Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Globalizáció. A németek a nyertesei, mégsem kérnek belőle
No menu items!

Globalizáció. A németek a nyertesei, mégsem kérnek belőle

Németország export világhatalom. A szabadkereskedelemre épül a németek jóléte. A többség, 58 százalékuk mégis inkább a globalizáció árnyoldalait látja – derül ki a Spiegel friss felméréséből.

Profitálnak belőle, mégsem akarják

A németeknek elegük van a globalizációból. Az ország sokáig a világ legnagyobb exportőre volt. Tavaly 1.500 milliárd eurós kivitellel a dobogó harmadik helyén állt Kína és az USA mögött. Fizetési mérleg többletben világelsők a németek. 2019-ben 300 milliárddal többet exportáltak, mint importáltak. Ez a GDP 7,4 százalékának megfelelő többlet. Az ország a szabadkereskedelem, a globalizáció egyik legnagyobb nyertese.

A munkahelyek harmada közvetlenül a külkereskedelemtől függ. A német gazdaság gerincének számító középvállalatok nagy része exportra termel. A németek tisztában vannak a szabadkereskedelem előnyeivel és az egyik legtöbbet nyaraló nemzet tagjaiként az utazási szabadságot is kiélvezik.

Sokáig alapvetően nem láttak kivetnivalót a folyamatban. Most változott a helyzet. A Spiegel reprezentatív felmérése szerint egyre kritikusabban nézik a globalizációt. A középosztályban különösen nagy a változás.

Pártállástól függetlenül nő a szkepszis

A felmérés szerint a németek már csak 38 százaléka lát a globalizációban ’inkább lehetőséget’. 58 százalék ’inkább rizikónak’ véli. 2017-ben, amikor a Spiegel a legutóbbi kutatása készült még fordított, 63-38 volt az arány.

A hosszabb időn keresztül ismételt adatfelvétel világossá teszi, hogy a járvány megérkezésével hirtelen megugrott a globalizációtól félők aránya, de a támogatók száma már régebb óta fokozatosan csökkent.

A pártpreferenciákból az látszik, hogy a konzervatívok (CDU/CSU), a szociáldemokraták (SPD) és a zöldek szavazói között körülbelül fele-fele a támogatók és az ellenzők aránya. A Demokratikus Szocializmus Pártja (Linke, 53%) és a nemzeti-konzervatívok (AfD, 79%) táborában többségben vannak a globalizációellenesek. Csak a liberálisok (FDP, 54%) többsége támogatja a globalizációt.

A Linke, az AfD és az FDP táborában alig volt változás. A most kiegyenlített képet mutató három másik pártnál viszont egyértelműen csökkent a globalizáció-pártiak aránya.

A politika a felelős?

Gabriel Felbermayr

A Spiegelben megszólaló gazdasági elemzők aggodalommal tekintenek az adatokra. „Németországban egy különös vita vette kezdetét” – mondja Gabriel Felbermayr, a Kiel-i Világgazdasági Kutatóintézet (IfW) elnöke.

Ennek kezdetét az amerikai kereskedelmi háború beindulására teszi. Az új politika, mi szerint függetleníteni kellene az országot a behozataltól, népszerű a választók körében. Több hazai terméket szeretnének, nagyobb önellátásra apellálnak. „A német gazdaságnak nem lenne annál károsabb, mintha az egész világ így kezdene gondolkozni. Mi éppen abból élünk, hogy a német termékek világszerte keresettek.

Az IfW elnökét a Brexit előtti helyzetre emlékezteti a német politikai osztály viselkedése.  „Londoni politikusok elhitették a britekkel, hogy minden rossz Brüsszelből jön. Most ugyan ezt teszi a német vezetők.”

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

15 ezer alumínium dobozt gyűjtöttek össze a Hungaroringen

A visszaváltási rendszer fő célja, hogy Magyarországon is minél többen váltsák vissza az italcsomagolásukat

A munkanélküliségi ráta 4,2 százalék júniusban

A munkakeresés átlagos időtartama 10,0 hónap volt, az összes munkanélküli 35 százaléka 3 hónapnál rövidebb ideje, míg 36 százaléka legalább egy éve keresett állást.

NTAK – A Magyar Nagydíj és az Ed Sheeran-koncert mindent vitt

Mogyoródon szállt meg a legtöbb turista, csaknem 2000 vendégéjszakát töltve a három nap során.

 Veszteséges zárás az európai tőzsdéken

Gyenge kezdés után indexveszteséggel fejezték be a csütörtöki kereskedést a főbb európai értékpapírpiacok, London kivételével.
Hirdetés

Hírek

Gyengült szerdán a forint

Az eurót délután hat órakor 393,44 forinton jegyezték a reggel hét órai 390,28 forintos állás után.

Kína drámai kamatlábcsökkentéssel pörgetné fel a gazdaságot

AKínai Kommunista Párt Központi Bizottságának közelmúltbeli ülése után komoly szándék mutatkozik, hogy a világ második legnagyobb gazdasága ismét növekedési pályára álljon.

Mi várható a héten? Adatok az államháztartásról és a fogyasztói árakról

Hétfőn teszi közzé a Pénzügyminisztérium (PM) az államháztartás központi alrendszerének június végi helyzetéről a gyorstájékoztatóját.

Tőzsde – Veszteséges zárás az európai tőzsdéken

Az európai kereskedési idő végén a WTI nyersolaj 1,50 százalékkal drágult a nemzetközi kereskedelemben, hordónként 79,99 dollárra, a Brent ára pedig 1,28 százalékkal nőtt, 80,64 dollárra.

Csökkenő forgalom mellett csúcsra emelkedett a BUX a héten

Szijjártó Péter külügyminiszter szerdán Bakuban jelentette be a Shah Deniz gázmező 5 százalékos részesedésének megvásárlását, a tranzakciót a harmadik negyedévben fogják lezárni.

Vegyesen alakult csütörtök reggelre a forint árfolyama

Vegyesen alakult a forint árfolyama csütörtök reggelre az előző esti jegyzéshez képest.

Iránykereséssel, illetve kis pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden a BÉT részvényindexe, a BUX 1073,29 pontos, 1,55 százalékos csökkenéssel 68 385,55 ponton zárt.

Devizapiac – Vegyesen alakult hétfő reggelre a forint árfolyama

A péntek esti jegyzése alapján májust pozitív mérleggel zárta a forint, 0,3 százalékkal erősödött az euróval és a svájci frankkal szemben, és 2,0 százalékkal erősödött a dollár ellenében.

Gazdaság

Majdnem 70 millió forint bírság a Raiffesen banknak és lízingcégének

A pénzügyi felügyelet kifogásolta, hogy a compliance (szabályozási megfelelési) terület beszámolói nem minden szempontból feleltek meg a jogszabályban elvártaknak.

MNB: 25 bázisponttal csökkentette az alapkamatot a monetáris tanács

A monetáris szigor pozitív reálkamat biztosításával járul hozzá a pénzügyi piaci stabilitás fenntartásához, valamint az inflációs cél fenntartható eléréséhez

A1 besorolással látta el a Moody’s az MBH Jelzálogbank jelzáloglevél-programját

A jelzáloglevelek kibocsátásával szerzett forrásokból az MBH Jelzálogbank refinanszírozási hitelt nyújt partnerbankjainak, ezáltal támogatva a főként a lakosság körében végzett jelzáloghitelezési tevékenységüket.

Hazánk az iBanFirst legdinamikusabban fejlődő európai piaca lett

A magyarországi eredmények, amelyeket kevesebb mint két évvel a helyi iroda megalapítása után értek el, minden várakozásukat felülmúlták.