Hirdetés
Kezdőlap Pénzvilág Itt a focivébé költségvetése
No menu items!

Itt a focivébé költségvetése

Miközben mindenki azon fanyalgott, hogy az oroszországi labdarúgó-világbajnokság csak veszteséges lehet, a realisták tudták, az országimázs-építés sem mellékes. Erre pedig nem sajnálta a pénzt Putyin elnök és csapata. Ne legyünk ünneprontók, ne foglalkozzunk az esetleges túlárazással, inkább nézzük meg, mire ment a legtöbb pénz.

A labdarúgás vitathatatlanul a legnépszerűbb sport a világon, hiszen 250 millióan futballoznak szerte a bolygón és közel másfél milliárdan szurkolnak aktívan valamelyik klubcsapatnak vagy válogatottnak. Ennek megfelelően óriási pénz van a sportágban, ám aki FIFA-világbajnokságot kíván rendezni, annak először mélyen a zsebébe kell nyúlnia. Így tettek az oroszok is, akik Vlagyimir Putyin elnök vezérletével elhatározták, leveszik lábukról a foci szerelmeseit – kerül, amibe kerül.

Az orosz kormány becslései szerint az idei vébé 11 milliárd dollárba, azaz több mint 3000 milliárd forintba került Oroszországnak. De vegyük is sorra, hogy mire mennyit adtak ki a kasszából.

Stadionok

A tizenkét stadion többségét újonnan húzták fel a mérkőzéseknek otthont adó tizenegy városban. A legkisebb létesítmény 35 ezer szurkolót, míg a legnagyobb – az alapos ráncfelvarráson átesett moszkvai Luzsnyiki – 80 ezer szurkolót képes befogadni. A stadionépítések megközelítőleg 4,2 milliárd dollárba kerültek, ami az összköltség 38 százalékát teszi ki.

Közlekedés

Valamennyi labdarúgó-világbajnokságra szurkolók milliói érkeznek a világ minden szegletéből, ezért a rendezői feladatokat ellátó városok repülőtereinek kapacitását jócskán meg kellett növelni. Emellett összesen 178 kilométernyi új útra és három új metrómegállóra is szükség volt, a meglévőket pedig fel kellett újítani, ki kellett bővíteni. E munkálatok 1,9 milliárd dollárt emésztettek fel, további 2 milliárd dollár pedig a már 2016-ban átadott, Moszkva körüli vasútvonal kiépítésére ment el.

Kiszolgáló infrastruktúra

A vébé megfelelő lebonyolításához nemcsak kiváló minősítésű stadionok kellenek, hanem megemelt befogadóképességgel és korszerű eszközökkel felszerelt egyéb létesítmények is, amelyek képesek kiszolgálni a hatalmas tömegeket. Ezt szem előtt tartva tizenhárom kórházat újítottak fel, valamint huszonhét szálloda, tizenkét erőmű és négy szennyvíztelep épült. Mindebbe 1,2 milliárd dollárt fektetett az orosz kormány, ám ezek azok a fejlesztések, amelyek a lakosság számára leginkább hasznosak lesznek a torna végeztével, így hosszú távon akár meg is térülhetnek.

Egyéb költségek

Az ebbe a kategóriába tartozó kisebb kiadások összesen 1,8 milliárd dollárra rúgnak. Ide tartoznak például a személyi és a működési költségek is.

Ám a tetemes kiadások mellett bevételei is származnak Oroszországnak a világbajnokságból: a rendezési jog elnyerése óta 220 ezer új munkahely teremtődött, továbbá rengeteg pénz áramlott az építőiparba és a vendéglátóiparba. Az orosz kormány úgy becsüli, hogy a 2018-as focivébé orosz GDP-re gyakorolt hatása 13,8 milliárd dollár, ami körülbelül 1 százaléknak felel meg. Ezzel egybecseng az is, hogy a 2013-2023 közötti tízéves időszakra 26-30 milliárd dolláros GDP-növekedést remélnek az oroszok.

Ugyanakkor a labdarúgó-világbajnokság tényleges hozzájárulása az orosz gazdaság növekedéséhez sokkal jelentősebb is lehet, mint az jelenleg látható. Ahogyan az orosz kormány jelentése kiemeli, a vébé hatalmas kézzelfogható és szellemi örökséget hagy maga után, amellyel az oroszok következő generációi is gazdagodnak majd.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A versenyképesség egyik kulcsa az energiahatékonyság növelése

A magyar gazdaság versenyképességének egyik kulcsa az energiahatékonyság növelése

Az egyik futárcéggel erősít a másik

Az előző év azonos időszakához képest az elmúlt 1 évben a SAMEDAY 115 százalékos növekedést tapasztalt a határokon átnyúló szállítási szolgáltatásokat igénybe vevő online boltok számában.

Eljött amire a divatérzékenyek vártak Pesten

A budapesti nyitás jelentős mérföldkő a Primark globális terjeszkedési terveiben.

A bruttó átlagkereset 605 400 forint volt

A nettó átlagkereset kedvezmények nélkül 402 600, a kedvezményeket figyelembe véve 417 100 forintot ért el, 14,0, illetve 13,8 százalékkal volt magasabb, mint 2023. februárban.
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.