Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság IMF: a világgazdaság 6 százalékkal nő, az olajár 60 dollár fölött marad
No menu items!

IMF: a világgazdaság 6 százalékkal nő, az olajár 60 dollár fölött marad

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi előrejelzéséhez hasonló idei globális gazdasági növekedést vár legfrissebb jelentésében, de több ország és térség GDP-növekedését fölfelé, illetve lefelé módosította. Magyarországgal nem foglalkozik a jelentés.

A világgazdasági növekedés a 2020-as 3,2 százalékos csökkenés után idén 6 százalékkal nőhet a legújabb előrejelzés szerint, ami megegyezik az IMF áprilisban kiadott World Economic Outlook (WEO) prognózisával. A jövő évre vonatkozó várakozását ugyanakkor 0,5 százalékponttal, 4,9 százalékra javította a washingtoni székhelyű szervezet.

A fejlett országokban a tavalyi 4,6 százalékos gazdasági zsugorodás után idén 5,6 százalékos bővülés várható, 0,5 százalékponttal nagyobb az áprilisban vártnál. Az IMF a jövő évre vonatkozó adatot 0,8 százalékponttal, 4,4 százalékra vitte fel.

Az Egyesült Államok a tavalyi 3,5 százalékos gazdasági visszaesés után idén 7 százalékos, jövőre 4,9 százalékos gazdasági növekedéssel számolhat az IMF szakértőinek a legfrissebb számításai szerint. Áprilishoz képest az idei amerikai GDP-növekedést 0,6 százalékponttal, a jövő évit pedig 1,4 százalékponttal korrigálta fölfelé az IMF.

Az euróövezetben 4,6 százalékos GDP-csökkenést vár az idén az IMF, 0,2 százalékponttal nagyobb mértékűt az áprilisban jelzettnél. A jövő évi adatot 0,5 százalékponttal, 4,3 százalékra módosították fölfelé. Az euróövezet gazdasági teljesítménye 6,5 százalékkal csökkent tavaly.

Németország gazdasága az idei 3,6 százalékos növekedés után jövőre 4,1 százalékkal bővülhet a tavalyi 4,8 százalékos csökkenést követően.

Az IMF az áprilisi előrejelzéséhez képest az idei adatot nem változtatta, a jövő évit ugyanakkor 0,7 százalékponttal feljavította.

Rontott az IMF a spanyol és a japán gazdaságok idei kilátásán. Spanyolország esetében 0,2 százalékponttal, 6,2 százalékra, Japán esetében pedig 0,5 százalékponttal, 2,8 százalékra vitte le becslését. Jövőre azonban jobban teljesíthet a két ország az áprilisban vártnál, a spanyol GDP várható növekedését 1,1 százalékponttal, 5,8 százalékra, Japánét pedig 0,5 százalékponttal, 3 százalékra javította fel az IMF.

A fejlődő és feltörekvő régiók gazdasága az idén és jövőre a fejletteknél nagyobb mértékben erősödik annak ellenére, hogy az idei várható növekedést 0,4 százalékponttal, 6,3 százalékra rontotta a valutaalap. A jövő évit ellenben 0,2 százalékponttal, 5,2 százalékra javította fel. A térség gazdasága tavaly 2,1 százalékkal zsugorodott.

A legfrissebb számítások szerint Kína 8,1 százalékos GDP-növekedést ér el az idén, 0,3 százalékponttal gyengébbet az áprilisban jelzettnél, jövőre viszont 0,1 százalékponttal nagyobbat, 5,7 százalékosat.

Az IMF India esetében módosította a legnagyobb mértékben áprilisi előrejelzését. Az indiai gazdaság az idén 9,5 százalékkal nő majd, ami az áprilisi prognózis 3 százalékpontos negatív módosítását jelenti. A jövő évi növekedést ugyanakkor 1,6 százalékponttal, 8,5 százalékra javították fel.

Oroszország gazdasága idén 4,4 százalékkal, jövőre 3,1 százalékkal nő. Az áprilisi várakozáshoz képest az idei évi előrejelzést 0,6 százalékponttal feljavították, a jövő évit viszont 0,7 százalékponttal rontották.

A világkereskedelmi forgalom a tavalyi 8,3 százalék esés után idén 9,7 százalékkal, jövőre 7 százalékkal bővül. Az idei adatot 1,3 százalékponttal, a jövő évit pedig 0,5 százalékkal feljavították az IMF szakértői. Idén a fejlett országokban a világkereskedelmi forgalom az áprilisi várakozáshoz képest 0,4 százalékponttal, 8,9 százalékkal, jövőre 0,7 százalékponttal 7,1 százalékkal nő. A fejlődő térség esetében az idei adatot 2,8 százalékponttal, 11,1 százalékra, a jövő évit pedig 0,2 százalékponttal, 6,9 százalékra módosították fölfelé az IMF legfrissebb jelentésében.

A Nemzetközi Valutaalap a fejlett országokban a tavalyi 0,7 százalékos infláció után idén 2,4 százalékosat, jövőre 2,1 százalékosat vár.

Az ideit 0,8 százalékponttal, a jövő évit 0,4 százalékponttal módosították fölfelé az áprilisban várthoz képest. A fejlődő és feltörekvő régiók idei inflációs kilátását 0,5 százalékponttal, 5,4 százalékra, a jövő évit pedig 0,3 százalékponttal, 4,7 százalékra felfelé változtatták a kedden ismertetett jelentésben.

Az IMF az olajárváltozási-előrejelzését 14,9 százalékponttal módosította felfelé az idei évre és 3,7 százalékponttal ugyancsak felfelé 2022-re. Eszerint az idén az olajár 56,6 százalékkal nő a tavalyihoz képest, jövőre pedig 2,6 százalékkal csökken. A Brent, a Dubai Fateh és a WTI egyszerű számtani átlagára így a 2020-as 41,29 dollár után az idén hordónként 64,68 dollár, jövőre pedig 63,02 dollár lesz.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A Bükk-vidék Geopark elnyerte az UNESCO Globális Geopark címet

A geoparkok fontos szerepet töltenek be a vidéki térségek fejlesztésében a földtudományi értékekre alapuló, a helyi szolgáltatókat helyzetbe hozó fenntartható geoturizmus által

Baj van: több büntetést szabott ki a Nébih

Egy kicsivel rosszabbak lettek a számok, mint korábban, ez valószínűleg annak a kereskedői viselkedésnek köszönhető, amivel megpróbálják a fogyasztás visszaesése miatt kiesett nyereséget visszapótolni

MBH Bank: 345,3 milliárd forint korrigált adózás előtti eredmény 2023-ban

A társaság a tavalyi évben 350 millió euró értékben sikeres nemzetközi kötvénykibocsátást hajtott végre.

A kíberbűnözők mindig a könnyebb utat választják: az ügyfeleket veszik célba

A Magyar Államkincstár aktív részt vállal a KiberPajzs együttműködésben, amely a Bankszövetség és a Magyar Nemzeti Bank kezdeményezésére jött létre.

Hírek

Enyhe emelkedéssel nyithat a tőzsde az elemző szerint

Enyhe emelkedéssel nyithat szerdán a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) az Equilor Befektetési Zrt. vezető elemzője szerint.

Elemző: iránykereséssel nyithat a tőzsde

Hétfőn a BÉT részvényindexe, a BUX 141,21 pontos, 0,22 százalékos csökkenéssel, 65 095,72 ponton zárt.

A héten várható: Az MNB kamatdöntő ülést tart, államháztartási adatok

Tavaly decemberben a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 655 600, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 451 300 forint volt.

Devizapiac – Gyengült a forint reggel

Gyengült a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggel.

Elemző: átlag feletti forgalomban emelkedett a tőzsde

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 462 pontos, 0,71 százalékos emelkedéssel, 65 450,33 ponton zárt hétfőn.

BÉT – Emelkedő forgalomban csökkent a BUX a héten

Emelkedő forgalom mellett csökkent a héten a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe,

NAV: már elérhetők az adóbevallási tervezetek

A bevallási tervezet ugyanis csak azokat a bevételi, jövedelmi adatokat tartalmazza, amelyek a NAV rendelkezésére állnak a munkáltatók és kifizetők bevallásai, adatszolgáltatása révén.

Elemző: a Richter húzta le a BUX-ot

A részvénypiac forgalma 28,7 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével gyengültek az előző napi záráshoz képest.

Gazdaság

MBH Bank: 345,3 milliárd forint korrigált adózás előtti eredmény 2023-ban

A társaság a tavalyi évben 350 millió euró értékben sikeres nemzetközi kötvénykibocsátást hajtott végre.

Stabil kilátással megerősítette az OTP-bankok besorolásait a Moody’s

A hitelminősítő kiemeli, hogy az OTP finanszírozása stabil, és mindenekelőtt a betétállományra épül.

Az MBH Bank lett a Fundamenta többségi tulajdonosa

A Fundamenta ezentúl az MBH Bank konszolidált leányvállalataként, de önállóan működik tovább

A költségvetés biztosította a forrásokat a nyugdíjak és a családtámogatások védelméhez

A költségvetés a válságokban is helytállt, a rendkívüli kiadások mellett is biztosította a forrásokat a nyugdíjak és a családtámogatások védelméhez, valamint a rezsicsökkentés fenntartásához.