Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság IMF: a világgazdaság 6 százalékkal nő, az olajár 60 dollár fölött marad
No menu items!

IMF: a világgazdaság 6 százalékkal nő, az olajár 60 dollár fölött marad

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi előrejelzéséhez hasonló idei globális gazdasági növekedést vár legfrissebb jelentésében, de több ország és térség GDP-növekedését fölfelé, illetve lefelé módosította. Magyarországgal nem foglalkozik a jelentés.

A világgazdasági növekedés a 2020-as 3,2 százalékos csökkenés után idén 6 százalékkal nőhet a legújabb előrejelzés szerint, ami megegyezik az IMF áprilisban kiadott World Economic Outlook (WEO) prognózisával. A jövő évre vonatkozó várakozását ugyanakkor 0,5 százalékponttal, 4,9 százalékra javította a washingtoni székhelyű szervezet.

A fejlett országokban a tavalyi 4,6 százalékos gazdasági zsugorodás után idén 5,6 százalékos bővülés várható, 0,5 százalékponttal nagyobb az áprilisban vártnál. Az IMF a jövő évre vonatkozó adatot 0,8 százalékponttal, 4,4 százalékra vitte fel.

Az Egyesült Államok a tavalyi 3,5 százalékos gazdasági visszaesés után idén 7 százalékos, jövőre 4,9 százalékos gazdasági növekedéssel számolhat az IMF szakértőinek a legfrissebb számításai szerint. Áprilishoz képest az idei amerikai GDP-növekedést 0,6 százalékponttal, a jövő évit pedig 1,4 százalékponttal korrigálta fölfelé az IMF.

Az euróövezetben 4,6 százalékos GDP-csökkenést vár az idén az IMF, 0,2 százalékponttal nagyobb mértékűt az áprilisban jelzettnél. A jövő évi adatot 0,5 százalékponttal, 4,3 százalékra módosították fölfelé. Az euróövezet gazdasági teljesítménye 6,5 százalékkal csökkent tavaly.

Németország gazdasága az idei 3,6 százalékos növekedés után jövőre 4,1 százalékkal bővülhet a tavalyi 4,8 százalékos csökkenést követően.

Az IMF az áprilisi előrejelzéséhez képest az idei adatot nem változtatta, a jövő évit ugyanakkor 0,7 százalékponttal feljavította.

Rontott az IMF a spanyol és a japán gazdaságok idei kilátásán. Spanyolország esetében 0,2 százalékponttal, 6,2 százalékra, Japán esetében pedig 0,5 százalékponttal, 2,8 százalékra vitte le becslését. Jövőre azonban jobban teljesíthet a két ország az áprilisban vártnál, a spanyol GDP várható növekedését 1,1 százalékponttal, 5,8 százalékra, Japánét pedig 0,5 százalékponttal, 3 százalékra javította fel az IMF.

A fejlődő és feltörekvő régiók gazdasága az idén és jövőre a fejletteknél nagyobb mértékben erősödik annak ellenére, hogy az idei várható növekedést 0,4 százalékponttal, 6,3 százalékra rontotta a valutaalap. A jövő évit ellenben 0,2 százalékponttal, 5,2 százalékra javította fel. A térség gazdasága tavaly 2,1 százalékkal zsugorodott.

A legfrissebb számítások szerint Kína 8,1 százalékos GDP-növekedést ér el az idén, 0,3 százalékponttal gyengébbet az áprilisban jelzettnél, jövőre viszont 0,1 százalékponttal nagyobbat, 5,7 százalékosat.

Az IMF India esetében módosította a legnagyobb mértékben áprilisi előrejelzését. Az indiai gazdaság az idén 9,5 százalékkal nő majd, ami az áprilisi prognózis 3 százalékpontos negatív módosítását jelenti. A jövő évi növekedést ugyanakkor 1,6 százalékponttal, 8,5 százalékra javították fel.

Oroszország gazdasága idén 4,4 százalékkal, jövőre 3,1 százalékkal nő. Az áprilisi várakozáshoz képest az idei évi előrejelzést 0,6 százalékponttal feljavították, a jövő évit viszont 0,7 százalékponttal rontották.

A világkereskedelmi forgalom a tavalyi 8,3 százalék esés után idén 9,7 százalékkal, jövőre 7 százalékkal bővül. Az idei adatot 1,3 százalékponttal, a jövő évit pedig 0,5 százalékkal feljavították az IMF szakértői. Idén a fejlett országokban a világkereskedelmi forgalom az áprilisi várakozáshoz képest 0,4 százalékponttal, 8,9 százalékkal, jövőre 0,7 százalékponttal 7,1 százalékkal nő. A fejlődő térség esetében az idei adatot 2,8 százalékponttal, 11,1 százalékra, a jövő évit pedig 0,2 százalékponttal, 6,9 százalékra módosították fölfelé az IMF legfrissebb jelentésében.

A Nemzetközi Valutaalap a fejlett országokban a tavalyi 0,7 százalékos infláció után idén 2,4 százalékosat, jövőre 2,1 százalékosat vár.

Az ideit 0,8 százalékponttal, a jövő évit 0,4 százalékponttal módosították fölfelé az áprilisban várthoz képest. A fejlődő és feltörekvő régiók idei inflációs kilátását 0,5 százalékponttal, 5,4 százalékra, a jövő évit pedig 0,3 százalékponttal, 4,7 százalékra felfelé változtatták a kedden ismertetett jelentésben.

Az IMF az olajárváltozási-előrejelzését 14,9 százalékponttal módosította felfelé az idei évre és 3,7 százalékponttal ugyancsak felfelé 2022-re. Eszerint az idén az olajár 56,6 százalékkal nő a tavalyihoz képest, jövőre pedig 2,6 százalékkal csökken. A Brent, a Dubai Fateh és a WTI egyszerű számtani átlagára így a 2020-as 41,29 dollár után az idén hordónként 64,68 dollár, jövőre pedig 63,02 dollár lesz.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Az Európai Uniónak részt kell vállalnia a globális adósság csökkentésében

Hogy a 2015-ben lefektetett célok teljesüljenek, a nemzetközi pénzügyi struktúra átalakítása szükséges.

Több mint 18 ezerrel nőtt egy év alatt az elektromos autók száma

A valamilyen elektromos hajtással is rendelkező gépkocsik száma így egy év alatt 74 089-ről 101 213-ra emelkedett Magyarországon.

Száznál több ügyfél nevében félmilliárd forint hitelt vettek fel a csalók 

Az MNB a saját ügyfélszolgálatán keresztül is érzékelte, hogy egyre nagyobb a baj.

15 ezer alumínium dobozt gyűjtöttek össze a Hungaroringen

A visszaváltási rendszer fő célja, hogy Magyarországon is minél többen váltsák vissza az italcsomagolásukat
Hirdetés

Hírek

Gyengült szerdán a forint

Az eurót délután hat órakor 393,44 forinton jegyezték a reggel hét órai 390,28 forintos állás után.

Kína drámai kamatlábcsökkentéssel pörgetné fel a gazdaságot

AKínai Kommunista Párt Központi Bizottságának közelmúltbeli ülése után komoly szándék mutatkozik, hogy a világ második legnagyobb gazdasága ismét növekedési pályára álljon.

Mi várható a héten? Adatok az államháztartásról és a fogyasztói árakról

Hétfőn teszi közzé a Pénzügyminisztérium (PM) az államháztartás központi alrendszerének június végi helyzetéről a gyorstájékoztatóját.

Tőzsde – Veszteséges zárás az európai tőzsdéken

Az európai kereskedési idő végén a WTI nyersolaj 1,50 százalékkal drágult a nemzetközi kereskedelemben, hordónként 79,99 dollárra, a Brent ára pedig 1,28 százalékkal nőtt, 80,64 dollárra.

Csökkenő forgalom mellett csúcsra emelkedett a BUX a héten

Szijjártó Péter külügyminiszter szerdán Bakuban jelentette be a Shah Deniz gázmező 5 százalékos részesedésének megvásárlását, a tranzakciót a harmadik negyedévben fogják lezárni.

Vegyesen alakult csütörtök reggelre a forint árfolyama

Vegyesen alakult a forint árfolyama csütörtök reggelre az előző esti jegyzéshez képest.

Iránykereséssel, illetve kis pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden a BÉT részvényindexe, a BUX 1073,29 pontos, 1,55 százalékos csökkenéssel 68 385,55 ponton zárt.

Devizapiac – Vegyesen alakult hétfő reggelre a forint árfolyama

A péntek esti jegyzése alapján májust pozitív mérleggel zárta a forint, 0,3 százalékkal erősödött az euróval és a svájci frankkal szemben, és 2,0 százalékkal erősödött a dollár ellenében.

Gazdaság

Az Európai Uniónak részt kell vállalnia a globális adósság csökkentésében

Hogy a 2015-ben lefektetett célok teljesüljenek, a nemzetközi pénzügyi struktúra átalakítása szükséges.

Majdnem 70 millió forint bírság a Raiffesen banknak és lízingcégének

A pénzügyi felügyelet kifogásolta, hogy a compliance (szabályozási megfelelési) terület beszámolói nem minden szempontból feleltek meg a jogszabályban elvártaknak.

MNB: 25 bázisponttal csökkentette az alapkamatot a monetáris tanács

A monetáris szigor pozitív reálkamat biztosításával járul hozzá a pénzügyi piaci stabilitás fenntartásához, valamint az inflációs cél fenntartható eléréséhez

A1 besorolással látta el a Moody’s az MBH Jelzálogbank jelzáloglevél-programját

A jelzáloglevelek kibocsátásával szerzett forrásokból az MBH Jelzálogbank refinanszírozási hitelt nyújt partnerbankjainak, ezáltal támogatva a főként a lakosság körében végzett jelzáloghitelezési tevékenységüket.