Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Globalizáció. A németek a nyertesei, mégsem kérnek belőle
No menu items!

Globalizáció. A németek a nyertesei, mégsem kérnek belőle

Németország export világhatalom. A szabadkereskedelemre épül a németek jóléte. A többség, 58 százalékuk mégis inkább a globalizáció árnyoldalait látja – derül ki a Spiegel friss felméréséből.

Profitálnak belőle, mégsem akarják

A németeknek elegük van a globalizációból. Az ország sokáig a világ legnagyobb exportőre volt. Tavaly 1.500 milliárd eurós kivitellel a dobogó harmadik helyén állt Kína és az USA mögött. Fizetési mérleg többletben világelsők a németek. 2019-ben 300 milliárddal többet exportáltak, mint importáltak. Ez a GDP 7,4 százalékának megfelelő többlet. Az ország a szabadkereskedelem, a globalizáció egyik legnagyobb nyertese.

A munkahelyek harmada közvetlenül a külkereskedelemtől függ. A német gazdaság gerincének számító középvállalatok nagy része exportra termel. A németek tisztában vannak a szabadkereskedelem előnyeivel és az egyik legtöbbet nyaraló nemzet tagjaiként az utazási szabadságot is kiélvezik.

Sokáig alapvetően nem láttak kivetnivalót a folyamatban. Most változott a helyzet. A Spiegel reprezentatív felmérése szerint egyre kritikusabban nézik a globalizációt. A középosztályban különösen nagy a változás.

Pártállástól függetlenül nő a szkepszis

A felmérés szerint a németek már csak 38 százaléka lát a globalizációban ’inkább lehetőséget’. 58 százalék ’inkább rizikónak’ véli. 2017-ben, amikor a Spiegel a legutóbbi kutatása készült még fordított, 63-38 volt az arány.

A hosszabb időn keresztül ismételt adatfelvétel világossá teszi, hogy a járvány megérkezésével hirtelen megugrott a globalizációtól félők aránya, de a támogatók száma már régebb óta fokozatosan csökkent.

A pártpreferenciákból az látszik, hogy a konzervatívok (CDU/CSU), a szociáldemokraták (SPD) és a zöldek szavazói között körülbelül fele-fele a támogatók és az ellenzők aránya. A Demokratikus Szocializmus Pártja (Linke, 53%) és a nemzeti-konzervatívok (AfD, 79%) táborában többségben vannak a globalizációellenesek. Csak a liberálisok (FDP, 54%) többsége támogatja a globalizációt.

A Linke, az AfD és az FDP táborában alig volt változás. A most kiegyenlített képet mutató három másik pártnál viszont egyértelműen csökkent a globalizáció-pártiak aránya.

A politika a felelős?

Gabriel Felbermayr

A Spiegelben megszólaló gazdasági elemzők aggodalommal tekintenek az adatokra. „Németországban egy különös vita vette kezdetét” – mondja Gabriel Felbermayr, a Kiel-i Világgazdasági Kutatóintézet (IfW) elnöke.

Ennek kezdetét az amerikai kereskedelmi háború beindulására teszi. Az új politika, mi szerint függetleníteni kellene az országot a behozataltól, népszerű a választók körében. Több hazai terméket szeretnének, nagyobb önellátásra apellálnak. „A német gazdaságnak nem lenne annál károsabb, mintha az egész világ így kezdene gondolkozni. Mi éppen abból élünk, hogy a német termékek világszerte keresettek.

Az IfW elnökét a Brexit előtti helyzetre emlékezteti a német politikai osztály viselkedése.  „Londoni politikusok elhitették a britekkel, hogy minden rossz Brüsszelből jön. Most ugyan ezt teszi a német vezetők.”

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Német Turisztikai Hivatal: A beutazó turizmus 7,8 %-kal nőtt

Az év kezdetétől február végéig 9,4 millió nemzetközi vendégéjszakát jelentettek a legalább tíz ággyal rendelkező szálláshelyek – ez az előző év ugyanezen időszakához képest 7,8 százalékos növekedésnek felel meg.

Üzleti inkubátorok: kéz a kézben a KKV-val

Az üzleti inkubátor egy olyan szervezet, amely rendszerbe foglalja és élénkíti a sikeres vállalkozások létesítésének folyamatát, számukra átfogó és integrált szolgáltatások körét nyújtva.

Jó cégérnek nem kell reklám? Kevesebbet költenek a cégek reklámra

Az elmúlt másfél évtized alatt a magyarországi legnagyobb hirdetők az árbevételükhöz viszonyított médiavásárlási kiadásaikat harmadára csökkentették.

Családok életét befolyásolják a magas üzemanyagárak

A fogyasztók érzékenyen reagáltak az üzemanyagárak emelkedésére, amelynek hatására csökkent a kereslet.
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.