Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Eurózóna. Kissé enyhült a recesszió májusban
No menu items!

Eurózóna. Kissé enyhült a recesszió májusban

Az előző havihoz képest jobb lett, de továbbra is mély recesszióra utal a gazdasági aktivitás mérőszáma, a beszerzésimenedzser-index (BMI) az euróövezetben – derült ki a londoni IHS Markit gazdaságkutató intézet felméréséből.

Nagyításért KLIKK a grafikonra

A feldolgozóipari és szolgáltatóipari adatok összesítésével képzett kompozit BMI májusra vonatkozó előzetes értéke 30,5 pontra emelkedett az előző havi 13,6 pontos történelmi mélypontról.

A BMI 50 pont alatti értéke a gazdasági tevékenység teljesítményének zsugorodását jelenti.

A kompozit BMI összetevői közül a feldolgozóipari és a szolgáltatóipari BMI májusi előzetes értéke szintén a vártnál nagyobb mértékben javult az előző havi történelmi mélypontról: a feldolgozóipari 39,5 pontra emelkedett 33,4 pontról a várt 38,0 pont helyett, a szolgáltatóipari pedig 12,0 pontról 28,7 pontra a várt 25,0 pont helyett.

Chris Williamson

Chris Williamson, az IHS Markit vezető közgazdászának a felmérés megállapításairól adott összefoglalója alapján az euróövezeti gazdasági aktivitás tovább veszített erejéből májusban, de már megnyugtató jelek is látszódnak az áprilisban elért mélypont után.

Megjegyezte, hogy “a második negyedévben azonban ezzel együtt is a GDP soha nem tapasztalt mértékű, az előző negyedévihez képest mintegy tíz százalékos visszaesésére lehet számítani“.

Az IHS Markit szerint a járványvédelmi korlátozások fokozatos enyhítésével az euróövezeti gazdasági teljesítmény is egyre kevésbé marad majd el a megszokott mértéktől.

A korlátozások részlegesen azonban hatályban fognak maradni mindaddig, amíg meg nem találják a vírus hatékony ellenszerét.

Aggodalomra ad okot mindemellett még az is, hogy a kereslet feltehetőleg viszonylag még hosszabb távon nyomott marad, ami a kormányzati munkahelyvédelmi programok kifutásával elbocsátásokra kényszerítheti a munkaadókat. Az IHS Markit szakemberei ezért az euróövezeti GDP közel 9 százalékos éves csökkenésére számítanak az idén, a válság előtti szint újbóli elérése pedig szerintük “több évet vesz majd igénybe”.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Nyereséges zárás az európai tőzsdéken

Nagy, egy-másfél százalékos indexnyereséggel fejezték be a pénteki kereskedést a főbb európai értékpapírpiacok.

Ágh Péter: a béke tudja megteremteni az alapot a gazdasági fellendüléshez

A béke tudja megteremteni az alapot a gazdasági fellendüléshez - mondta az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) állami beruházások társadalmi koordinációjáért felelős államtitkára pénteken a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Füzéren tartott útátadón.

Megjelentek az otthonfelújítási támogatás részletei, így lehet pályázni

A kormány társadalmi egyeztetésre bocsátotta az új otthonfelújítási támogatás részleteit. A tervezett pályázati felhívás alapján az ismert alapfeltételek nem változtak, vannak azonban új előírások és kedvezmények is.

Márciusban 4 millió 746 ezer volt a foglalkoztatottak száma

A foglalkoztatottak száma 4 millió 746 ezer, a munkanélküliségi ráta 4,4 százalék volt márciusban. 2024 márciusában a 15-74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma az előző év azonos időszakához képest 38 ezerrel, 4 millió 746 ezerre nőtt. A munkanélküliek száma 217 ezer volt .
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.