Hirdetés
Kezdőlap Hírek Inflációs félelmek. Háromhavi csúcson a dollár
No menu items!

Inflációs félelmek. Háromhavi csúcson a dollár

Több mint háromhavi csúcsra erősödött az euróval szemben a dollár: a magas amerikai inflációs adatok fokozták azokat a félelmeket, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve a vártnál gyorsabban szigoríthatja rendkívül laza monetáris politikáját.

Az euró árfolyama az eddigi kereskedésben az 1,1772 és 1,1798 dollár közötti sávban ingadozott. Április 5. óta nem volt ilyen erős a dollár, mint eddigi napi maximumán.

Délelőtt fél tizenegykor 1,1788 dolláron forgott az euró, a keddi záráshoz képest 0,08 százalékkal gyengült az amerikai deviza. A japán jenhez képest 0,08 százalékkal erősödött a dollár, 110,70 jenen egyheti csúcson járt az árfolyam.

Az utóbbi hetekben már erősítette a dollárt, hogy a Federal Reserve nyíltpiaci bizottsága érezhetően szigorúbb hangnemet ütött meg júniusi ülésén.

A befektetők elkezdték beárazni, hogy a Fed az eddig gondoltnál korábban kezdheti el kivezetni masszív kötvényvásárlási programját, illetve indíthatja el a kamatemelési ciklust, nehogy túlfűtötté váljon a gazdaság.

Ennek előzményeként az utóbbi hónapokban váratlanul meredek ütemben ívelt fel az infláció az Egyesült Államokban a koronavírus-járványt fékező korlátozások feloldásával és a gazdaság újraindulásával párhuzamosan, és júniusban már 13 éves csúcsokat mértek. Éves összevetésben 5,4 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak, ami 2008 augusztusa (5,4 százalék) óta a legmagasabb érték. Havi összehasonlításban 0,9 százalékra rúgott az ütem, ez 2008 júniusa (1,0 százalék) óta a legerősebb szint.

Tapas Strickland

Tapas Strickland, a National Australia Bank, az egyik legnagyobb ausztrál pénzintézet elemzője rámutatott: az amerikai fogyasztói árak júniusban egy újabb hónapban ugrottak meg a vártnál jóval nagyobb mértékben, ami felveti azt a kérdést, hogy a magas infláció valóban átmeneti vagy tartósabb jelenség-e. A piacokon erősödött az a vélemény, hogy inkább hosszabb ideig lesz meredek az áremelkedések üteme, és a Federal Reserve már jövőre kamatemelésre kényszerül.

Jerome Powell, a Fed elnöke szerdán és csütörtökön tartja szokásos féléves beszámolóját az illetékes kongresszusi bizottságokban. A kereskedők feszült figyelemmel várják, hogy megismétli-e azt a többször hangoztatott álláspontját, miszerint a magas infláció a gazdaságok újraindításával összefüggő átmeneti jelenség, és hogy az ellátási láncok normalizálódására számít. Powell véleményét osztja Janet Yellen pénzügyminiszter is. A két gazdasági csúcsvezető pénteken tart megbeszélést, amelyen a túlfűtötté vált ingatlanpiaci helyzetet tekintik át.

A hat főbb devizával szemben kalkulált dollárindex szerdán 92,832 pontra emelkedett, megközelítette a múlt héten elért, háromhavi csúcsot jelentő 92,844 pontot. Délelőtt fél 11-kor 0,09 százalékos mínuszban, 92,67 ponton állt az értéke.

A kockázatosabb devizák közül az új-zélandi dollár több mint 1 százalékkal erősödött az amerikai dollárhoz képest, miután a központi bank szerdán bejelentette, hogy a jövő héten leállítja a koronavírus-járvány gazdasági hatásainak kivédésére indított nagyszabású eszközvásárlási programját, megnyitva ezáltal az utat egy idei kamatemelés előtt.

Az új-zélandi fizetőeszköz magával húzta az ausztrál dollárt, annak árfolyama 0,2 százalékkal 76,40 amerikai centre erősödött. Az angol font 0,1 százalékkal, 1,3825 dollárra erősödött, de napi mélypontján 0,06 százalékos mínuszban, 1,3801 dollárt ért.

Csökken a világ legnagyobb és legismertebb digitális devizája, a bitcoin árfolyama is.

Az egyik széles körben elfogadott bitcoin árfolyamindex, a Coindesk indexe – amely a legnagyobb kereskedési platformok jegyzéseinek átlagát mutatja – 31 946,01 dolláron, 3,60 százalékos mínuszban állt szerda délelőtt. Az elmúlt 24 órában a minimumot 31 669,79 dolláron, a maximumot pedig 33 334,10 dolláron érte el az index.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

15 ezer alumínium dobozt gyűjtöttek össze a Hungaroringen

A visszaváltási rendszer fő célja, hogy Magyarországon is minél többen váltsák vissza az italcsomagolásukat

A munkanélküliségi ráta 4,2 százalék júniusban

A munkakeresés átlagos időtartama 10,0 hónap volt, az összes munkanélküli 35 százaléka 3 hónapnál rövidebb ideje, míg 36 százaléka legalább egy éve keresett állást.

NTAK – A Magyar Nagydíj és az Ed Sheeran-koncert mindent vitt

Mogyoródon szállt meg a legtöbb turista, csaknem 2000 vendégéjszakát töltve a három nap során.

 Veszteséges zárás az európai tőzsdéken

Gyenge kezdés után indexveszteséggel fejezték be a csütörtöki kereskedést a főbb európai értékpapírpiacok, London kivételével.
Hirdetés

Hírek

Gyengült szerdán a forint

Az eurót délután hat órakor 393,44 forinton jegyezték a reggel hét órai 390,28 forintos állás után.

Kína drámai kamatlábcsökkentéssel pörgetné fel a gazdaságot

AKínai Kommunista Párt Központi Bizottságának közelmúltbeli ülése után komoly szándék mutatkozik, hogy a világ második legnagyobb gazdasága ismét növekedési pályára álljon.

Mi várható a héten? Adatok az államháztartásról és a fogyasztói árakról

Hétfőn teszi közzé a Pénzügyminisztérium (PM) az államháztartás központi alrendszerének június végi helyzetéről a gyorstájékoztatóját.

Tőzsde – Veszteséges zárás az európai tőzsdéken

Az európai kereskedési idő végén a WTI nyersolaj 1,50 százalékkal drágult a nemzetközi kereskedelemben, hordónként 79,99 dollárra, a Brent ára pedig 1,28 százalékkal nőtt, 80,64 dollárra.

Csökkenő forgalom mellett csúcsra emelkedett a BUX a héten

Szijjártó Péter külügyminiszter szerdán Bakuban jelentette be a Shah Deniz gázmező 5 százalékos részesedésének megvásárlását, a tranzakciót a harmadik negyedévben fogják lezárni.

Vegyesen alakult csütörtök reggelre a forint árfolyama

Vegyesen alakult a forint árfolyama csütörtök reggelre az előző esti jegyzéshez képest.

Iránykereséssel, illetve kis pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden a BÉT részvényindexe, a BUX 1073,29 pontos, 1,55 százalékos csökkenéssel 68 385,55 ponton zárt.

Devizapiac – Vegyesen alakult hétfő reggelre a forint árfolyama

A péntek esti jegyzése alapján májust pozitív mérleggel zárta a forint, 0,3 százalékkal erősödött az euróval és a svájci frankkal szemben, és 2,0 százalékkal erősödött a dollár ellenében.

Gazdaság

Majdnem 70 millió forint bírság a Raiffesen banknak és lízingcégének

A pénzügyi felügyelet kifogásolta, hogy a compliance (szabályozási megfelelési) terület beszámolói nem minden szempontból feleltek meg a jogszabályban elvártaknak.

MNB: 25 bázisponttal csökkentette az alapkamatot a monetáris tanács

A monetáris szigor pozitív reálkamat biztosításával járul hozzá a pénzügyi piaci stabilitás fenntartásához, valamint az inflációs cél fenntartható eléréséhez

A1 besorolással látta el a Moody’s az MBH Jelzálogbank jelzáloglevél-programját

A jelzáloglevelek kibocsátásával szerzett forrásokból az MBH Jelzálogbank refinanszírozási hitelt nyújt partnerbankjainak, ezáltal támogatva a főként a lakosság körében végzett jelzáloghitelezési tevékenységüket.

Hazánk az iBanFirst legdinamikusabban fejlődő európai piaca lett

A magyarországi eredmények, amelyeket kevesebb mint két évvel a helyi iroda megalapítása után értek el, minden várakozásukat felülmúlták.