott tárgyalásai után kijelentette, Moszkva kész a konkurenciaharcra az európai piacért, de hangsúlyozta, hogy ennek a versenynek tisztességesnek kell lennie. Putyin augusztus 18-án tárgyalt Angela Merkel német kancellárral Mesebergben, ahol megerősítette, hogy az orosz földgáz ukrajnai tranzitja az Északi Áramlat 2 megépítése után is megmarad.

Az Északi Áramlat 2 orosz, finn, svéd, dán és német területi vizeken halad majd keresztül. A projekt a csőfektetési engedélyt a Nord Stream 2 AG Dánia kivételével az összes érintett országtól beszerezte.

Elektromos cégautó vásárlás, flottaüzemeltetés. Szakmai konferencia konzultációs lehetőséggel 2024 március 21.-én. A 30 milliárdos kerettel megnyíló, elektromos cégautó beszerzést támogató pályázattal kapcsolatos információk, tanulságok. A KKV-ék számára is egyre meghatározóbb, már hatályos ESG törvény cégautó üzemeltetésre vonatkozó kérdésköre, az elektrifikáció rövid és hosszútávú hatásainak bemutatása.
További információ: https://azuzletkonferenciakozpont.hu

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Adategyeztetést indít az MVM Next Energiakereskedelmi Zrt.

Az ellenőrzéshez személyi igazolványra és lakcímkártyára, valamint villany- és/vagy gázszámlára van szükség.

Zöldkötvényt bocsátott ki az MFB

Az MFB stratégiájának és működésének egyaránt szerves részét képezi a globális éghajlati célkitűzések, valamint a társadalmi hasznosságú célok támogatása.

Elemző: átlag feletti forgalomban emelkedett a tőzsde

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 462 pontos, 0,71 százalékos emelkedéssel, 65 450,33 ponton zárt hétfőn.

Számoljuk fel az illegális hulladéklerakókat

Újra igényelhetnek támogatást illegális hulladéklerakók felszámolására önkormányzatok, civil és gazdálkodó szervezetek, valamint egyházak is.

Hírek

Elemző: átlag feletti forgalomban emelkedett a tőzsde

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 462 pontos, 0,71 százalékos emelkedéssel, 65 450,33 ponton zárt hétfőn.

BÉT – Emelkedő forgalomban csökkent a BUX a héten

Emelkedő forgalom mellett csökkent a héten a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe,

NAV: már elérhetők az adóbevallási tervezetek

A bevallási tervezet ugyanis csak azokat a bevételi, jövedelmi adatokat tartalmazza, amelyek a NAV rendelkezésére állnak a munkáltatók és kifizetők bevallásai, adatszolgáltatása révén.

Elemző: a Richter húzta le a BUX-ot

A részvénypiac forgalma 28,7 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével gyengültek az előző napi záráshoz képest.

Vegyesen alakult csütörtök reggelre a forint árfolyama

Az év eleje óta a forint 3,3 százalékot gyengült az euróval, 4,2 százalékot gyengült a dollárral szemben és 0,2 százalékkal áll erősebben a svájci frank ellenében.

Még mindig a bootcamp-es junior fejlesztőké a jövő

Sokak számára lehet visszatartó erő az MI rohamléptékű terjeszkedése, és azért nem nyitnak komolyabban a programozói terület felé, mert félnek, hogy rövid idő alatt elveheti az MI a munkájukat.

Erősödött kissé szerda reggelre a forint

Erősödött kissé a forint szerda reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben a keddi, közel másfél százalékos gyengülését követően.

Csökkent a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 494,13 pontos, 0,75 százalékos csökkenéssel 65 599,49 ponton zárt hétfőn.

Gazdaság

A Zeina Hotels menedzser study tour a sikeres szezonért

A 2024-es sikerhez is elengedhetetlen, hogy a szállodalánc minden tagjának és minden részlegének kiemelkedően kell teljesítenie, miközben az elkötelezett munka mellett a kreatív, újító ötletekre is szükség van.

Februárban is nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon

Februárban 4,3 százalékkal, 626 milliárd forinttal nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon, így az előző hónap végén a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége (Bamosz) tagjai 15 179 milliárd forintot kezeltek befektetési alapokban

A jegybank 14 millió forintra bírságolta a CIG Pannónia Életbiztosítót

A feltárt hiányosságok miatt szabta ki az MNB a 12,5 millió forint felügyeleti és a 1,5 millió forint fogyasztóvédelmi bírságot a társaságra.

Az osztrákok nyerték a magyar telet, de a legtöbben mégsem síelni utaztunk

A téli üdüléseink rövidebbek voltak, mint a nyáriak, a gyors online biztosításkötést pedig már többnyire közvetlenül az indulás előttre hagyjuk.