Hirdetés
Kezdőlap Pénzvilág Költségvetés - PM: 1144 milliárd forint az államháztartás első negyedévi hiánya
No menu items!

Költségvetés – PM: 1144 milliárd forint az államháztartás első negyedévi hiánya

A járványügyi védekezés, a vakcinabeszerzések és a gazdaság újraindítását szolgáló intézkedések következtében 1144,1 milliárd forintos hiánnyal zárt március végén az államháztartás önkormányzatok nélkül számolt központi alrendszere – közölte gyorstájékoztatójában a Pénzügyminisztérium (PM).

A központi költségvetés 943,0 milliárd forintos, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 182,7 milliárd forintos, az elkülönített állami pénzalapok pedig 18,4 milliárd forintos hiányt mutattak az első negyedév végén.

Az év első két hónapjában 539,7 milliárd forintos hiánnyal zárt a központi kormányzat mérlege, ebből következően a márciusi deficit 604,4 milliárd forint volt a februári 738,5 milliárd forint után, míg januárban 198,8 milliárd forint többlet volt. Tavaly márciusban 577,3 milliárd forint volt a központi kormányzat hiánya és 831,9 milliárd forint a múlt év első negyedévének végén.

Az első negyedéves, 1144,1 milliárd forint hiány elérte az idei évre tervezett 1491,2 milliárd forint deficit 76,7 százalékát.

Januárban még 198,8 milliárd forint többlettel zárt a központi alrendszer, eszerint 738,5 milliárd forint volt a februári deficit az egy évvel korábbi 345 milliárd forinttal szemben. A múlt év első két hónapjában a központi alrendszer hiánya 254,6 milliárd forintot tett ki, az egész éves, 5548,6 milliárd forint deficit 4,6 százalékát.

Februári közlés

A PM tájékoztatója kitér arra, hogy a tavaszi parlamenti időszakban sor kerülhet a 2021. évi költségvetési törvény módosítására. “Ennek során biztosítani szükséges a járványügyi és gazdaság-újraindítási intézkedések költségvetési forrásait úgy, hogy közben az adósságszint csökkenjen. Ennek megfelelően az új, uniós módszertan szerinti államháztartási hiánycélt a GDP 7,5 százalékában szükséges kijelölni” – olvasható a közleményben.

Az Európai Unió statisztikai hivatalának, az Eurostatnak a hónap elején megküldött, úgynevezett  EDP-jelentésben az államháztartás idei hiányát  3860 milliárd forintban adta meg Magyarország, ami a GDP 7,5 százaléka lehet. Ebből 186,3 milliárd forint az önkormányzatok deficitjéből ered.

A PM jelentése szerint az első negyedévi bevételek alakulását jelentősen befolyásolja a koronavírus-járvány gazdasági hatása és az ezzel kapcsolatosan bevezetett munkaadói kedvezmények, a szociális hozzájárulási adó 17,5 százalékosról 15,5 százalékra csökkentése, valamint a magasabb bérkiáramlás. Az év első három hónapjában 150,6 milliárd forint uniós bevétel érkezett a költségvetésbe, ugyanakkor az uniós kiadások 615,6 milliárd forintot tettek ki – emelte ki a PM tájékoztatója.

A járványügyi védekezésre fordított összeg meghaladta a 342,8 milliárd forintot. A március hónapot befolyásolta, hogy a húsvéti munkaszüneti napokra tekintettel egyes családi támogatások áprilisi összegéből 32,1 milliárd forintot már március végén folyósítottak az ellátottak részére.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Az Európai Uniónak részt kell vállalnia a globális adósság csökkentésében

Hogy a 2015-ben lefektetett célok teljesüljenek, a nemzetközi pénzügyi struktúra átalakítása szükséges.

Több mint 18 ezerrel nőtt egy év alatt az elektromos autók száma

A valamilyen elektromos hajtással is rendelkező gépkocsik száma így egy év alatt 74 089-ről 101 213-ra emelkedett Magyarországon.

Tőzsde – Nyereséges zárás az európai tőzsdéken

Vegyes kezdésből nyereségbe fordultak zárásra pénteken a főbb európai értékpapírpiacok árfolyamindexei.

Száznál több ügyfél nevében félmilliárd forint hitelt vettek fel a csalók 

Az MNB a saját ügyfélszolgálatán keresztül is érzékelte, hogy egyre nagyobb a baj.
Hirdetés

Hírek

Gyengült szerdán a forint

Az eurót délután hat órakor 393,44 forinton jegyezték a reggel hét órai 390,28 forintos állás után.

Kína drámai kamatlábcsökkentéssel pörgetné fel a gazdaságot

AKínai Kommunista Párt Központi Bizottságának közelmúltbeli ülése után komoly szándék mutatkozik, hogy a világ második legnagyobb gazdasága ismét növekedési pályára álljon.

Mi várható a héten? Adatok az államháztartásról és a fogyasztói árakról

Hétfőn teszi közzé a Pénzügyminisztérium (PM) az államháztartás központi alrendszerének június végi helyzetéről a gyorstájékoztatóját.

Tőzsde – Veszteséges zárás az európai tőzsdéken

Az európai kereskedési idő végén a WTI nyersolaj 1,50 százalékkal drágult a nemzetközi kereskedelemben, hordónként 79,99 dollárra, a Brent ára pedig 1,28 százalékkal nőtt, 80,64 dollárra.

Csökkenő forgalom mellett csúcsra emelkedett a BUX a héten

Szijjártó Péter külügyminiszter szerdán Bakuban jelentette be a Shah Deniz gázmező 5 százalékos részesedésének megvásárlását, a tranzakciót a harmadik negyedévben fogják lezárni.

Vegyesen alakult csütörtök reggelre a forint árfolyama

Vegyesen alakult a forint árfolyama csütörtök reggelre az előző esti jegyzéshez képest.

Iránykereséssel, illetve kis pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden a BÉT részvényindexe, a BUX 1073,29 pontos, 1,55 százalékos csökkenéssel 68 385,55 ponton zárt.

Devizapiac – Vegyesen alakult hétfő reggelre a forint árfolyama

A péntek esti jegyzése alapján májust pozitív mérleggel zárta a forint, 0,3 százalékkal erősödött az euróval és a svájci frankkal szemben, és 2,0 százalékkal erősödött a dollár ellenében.

Gazdaság

Az Európai Uniónak részt kell vállalnia a globális adósság csökkentésében

Hogy a 2015-ben lefektetett célok teljesüljenek, a nemzetközi pénzügyi struktúra átalakítása szükséges.

Majdnem 70 millió forint bírság a Raiffesen banknak és lízingcégének

A pénzügyi felügyelet kifogásolta, hogy a compliance (szabályozási megfelelési) terület beszámolói nem minden szempontból feleltek meg a jogszabályban elvártaknak.

MNB: 25 bázisponttal csökkentette az alapkamatot a monetáris tanács

A monetáris szigor pozitív reálkamat biztosításával járul hozzá a pénzügyi piaci stabilitás fenntartásához, valamint az inflációs cél fenntartható eléréséhez

A1 besorolással látta el a Moody’s az MBH Jelzálogbank jelzáloglevél-programját

A jelzáloglevelek kibocsátásával szerzett forrásokból az MBH Jelzálogbank refinanszírozási hitelt nyújt partnerbankjainak, ezáltal támogatva a főként a lakosság körében végzett jelzáloghitelezési tevékenységüket.