Kezdőlap Fogyasztóvédelem Így nem bukunk a kötelező üvegvisszaváltáson
No menu items!

Így nem bukunk a kötelező üvegvisszaváltáson

Az eredeti tervekkel ellentétben nem indult el teljeskörűen január 1-től a kötelező üvegvisszaváltási rendszer. A jelenlegi állás szerint azt nem egy naptári naphoz kötve, hanem fokozatosan vezetik majd be.

De az érintettek, a kereskedők és a gyártók, így sem lehetnek nyugodtak: közel van a június 30-i határidő, amikortól már minden boltban működniük kell azoknak a REpont automatáknak, amelyeket a tavaly bejelentett üveg- és műanyag palackok visszaváltására készítettek.

Miközben már megjelentek a polcokon az első termékek, amelyek címkéjén feltüntetik a visszaváltási ikont, június 30-tól már csak olyan palackot és üveget lehet gyártani, amelyen rajta van a visszaváltásra felhívó jelzés: VIGYÉL VISSZA!

Tavaly ősszel értesült róla a közvélemény, hogy 2024. január -től bevezetik Magyarországon is a kötelező visszaváltási rendszert (Deposit Return System, DRS). Az indoklásban az szerepelt, hogy minden korábbi intézkedés ellenére nem értük el a 90 százalékos újrahasznosítási arányt, az kevesebb, mint a fele – tavaly például csak 40 százalék volt.

A rendelet értelmében a kötelező visszaváltás olyan termékekre vonatkozik, amelyek fogyasztásra készek, vagy koncentrátumok, és műanyagba, fémbe, vagy üvegbe csomagolják a gyártók, az űrtartalmuk pedig 0,1 és 3 liter közötti. Az érintett termékeken a gyártók kötelesek lesznek egy egységes jelzést elhelyezni, ami a visszaváltásra utal.

Már tavaly tudni lehetett, hogy a változás nem érinti a tejet és a tejalapú italokat, és azokat sem, amelyek papírdobozban kerülnek a boltok polcaira – jellemzően ilyenek a gyümölcslevek. A rendeletben rögzítetteken kívül a gyártók és a forgalmazók más termékeket is beemelhetnek a visszaválthatók közé. A visszaváltási díj a nem újrahasználható italcsomagolás esetén 50 forint termékenként, beépítve a termék végleges árába. Az önkéntesen visszaváltási díjas termékek összegét a gyártók határozzák meg – ez lesz az, amit a vevők visszaváltáskor visszakapnak.

A rendelet kötelezte a 400 négyzetméternél nagyobb alapterületű üzleteket, hogy állítsanak fel egy REpontot, visszaváltó gépet. Mivel sok kiskereskedő már akkor jelezte, hogy nem tudja megoldani ezt a januári határidőig, ezért fél évvel kitolták a határidőt, de 2024. június 30-tól már nincs további haladék.

Jelenleg tehát ott tartunk, hogy a visszaváltási rendszer fokozatosan indul, mert a gyártók június 30-ig türelmi időt kaptak. Vagyis már csak eddig hozhatják forgalomba italtermékeiket nem visszaváltható palackban.

A rendelet értelmében az a palack, doboz vagy üveg visszaváltható, amelyiken feltüntették ezt a logót, és aminek az árával megfizettük az 50 forintos betéti díjat is, és amit visszaváltáskor megkapunk, akár egy levásárolható utalvány formájában is.  Emellett lehetőség van arra is, hogy a visszaváltási díjat közvetlenül a bankszámlánkra utalják, vagy felajánlhatjuk jótékonysági célokra is. Arról, hogy az üvegeket hogyan kell visszavinni, itt írtunk.

Már megjelentek a boltokban az ilyen palackok, és az iparági adatok szerint napról napra növekszik a visszaváltás. Egyébként a MOHU honlapján található egy térképes kereső, ami megmutatja, hogy az országban hol állítottak be és működtetnek REpontokat.  A nemzetközi tapasztalatok alapján Magyarországon is azt remélik, hogy néhány év alatt elérjük a 90%-os visszaváltási arány.

Az üzletekben június 30-ig még mind a régi, nem visszaváltható, és már az új, visszaváltható palackok elérhetők lesznek.

Szikora Katalin

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Tovább terjeszkedik Pesten a Mamaison

Tovább erősít a magyar piacon a CPI Hotels. Közép-Európa...

Északra és délre: új Wizz Air járatok indulnak

A Wizz Air mától négy új városba is repül...

A Budapest Kártya a BKK hatáskörébe került

A Fővárosi Közgyűlés áprilisi döntése értelmében a korábban a Budapest Brand hatáskörébe tartozó Budapest Kártya kiadásával, fejlesztésével és menedzselésével összefüggő feladatokat 2025. július 1-jétől a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) látja el

Változik az MVM Next e-számla-értesítők megjelenése – a sárga a jó

Változik az MVM Next e-számla-értesítők megjelenése, a villany- és gázszámlákat bemutató értesítők színes fejlécén és az aláírásnál sárga színű MVM-logó jelenik meg
Hirdetés

Hírek

A Budapest Kártya a BKK hatáskörébe került

A Fővárosi Közgyűlés áprilisi döntése értelmében a korábban a Budapest Brand hatáskörébe tartozó Budapest Kártya kiadásával, fejlesztésével és menedzselésével összefüggő feladatokat 2025. július 1-jétől a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) látja el

Változik az MVM Next e-számla-értesítők megjelenése – a sárga a jó

Változik az MVM Next e-számla-értesítők megjelenése, a villany- és gázszámlákat bemutató értesítők színes fejlécén és az aláírásnál sárga színű MVM-logó jelenik meg

Egyre jövedelmezőbb a szolgáltatóknak az 5G-n érkező otthoni internet

A jelentés megállapítja: bár Közép-Európában lassabban terjed az 5G, Magyarországon egyre nagyobb szerepet játszik az autóipari fejlesztésekben és más ipari felhasználási területeken is.

Az éghajlatváltozás az élelmezésbiztonság egyik legnagyobb kockázata

Hazánk vízgazdálkodási stratégiával, valamint a precíziós öntözéstechnológiák támogatásával csökkenti az aszályok és a kiszámíthatatlan időjárás okozta kihívásokat

Nagy közúti forgalomra figyelmeztetnek július 4-én, 5-én és 6-án  Zágráb városában és környékén

Zágráb nagyobb forgalomra számít a közelgő zenei rendezvény miatt – alternatív útvonalakat javasolnak a gördülékeny közlekedés érdekében.

Diákhitel Központ: marad a kamatstop

Továbbra is kamatstoppal védi a kormány a 2024. december 31-ig megkötött diákhitel-szerződéseket, így a tavaly év végéig felvett szabad felhasználású diákhitelekre 2025 második félévében is 7,99 százalékos kamatszint vonatkozik.

Okosmérők segítik a zöld átállást az MVM-nél

Az MVM Démász és az MVM Émász sikeresen pályázott az "Okosmérés elterjesztése" felhívásra, a támogatott projekttel 2025 júniusig összesen 89 103 darab okosmérőt telepítettek az ellátási területükön.

Lesznek még nádtetős házak? Visszatérhet a magyar vidék kedvence

Újra feltűnhetnek a klasszikus nádtetős épületek a magyar vidéken, miután a tradicionális építőanyag egy forradalmi technológiával párosítva már biztonságosan alkalmazható. Évtizedeken át a rendkívüli tűzveszély jelentette a legnagyobb visszatartó erőt a nádtetők felhasználásában.
Hirdetés

Gazdaság

Elfogadta az Országgyűlés az új adószabályokat: változások nem csak 2026-ra, de már az idei évre is!

A magyar gazdaság szereplői és a lakosság számára is jelentős változásokat hoz a napokban kihirdetett, új adócsomag.

Itt a kormány új készpénzes szabálya

A Magyar Közlönyben megjelentek a a részletszabályok arról, hogy hogyan kell a vállalkozásoknak készpénzhasználatot biztosítani.,

Többlettel zárt a központi költségvetés májusban

Májusban többlettel zárt a központi költségvetés: ebben a hónapban 213,5 milliárd forint összegű MVM osztalék-befizetés érkezett a költségvetésbe.

4,5 milliárd forint gyermektartásdíjat előlegezett meg az állam az elmúlt években

Az elmúlt három évben több mint 20 ezer gyermek részére összesen 4,5 milliárd forint értékben előlegezte meg az állam azokat a tartásdíjakat, amelyeket a különélő szülő nem fizetett meg