Kezdőlap Ingatlan Irodapiac: tavaly rekordok, idén átrendeződés
No menu items!

Irodapiac: tavaly rekordok, idén átrendeződés

A kereskedelmi ingatlanpiacon 2019 a rekordok éve volt: a szektorba érkező befektetések összege elérte az 1,8 milliárd eurót. Idén viszont a koronavírus-járvány mindent átírhat – mondta Nagy Tamás, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) főosztályvezetője.

Az irodapiaci kereslet 14 százalékkal nőtt tavaly, amihez a kínálat csak késve alkalmazkodott, ezért a budapesti modern irodai és az ipari-logisztikai piacon is mélypontra esett a kihasználatlansági ráta, előbbin 5,6 százalékra, utóbbin 1,9 százalékra.

Mivel Magyarországon a kereskedelmi ingatlanok iránti kereslet döntő részét a turizmus, a kiskereskedelem és a feldolgozóipar adja, ezért a koronavírus-járvány érzékenyen érinti a szektort.

A kisebb cégeknél már megfigyelhető, hogy felmondják irodabérleti szerződéseiket, emiatt idén az első negyedévben az irodapiaci kihasználatlansági ráta 6,2 százalékra emelkedett.

Nagy Tamás

Nagy Tamás elmondta, a kereskedelmi ingatlanpiac a banki hitelezés szempontjából kiemelt területnek számít, tavaly mintegy 19 százalékkal, több mint 1200 milliárd forintra nőtt a kereskedelmi ingatlanok hitelállománya. A bankok az irodák és a kiskereskedelmi ingatlanok finanszírozását preferálják a leginkább, ezt követik a szállodák és az ipari-logisztikai célú beruházások.

A járvány következtében az érintett szektorok finanszírozása kockázatossá vált, ezért fontos, hogy a kormány által elrendelt törlesztési moratórium a kereskedelmi ingatlan projektekre is érvényes. A szakember szerint ezzel a lehetőséggel leginkább a szállodaszektor szereplői éltek.

Nagy Tamás közölte, a tavaly a kereskedelmi ingatlanpiacra érkezett 1,8 milliárd euró értékű befektetés 45 százalékát az iroda adásvételek adták, ezt követték a kiskereskedelmet és a turizmust célzó befektetések. A befektetési forgalom 75 százaléka magyarországi szereplőktől származott, ezen belül 15 százalékos volt a magyarországi ingatlanalapok részesedése.

Az ingatlanalapok vagyona az utóbbi időben kétszer változott meg jelentősen: tavaly nyáron a Magyar Állampapír Plusz bevezetése után, valamint idén márciusban a koronavírus megjelenése miatt.

Mindkét alkalommal érdemi tőkekiáramlást tapasztaltak, márciusban ráadásul átmeneti pánikhangulat is elérte az alapokat, ugyanis a hónap első két hetében volt olyan nap, amikor 10 milliárd forintot meghaladó visszaváltások történtek.

A befektetői hangulat azonban már megnyugodott, a napi tőkekiáramlás mértéke 2 milliárd forintra lassult – fejtette ki a szakember. Hozzátette, hogy az ingatlanalapok márciusi vagyonváltozása a befektetők szemléletváltását tükrözi, azt, hogy előtérbe került a kockázatkerülés.

Irodaházak Budapesten. Fotó: MTI/Mohai Balázs

Nagy Tamás elmondta, a következő 2-3 évben a budapesti irodaállomány mintegy 16 százalékos növekedésére számítanak, a szektor további 12 százalékos bővülése pedig még előkészítés alatt áll. A piacon hamarosan megjelenő új irodák jelentős része már előbérlettel rendelkezik.

Ugyanakkor megjegyezte, ha idén azok az irodák is piacra kerülnek, amelyek még nem rendelkeznek bérlővel, akkor az irodapiac kihasználatlansági rátája az év végére elérheti a 8 százalékot, ez azonban még nem tekinthető kritikus szintnek.

Az ipari-logisztikai szegmensben is arra kell számítani, hogyha a 2020-ra tervezett, még elérhető területeket bérlő nélkül adják át, akkor a budapesti ipari-logisztikai ingatlanok kihasználatlansági rátája 7 százalékra nőhet az év végén.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

KSH: 559 millió euró volt a termék-külkereskedelmi többlet

Júliusban a kivitel volumene 3,2 százalékkal nőtt, míg a behozatalé 5,4 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakihoz viszonyítva. Az aktívum 559 millió euró volt, az egyenleg 1,9 milliárd euróval javult az egy évvel korábbihoz képest.

Október elején rendezik a 27. Erdők Hetét

Országszerte több mint száz programmal várják az erdészetek a fák világa iránt érdeklődőket 2023. október 2-8. között, a hagyományos Erdők Hetén. 

Elindult a Wizz Air első járata Budapestről Koppenhágába

A Wizz Air elindította első közvetlen koppenhágai járatát Budapestről.

A heti várható: Az ipari termelésről, a kiskereskedelmi forgalomról és a szálláshelyekről is lesznek adatok

Kedden jelenik meg a kormányzati szektor második negyedévi egyenlege.

Hírek

Vadbalesete volt? Már majdnem minden esetben az autóst terheli a kár

A vadászati törvény változásával július elsejétől szinte minden esetben a jármű tulajdonosának vagy üzembentartójának kell megtérítenie a vadgázoláskor keletkezett kárt.

Időzített bombán ül közel 4 millió magyar lakástulajdonos

Egy társasház nem csupán egy épület, hanem egy élő közösség, ahol minden tulajdonos felelősséggel tartozik a közös területekért is.

Kapacitáscsökkentésre kényszerül a héten a Gatwick repülőtér

A NATS közlése szerint egészségügyi okok, köztük koronavírusos megbetegedések miatt az irányítók körülbelül egyharmada nem tudja felvenni a munkát.

A DRK és EGOM közös kollekciója Esztergomban

Közös ruházati kollekciót, két márka együttműködéséből született termékcsaládot mutattak be a közelmúltban Esztergomban. A helyiek úgy vélték, hogy Esztergom beceneve, az EGOM ruhamárkává is vált.

Így optimalizálják IT kiadásaikat a magyar cégek, rákaptak a használt szerverekre a vállalatok

A felmérésből kiderül, hogy meglepő módon az informatikát hangsúlyosabban használó cégeknél volt a számottevőbb költségcsökkentés, aminek oka egy jelentősebb költségracionalizálás volt.

Tőzsde – Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Vegyesen zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön.

Tőzsde – Veszteséges tőzsdezárás Európában

Gyenge kezdés után indexcsökkenéssel fejezték be a szerdai kereskedést a főbb európai értékpapírpiacok.

Devizapiac – Nagyot gyengült a forint kedden

Másfél-két százalékkal gyengült kedden a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi devizapiacon.

Gazdaság

Egy újítás, amely erősíti a pénzügyi stabilitást

Az OBA szeptember végén élesítette jelentős technikai fejlesztését, amellyel gyorsíthatja az esetleges betétbiztosítási kifizetéseket.

Kevés embernek van csak nyugdíjcélú megtakarítása

felnőtt lakosság több mint fele (54 százalék) számára az okoz bizonytalanságot, hogy nem tudja majd egészségügyi kiadásait önerőből finanszírozni.

Devizapiac – Gyengült a forint

Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben szerdán kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.

A bruttó átlagkereset júliusban 15,2 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban

A bruttó átlagkereset 15,2, a nettó átlagkereset 15,1 százalékkal nőtt, a reálkereset pedig 2,0 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz képest