Kezdőlap Ingatlan Irodapiac: tavaly rekordok, idén átrendeződés
No menu items!

Irodapiac: tavaly rekordok, idén átrendeződés

A kereskedelmi ingatlanpiacon 2019 a rekordok éve volt: a szektorba érkező befektetések összege elérte az 1,8 milliárd eurót. Idén viszont a koronavírus-járvány mindent átírhat – mondta Nagy Tamás, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) főosztályvezetője.

Az irodapiaci kereslet 14 százalékkal nőtt tavaly, amihez a kínálat csak késve alkalmazkodott, ezért a budapesti modern irodai és az ipari-logisztikai piacon is mélypontra esett a kihasználatlansági ráta, előbbin 5,6 százalékra, utóbbin 1,9 százalékra.

Mivel Magyarországon a kereskedelmi ingatlanok iránti kereslet döntő részét a turizmus, a kiskereskedelem és a feldolgozóipar adja, ezért a koronavírus-járvány érzékenyen érinti a szektort.

A kisebb cégeknél már megfigyelhető, hogy felmondják irodabérleti szerződéseiket, emiatt idén az első negyedévben az irodapiaci kihasználatlansági ráta 6,2 százalékra emelkedett.

Nagy Tamás

Nagy Tamás elmondta, a kereskedelmi ingatlanpiac a banki hitelezés szempontjából kiemelt területnek számít, tavaly mintegy 19 százalékkal, több mint 1200 milliárd forintra nőtt a kereskedelmi ingatlanok hitelállománya. A bankok az irodák és a kiskereskedelmi ingatlanok finanszírozását preferálják a leginkább, ezt követik a szállodák és az ipari-logisztikai célú beruházások.

A járvány következtében az érintett szektorok finanszírozása kockázatossá vált, ezért fontos, hogy a kormány által elrendelt törlesztési moratórium a kereskedelmi ingatlan projektekre is érvényes. A szakember szerint ezzel a lehetőséggel leginkább a szállodaszektor szereplői éltek.

Nagy Tamás közölte, a tavaly a kereskedelmi ingatlanpiacra érkezett 1,8 milliárd euró értékű befektetés 45 százalékát az iroda adásvételek adták, ezt követték a kiskereskedelmet és a turizmust célzó befektetések. A befektetési forgalom 75 százaléka magyarországi szereplőktől származott, ezen belül 15 százalékos volt a magyarországi ingatlanalapok részesedése.

Az ingatlanalapok vagyona az utóbbi időben kétszer változott meg jelentősen: tavaly nyáron a Magyar Állampapír Plusz bevezetése után, valamint idén márciusban a koronavírus megjelenése miatt.

Mindkét alkalommal érdemi tőkekiáramlást tapasztaltak, márciusban ráadásul átmeneti pánikhangulat is elérte az alapokat, ugyanis a hónap első két hetében volt olyan nap, amikor 10 milliárd forintot meghaladó visszaváltások történtek.

A befektetői hangulat azonban már megnyugodott, a napi tőkekiáramlás mértéke 2 milliárd forintra lassult – fejtette ki a szakember. Hozzátette, hogy az ingatlanalapok márciusi vagyonváltozása a befektetők szemléletváltását tükrözi, azt, hogy előtérbe került a kockázatkerülés.

Irodaházak Budapesten. Fotó: MTI/Mohai Balázs

Nagy Tamás elmondta, a következő 2-3 évben a budapesti irodaállomány mintegy 16 százalékos növekedésére számítanak, a szektor további 12 százalékos bővülése pedig még előkészítés alatt áll. A piacon hamarosan megjelenő új irodák jelentős része már előbérlettel rendelkezik.

Ugyanakkor megjegyezte, ha idén azok az irodák is piacra kerülnek, amelyek még nem rendelkeznek bérlővel, akkor az irodapiac kihasználatlansági rátája az év végére elérheti a 8 százalékot, ez azonban még nem tekinthető kritikus szintnek.

Az ipari-logisztikai szegmensben is arra kell számítani, hogyha a 2020-ra tervezett, még elérhető területeket bérlő nélkül adják át, akkor a budapesti ipari-logisztikai ingatlanok kihasználatlansági rátája 7 százalékra nőhet az év végén.

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Tovább terjeszkedik Pesten a Mamaison

Tovább erősít a magyar piacon a CPI Hotels. Közép-Európa...

Északra és délre: új Wizz Air járatok indulnak

A Wizz Air mától négy új városba is repül...

A Budapest Kártya a BKK hatáskörébe került

A Fővárosi Közgyűlés áprilisi döntése értelmében a korábban a Budapest Brand hatáskörébe tartozó Budapest Kártya kiadásával, fejlesztésével és menedzselésével összefüggő feladatokat 2025. július 1-jétől a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) látja el

Változik az MVM Next e-számla-értesítők megjelenése – a sárga a jó

Változik az MVM Next e-számla-értesítők megjelenése, a villany- és gázszámlákat bemutató értesítők színes fejlécén és az aláírásnál sárga színű MVM-logó jelenik meg
Hirdetés

Hírek

A Budapest Kártya a BKK hatáskörébe került

A Fővárosi Közgyűlés áprilisi döntése értelmében a korábban a Budapest Brand hatáskörébe tartozó Budapest Kártya kiadásával, fejlesztésével és menedzselésével összefüggő feladatokat 2025. július 1-jétől a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) látja el

Változik az MVM Next e-számla-értesítők megjelenése – a sárga a jó

Változik az MVM Next e-számla-értesítők megjelenése, a villany- és gázszámlákat bemutató értesítők színes fejlécén és az aláírásnál sárga színű MVM-logó jelenik meg

Egyre jövedelmezőbb a szolgáltatóknak az 5G-n érkező otthoni internet

A jelentés megállapítja: bár Közép-Európában lassabban terjed az 5G, Magyarországon egyre nagyobb szerepet játszik az autóipari fejlesztésekben és más ipari felhasználási területeken is.

Az éghajlatváltozás az élelmezésbiztonság egyik legnagyobb kockázata

Hazánk vízgazdálkodási stratégiával, valamint a precíziós öntözéstechnológiák támogatásával csökkenti az aszályok és a kiszámíthatatlan időjárás okozta kihívásokat

Nagy közúti forgalomra figyelmeztetnek július 4-én, 5-én és 6-án  Zágráb városában és környékén

Zágráb nagyobb forgalomra számít a közelgő zenei rendezvény miatt – alternatív útvonalakat javasolnak a gördülékeny közlekedés érdekében.

Diákhitel Központ: marad a kamatstop

Továbbra is kamatstoppal védi a kormány a 2024. december 31-ig megkötött diákhitel-szerződéseket, így a tavaly év végéig felvett szabad felhasználású diákhitelekre 2025 második félévében is 7,99 százalékos kamatszint vonatkozik.

Okosmérők segítik a zöld átállást az MVM-nél

Az MVM Démász és az MVM Émász sikeresen pályázott az "Okosmérés elterjesztése" felhívásra, a támogatott projekttel 2025 júniusig összesen 89 103 darab okosmérőt telepítettek az ellátási területükön.

Lesznek még nádtetős házak? Visszatérhet a magyar vidék kedvence

Újra feltűnhetnek a klasszikus nádtetős épületek a magyar vidéken, miután a tradicionális építőanyag egy forradalmi technológiával párosítva már biztonságosan alkalmazható. Évtizedeken át a rendkívüli tűzveszély jelentette a legnagyobb visszatartó erőt a nádtetők felhasználásában.
Hirdetés

Gazdaság

Elfogadta az Országgyűlés az új adószabályokat: változások nem csak 2026-ra, de már az idei évre is!

A magyar gazdaság szereplői és a lakosság számára is jelentős változásokat hoz a napokban kihirdetett, új adócsomag.

Itt a kormány új készpénzes szabálya

A Magyar Közlönyben megjelentek a a részletszabályok arról, hogy hogyan kell a vállalkozásoknak készpénzhasználatot biztosítani.,

Többlettel zárt a központi költségvetés májusban

Májusban többlettel zárt a központi költségvetés: ebben a hónapban 213,5 milliárd forint összegű MVM osztalék-befizetés érkezett a költségvetésbe.

4,5 milliárd forint gyermektartásdíjat előlegezett meg az állam az elmúlt években

Az elmúlt három évben több mint 20 ezer gyermek részére összesen 4,5 milliárd forint értékben előlegezte meg az állam azokat a tartásdíjakat, amelyeket a különélő szülő nem fizetett meg