költségvetés
Domokos László: a számvevőszéknek nem célja az elmarasztalás
Az Állami Számvevőszék 2020-ban 1560 szervezetet értékelt, a folyamatban lévő ellenőrzések pedig további 8600 szervezetet érintenek, miközben 2019-ben 1350, 2018-ban pedig 806 szervezetet ellenőrzött a hivatal - összegzett Domokos László számvevőszéki elnök.
ÁSZ: kihívást jelent az uniós pénzek utólagos elszámolása
Az Európai Unióból érkező források utólagos kifizetése a központi költségvetés likviditási helyzetét nagyban befolyásolja, a pénzek megelőlegezése az elmúlt években jelentős finanszírozási kihívást jelentett a költségvetés számára - mutatott rá az Állami Számvevőszék (ÁSZ) legújabb elemzésében.
Varga Mihály: az államháztartás finanszírozása stabil
Magyarország finanszírozása nemcsak az idei évre, hanem a következő évekre is biztosított: elegendő forrás áll rendelkezésre az ország működtetésére, a járvány elleni védekezésre és a gazdaság újraindítását szolgáló programok finanszírozására - mondta a pénzügyminiszter a parlamentben.
ÁSZ: törvényes volt a tavalyi költségvetés végrehajtása
Az Állami Számvevőszék megállapította, hogy a 2019-es költségvetés végrehajtása megfelelt a vonatkozó törvényeknek és előírásoknak - közölte a számvevőszék a tavalyi büdzsé végrehajtásáról szóló zárszámadási törvény parlamenti elfogadása alkalmából.
Európai Unió, a 7. cikkely – mi is az a jogállamiság?
Több EU-s tagállami kormányt, különösen Magyarországot és Lengyelországot éri jogállamiságról szóló politikai vád. Brüsszelben az elosztási mechanizmusban pénzmegvonást szeretnének büntetésként alkalmazni.
Államháztartás. Alig nőtt a hiány szeptemberben
Szeptemberben a korábbi hónapokhoz képest kisebb mértékben, 9 milliárd forinttal nőtt a költségvetés hiánya, és 2270 milliárd forintot tett ki az év első kilenc hónapjában - közölte a Pénzügyminisztérium.
ÁSZ: a 2019-es költségvetés megalapozta a válság menedzselését
Megbízható a 2019-es zárszámadás, állapította meg az Állami Számvevőszék (ÁSZ), amely szerint a 2019-es költségvetés megalapozta a koronavírus-járvány miatti válság menedzselését.
Költségvetési Tanács: van mozgástér az újabb gazdaságvédelmi lépésekre
Az államháztartás módosított finanszírozási tervében az idei évre előirányzott 3600 milliárd forint hiány mozgásteret ad újabb gazdaságvédelmi intézkedések bevezetésére, amelyeket - ha megfelelően célzottak - a tanács indokoltnak tart a gazdaság további visszaesésének elkerülése érdekében - állapította meg a Költségvetési Tanács (KT).
Parragh László: kizárt, hogy megismétlődik a tavaszi leállás
A vállalkozások most sokkal felkészültebbek a koronavírus-járványra, ezért a második hullám nem lesz akkora befolyással a gazdaságra, mint a tavaszi első hullám volt - közölte a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke.
Költségvetés – PM: kilenc százalékos is lehet az idei hiány
A gazdaság vártnál lassabb második negyedévi teljesítménye, az eddigi államháztartási adatok és a tervezett, újabb gazdaságvédelmi lépések alapján a költségvetési hiány a bruttó hazai termék 7-9 százaléka lehet - jelentette be a Pénzügyminisztérium (PM).
Uniós büdzsé: elfogadták az 1824 millió eurós csomagot
Az uniós tagállamok vezetői elfogadták a 2021-2027 közötti időszak uniós költségvetésről szóló és a koronavírus-járvány okozta károk helyreállítását célzó pénzügyi csomagot - jelentette be az Európai Tanács elnöke.
Hitel és/vagy segély – az EU 1.850 milliárd eurós terve
Melyik tagállam mire, mennyit kapjon? Hogy nézzen ki a segélycsomag? Hitet vagy vissza nem térítendő támogatás? És milyen számokat tartalmazzon a 2021-27-es EU költségvetés bevételi és kiadási oldala? Gigantikus összegről, 1.850 milliárd euróról folyik a vita az EU-ban. Petrus Szabolcs összefoglalója.
Kovács Árpád: kockázatosabb a 2021-es költségvetés
Az Országgyűlés által elfogadott jövő évi költségvetés megalapozott, de a koronavírus-járvány miatt nagyobb kockázatokat tartalmaz, mint az előzőek - mondta Kovács Árpád, a Költségvetési Tanács elnöke.
Varga Mihály: a 2021-es a gazdaság védelmének költségvetése
Az Országgyűlés elfogadta Magyarország 2021-es központi költségvetését, amelyet a pénzügyminiszter a gazdaságvédelem költségvetésének nevezett. A büdzsében a kormány 2,9 százalékos GDP-arányos hiánycéllal számol.
Költségvetés – ÁSZ: jövőre csökkenhet az államadósság
A jövő évi költségvetés jelentős mozgásteret tartalmaz az államadósság-mutató csökkentésére vonatkozó alkotmányos követelmény teljesítésére abban az esetben is, ha a GDP 2021-ben a kormányzati előrejelzésnél kedvezőtlenebbül alakulna - állapítja meg az Állami Számvevőszék elemzése.
Uniós büdzsé. A Bizottság 166,7 milliárd eurós keretet javasol
Az Európai Bizottság 166,7 milliárd eurós uniós költségvetést javasolt 2021-re, amely az európai gazdaság fellendítésére, a beruházások mozgósítására, valamint a pénzpiacok támogatására összpontosít - jelentette be Vera Jourová, az Európai Bizottság alelnöke.
Kína felvásárol – Az EU ellenlépéseket tervez
„Sok külföldi cég a válságot kihasználva tisztességtelen eszközökkel él. Különösen a kínaiak” – figyelmeztet az EU versenyjogi biztosa, aki ígér a külföldiek versenytorzítása és az ellenséges felvásárlások ellen.
Varga Mihály: minden kiemelt területre több forrás jut jövőre
Magyarország 2021-es költségvetése a gazdaságvédelem költségvetése, jövőre minden kiemelt terület több forrással gazdálkodhat majd - mondta a pénzügyminiszter a jövő évi büdzséről szóló javaslat országgyűlési vitáján.
Varga Mihály: két pillérre épül a jövő évi költségvetés
A kormány átcsoportosította az erőforrásokat, a járvány elleni védekezés és a gazdaságvédelem kap elsőbbséget a 2021-es költségvetésben - jelentette ki a pénzügyminiszter.
A kormány benyújtotta a költségvetést – szavazás júliusban
A 2021-es költségvetés a gazdaságvédelem költségvetése a járványügyi készültség fenntartásával. A kormány szerint jövőre a gazdasági növekedés 4,8 százalék lesz, az infláció pedig 3 százalék körül alakulhat - közölte Varga Mihály.
Friss
Tőzsde – Enyhe csökkenéssel nyitott New York
Enyhe csökkenéssel nyitottak pénteken az irányadó New York-i tőzsdemutatók, miután a Joe Biden által meghirdetett, 1900 milliárd dollár értékű gazdaságösztönző csomag olyan félelmeket keltett, hogy adóemelésekre lesz szükség.
Lassan közlekedünk – De miért kellene gyorsabban?
Lassú a közlekedés. „De miért kellen gyorsabban?” – kérdezi egy német menedzser. Az autógyártóknak nem prioritása a sebesség növelése. Nincs rá piaci igény. A szupergyors közösségi közlekedési eszközökre talán lenne, de gazdaságtalanok. Az amerikai, csőben mozgó kapszulavonat, a ’Hyperloop’ áttörést hozhat. A fuvarozás pedig az önjáró teherautókkal lesz gyorsabb és értékelhetőbb. Ebben a sofőrökön kívül mindenki érdekelt. Petrus Szabolcs írása.
Családtámogatási botrány – lemondott a holland kormány
A hónapok óta tartó családtámogatási botrány miatt bejelentette lemondását a Mark Rutte vezette holland koalíciós kormány. Rutte és miniszterei március 17-ig, a parlamenti választások napjáig ügyvivői minőségben látják el feladataikat.
Elemzők a turizmusról – nyárra várható az újraindulás
A járványügyi korlátozások megszüntetése után gyorsan élénkülhet a belföldi turizmus, de ez várhatóan csak a harmadik negyedévben történik majd meg - vélik elemzők.
Hírek
Családtámogatási botrány – lemondott a holland kormány
A hónapok óta tartó családtámogatási botrány miatt bejelentette lemondását a Mark Rutte vezette holland koalíciós kormány. Rutte és miniszterei március 17-ig, a parlamenti választások napjáig ügyvivői minőségben látják el feladataikat.
Májkárosodást okozhat a Richter egyik gyógyszere – korlátozás
Korlátozzák az Esmya nevű gyógyszer használatát az Európai Unióban: a Richter készítménye ezután csak olyan, menopauzát el nem ért nők méhmiómájának kezelésére használható, akik esetében a műtéti kezelés nem alkalmazható, vagy az nem volt sikeres - közölte a gyógyszergyártó.
Mexikóból a fegyházba. Húsz év után ítélték el a budai késelőt
Jogerősen tíz év szabadságvesztésre ítélték azt a férfit, aki 2001-ben megkéselte egy budai szálloda recepciósát, majd tizenhét évig Mexikóban bujkált - közölte a Fővárosi Ítélőtábla.
Koronavírus – A magyarok harmada biztosan beoltatná magát
A decemberi 24 százalékról 34 százalékra nőtt azoknak a száma, akik biztosan élnek majd az oltás lehetőségével - közölte felmérése adatait a Századvég.
Orbán: szja-mentességet kapnak a 25 év alattiak
Legkésőbb 2022. január 1-jétől teljes jövedelemadó-mentességet kapnak a 25 év alatti fiatalok - jelentette be Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth Rádióban.
Kevesebb üzemanyagot tankoltunk tavaly
Tavaly 6,9 százalékkal kevesebb motorbenzin és 8,3 százalékkal kevesebb gázolaj fogyott, mint egy évvel korábban. Az üzemanyag-fogyasztás átlagosan 7,8 százalékkal csökkent 2020-ban - derül ki a Magyar Ásványolaj Szövetség (MÁSZ) adataiból.
Az űrből érkezik bor a Földre
Kedden mondott búcsút a Nemzetközi Űrállomás annak a 12 palack francia bordeaux-i bornak és több száz szőlővesszőnek, amelyek egy tudományos kísérletben egy évet töltöttek a Föld körül keringve.
ORFK: senki ne vásároljon vakcinát az interneten!
Senki ne dőljön be az internetes bűnözők vakcinahirdetéseinek, mert azok biztosan hamisak - figyelmeztetett az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) kiemelt főreferense.
Gazdaság
Az MNB megbüntette a Groupama Biztosítót
Egyebek mellett a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások (kgfb) állománykezelését, illetve az ügyféltájékoztatást és a panaszkezelést érintő jogsértések miatt közel 50 millió forint bírságot szabott ki a Groupama Biztosítóra a jegybank.
Alapkamat. Ellenszavazat nélkül döntött a monetáris tanács
Egyhangúlag döntött a Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsa az alapkamat 0,60 százalékon tartásáról - derül ki a 2020. december 15-i ülés rövidített jegyzőkönyvéből.
Fogyasztóbarát személyi hitel – az OTP már folyósít
Nem sokkal a január 1-jei indulás után az OTP Bank már több ügyfelének is folyósította az új, szabadon felhasználható minősített fogyasztóbarát személyi hitelt (MSZH) - közölte a pénzintézet.