Kezdőlap Hírek Kevésbé fogyott a magyar tavaly
No menu items!

Kevésbé fogyott a magyar tavaly

Mérséklődött a természetes fogyás 2018 első tizenegy hónapjában, miután a születések száma az előző év azonos időszakához képest kevésbé csökkent, mint a halálozásoké.

A Központi Statisztikai Hivatal közölte, 2018. január és november között 82 580 gyerek született, 1408-cal, 1,7 százalékkal kevesebb 2017 azonos időszakához képest. Januárban, június-júliusban és októberben valamelyest több, február-májusban átlagosan 3,7; augusztus-szeptemberben és novemberben pedig 2,2 százalékkal kevesebb élve születést regisztráltak, mint egy évvel korábban. A legnagyobb arányú, 1,3 százalékos növekedés októberben, a legjelentősebb, 7,2 százalékos csökkenés májusban történt.

A teljes termékenységi arányszám becsült értéke 1,49 volt, a 2017 azonos időszakára számított 1,5-höz képest.

November végéig 118 693-an haltak meg, 1,2 százalékkal, 1450-nel kevesebben, mint egy évvel korábban. A legnagyobb csökkenést januárban regisztrálták, akkor majdnem 22 százalékkal kevesebben haltak meg, míg a legnagyobb növekedés márciusban következett be, amikor több mint 15 százalékkal többen hunytak el, mint 2017 azonos hónapjaiban. Ennek hátterében a 2017-hez képest később tetőző influenzajárvány állhatott. Tavaly április-júniusban és novemberben átlagosan 1,4 százalékkal mérséklődött, július-októberben pedig 2,7 százalékkal emelkedett a halálozások száma az egy évvel korábbihoz képest.

Mivel a születések száma kevésbé csökkent, mint a halálozásoké, a természetes fogyás a 2017. január-novemberi 36 155-tel szemben 2018 ugyanezen időszakában 36 113 volt, ami 0,1 százalékos javulást jelent.

Tavaly az első tíz hónapjában 48 725 pár kötött házasságot, egy százalékkal, 447-tel több, mint 2017-ben. Az első negyedévben nem változott számottevően, május-júniusban, augusztusban és októberben emelkedett, a többi hónapban csökkent a házasságkötések száma az egy évvel korábbihoz képest.

A legnagyobb, 9 százalékos növekedést a szezon csúcsát jelentő augusztusban, míg a legjelentősebb, 9,1 százalékos visszaesést júliusban regisztrálták. Ez utóbbi annak tulajdonítható, hogy 2017 júliusában eggyel több hétvége volt.

Január és november között ezer lakosra 9,2 élve születés és 13,3 halálozás jutott, mindkettő 0,1 ezrelékponttal kevesebb volt a 2017. január-novemberi értéknél, aminek eredményeként a természetes fogyás 4 ezrelékes értéke nem változott. Ezer élve születésre 3,3 csecsemőhalálozás jutott, ami 0,3 ezrelékpontos csökkenést jelent 2017 azonos időszakához képest.

A házasságkötési arányszám 5,5 ezrelékes értéke mintegy 0,1 ezrelékkel haladta meg az egy évvel korábbit – ismertette a KSH adatait az MTI.

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

NGM: a kormány mindent megtesz a hazai ipar fellendítése érdekében

Központi Statisztikai Hivatal adatai alapján 2025 májusában az ipari termelés volumene 2,6 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. A szezonálisan és munkanappal kiigazított adatok alapján az ipari kibocsátás 1,3 százalékkal kisebb volt a 2025. áprilisinál. Azonban bizakodásra ad okot, hogy a legnagyobb súlyú alágak közül a járműgyártás, illetve a számítógép, elektronikai és optikai termék gyártás is bővült.

KSH: májusban 2,6 százalékkal elmaradt az ipari termelés az egy évvel korábbitól

2025 májusában az ipari termelés volumene 2,6 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. A munkanaphatástól megtisztított index megegyezik a kiigazítatlannal. A szezonálisan és munkanappal kiigazított adatok alapján az ipari kibocsátás 1,3 százalékkal kisebb volt a 2025. áprilisinál.

Májusban valósággal felrobbant a hazai hitelpiac, és érkezik az újabb bomba

A Magyar Nemzeti Bank közzétett friss adatai szerint 2025 májusában ismét jelentős bővülést mutatott a hazai lakáshitelpiac, mind a piaci, mind a támogatott lakáscélú hitelek jól teljesítettek. Eközben a bankok arról számoltak be, hogy az év eleje óta nem tapasztaltak érdemi változást a jelzáloghitel-igénylések jóváhagyási arányában. A kormány ebben a hitelezési szempontból egyébként is kedvezőnek nevezhető helyzetben jelentette be az új, 3 százalékos kamatozású lakásvásárlási támogatást, ami várhatóan szeptembertől tovább élénkíti a hazai lakáshitelpiacot.

Otthon Start programmal nagyon nagyot léphet előre a fiatalok otthonteremtése

Az Otthon Start programmal a kormány egy olyan terméket alkotott, amire évtizedek óta nem volt példa és általa nagyon nagyot léphet előre a fiatalok otthonteremtése.
Hirdetés

Hírek

KSH: májusban 2,6 százalékkal elmaradt az ipari termelés az egy évvel korábbitól

2025 májusában az ipari termelés volumene 2,6 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. A munkanaphatástól megtisztított index megegyezik a kiigazítatlannal. A szezonálisan és munkanappal kiigazított adatok alapján az ipari kibocsátás 1,3 százalékkal kisebb volt a 2025. áprilisinál.

Otthon Start programmal nagyon nagyot léphet előre a fiatalok otthonteremtése

Az Otthon Start programmal a kormány egy olyan terméket alkotott, amire évtizedek óta nem volt példa és általa nagyon nagyot léphet előre a fiatalok otthonteremtése.

Magyarországnak is jön a zöld pénz. 3,66 milliárd eurót oszt szét az EU.

Fotó:wikipedia Az Európai Bizottság és az Európai Beruházási Bank ma...

10 év, tripla új lakás négyzetméter ár. Az ÉVOSZ elnök most mégis lát reményt.

Az építőipar és a hazai építőanyag gyártás számára is...

Société Générale pert nyert Horvátországgal szemben a devizahitelesek ügyében

A Société Générale francia bank megnyerte azt pert, amelyet a Beruházási Viták Rendezésének Nemzetközi Központjánál (ICSID) indított Horvátország ellen Washingtonban a svájci frank alapú jelzáloghitelek ügyében

A vendégek messziről elkerülik azokat az éttermeket, ahol rossz a mosdók állapota

A Tork nemzetközi felmérésében a válaszadók 73%-a arról számolt be, hogy a kellemetlen mosdóélmények alapvetően befolyásolják döntésüket, hogy visszatérő vendégek lesznek-e1 a vendéglátóhelyeken

Óriásbábokkal hangolunk a Székesfehérvári Királyi Napokra

Székesfehérvár belvárosa idén nyáron ismét megelevenedik: folytatódik a népszerű Királyok a belvárosban eseménysorozat, amely a Székesfehérvári Királyi Napok előprogramjaként varázslatos élményekkel tölti meg a júliusi szombati napokat.

Ingyenesen letölthető a NAV ePénztárgép és NAV eNyugta alkalmazása

Zsebünkben a pénztárgép, ingyenesen letölthető a NAV ePénztárgép és NAV eNyugta alkalmazása.
Hirdetés

Gazdaság

Még Angliában is jól pörgött a Raiffeisen Bank zöld kötvénye

Több mint 3,6-szoros túljegyzést regisztrált zöld kötvényére a Raiffeisen Bank Zrt., melyet 300 millió euró összegben bocsátott ki, megerősítve ezzel a fenntartható finanszírozás iránti...

Elfogadta az Országgyűlés az új adószabályokat: változások nem csak 2026-ra, de már az idei évre is!

A magyar gazdaság szereplői és a lakosság számára is jelentős változásokat hoz a napokban kihirdetett, új adócsomag.

Itt a kormány új készpénzes szabálya

A Magyar Közlönyben megjelentek a a részletszabályok arról, hogy hogyan kell a vállalkozásoknak készpénzhasználatot biztosítani.,

Többlettel zárt a központi költségvetés májusban

Májusban többlettel zárt a központi költségvetés: ebben a hónapban 213,5 milliárd forint összegű MVM osztalék-befizetés érkezett a költségvetésbe.