Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Komoly válaszút előtt áll a földgáz ára
No menu items!

Komoly válaszút előtt áll a földgáz ára

Egyelőre a Kreml továbbra is élvezheti a magas bevételeket és a kényszerítő befolyást. Illusztráció: Bigstock

Az európai földgázárak még mindig jóval a márciusban elért történelmi csúcs alatt vannak. Ha azonban egy kicsit mélyebbre ásunk, akkor az árak hosszabb ideig tartó zavarokat jeleznek, mint amire a piacok közvetlenül Vlagyimir Putyin ukrajnai inváziója után számítottak.

Míg a gázpiac akkor egy rövid életű, talán néhány hónapig tartó válságot árazott be, most a következő télre, 2023-ra és egyre inkább 2024-re is rendkívüli veszélyt jelez. Az elmúlt napokban az egész európai gázárgörbe sokkal magasabb szintre árazódott.

A határidős görbe eltolódása volt az elmúlt hónap legjelentősebb fejleménye a gázpiacon, amely nem kapott elég figyelmet az európai fővárosokban. Az iparág azonban nagyon is tudatában van ennek, mivel viseli a költségeket. Márciusban egy német gyártó megawattóránként 80 euróért köthette le a gázárakat 2023 egészére, most pedig rekordmagas, 145 eurót kell fizetnie ugyanezen árkockázat fedezésére.

A múlt héten a szorosan vett holland TTF-szerződés, az európai spot benchmark 175 euró körüli szintre emelkedett, egy hónap alatt megduplázódva, miután Oroszország leállította az Északi Áramlat-1 gázvezetéken keresztül Németországba irányuló szállításokat. A spot gázárak még így is 30 százalékkal elmaradnak a háború kezdeti napjaiban elért 227 eurós rekordtól. Ami aggasztó, de nem riasztó: az árak magasak, de nem olyan magasak. Azok után, amit a piac márciusban átvészelt, érthető, hogy a politikai döntéshozók miért nem pánikolnak.

De csak akkor, ha figyelmen kívül hagyjuk a görbe hátsó végén zajló eseményeket. Március 5-én – amikor a spot gázárak 185 euró körüli szintre emelkedtek – a 2022 decemberi szállításra szóló szerződés csak 155 euró körüli szintre emelkedett.

A múlt héten, amikor a spot ár valamivel alacsonyabb volt, a decemberi szerződéssel közel 195 euróért kereskedtek.

Egy évvel azután, hogy Oroszország elkezdte manipulálni az európai gázellátást, a piac végre meggyőződött arról, hogy Moszkva folytatni fogja ezt a tevékenységet, és talán még intenzívebben.

Az első teszt a következő két hétben következik. Az Északi Áramlat-1 gázvezeték, az Oroszország és az Európai Unió közötti legfontosabb gázösszeköttetés július 11. és július 21. között éves karbantartáson esik át. Berlin attól tart, hogy Moszkva ürügyet talál arra, hogy végleg lezárja a vezetéket, és ezzel teljesen megszakítja a gázszállítást Németországba.

Ugyanakkor Oroszország talán szeretné fenntartani a gázellátást, hogy megőrizze hosszú távú befolyását. Játékelméleti szempontból ennek van értelme. Ha Oroszország egyszer teljesen leállítja a szállítást, nem tud többé nyomást gyakorolni. Taktikailag Moszkva valószínűleg továbbra is mozgásban tartja a gázmennyiséget, fenntartva magának a lehetőséget, hogy amikor csak akarja, csökkentse vagy lelassítsa a gázszállítást.

Ráadásul a Goldman Sachs szerint az Északi Áramlat-1 a TTF-szerződéshez viszonyított orosz gáz fő útvonala Európába. Ha a karbantartási leállás után nem nyitják meg újra a vezetéket, az korlátozza a Gazprom, az orosz állami tulajdonú gázóriás által az egekbe szökött gázárakból származó nyereségét.

Oroszország egyértelműen leírta gázkapcsolatát Európával. Egyelőre azonban a Kreml továbbra is élvezheti a magas bevételeket és a kényszerítő befolyást. Céljai eléréséhez Oroszországnak továbbra is el kell adnia némi gázt Németországba, de csökkentett áron, ahogy jelenleg is teszi.

A piacnak igaza van a gázgörbe átárazásával. A kérdés csak az, hogy miért tartott ilyen sokáig. További kockázatok állnak előttünk: Moszkva valamikor teljesen elzárja a csapot, valószínűleg még a tél előtt, hogy megpróbálja térdre kényszeríteni a német gazdaságot. Ezt az eredményt a piac még nem árazta be. (Bloomberg)

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Megnyílt első éjjel-nappali posta Nyíregyházán

A Magyar Posta Zrt. további tizenkét helyszínen tervezi a postai szolgáltatások éjjel-nappali elérésének lehetőségét bevezetni, a szolgáltatást öt budapesti, valamint Szombathely, Tatabánya, Veszprém, Zalaegerszeg, Debrecen, Kecskemét és Miskolc postáján indítják el.

Ingyenes európai vonatbérletre pályázhatnak a 18 éves fiatalok

A hetedik éve rendkívüli népszerűségnek örvendő kezdeményezés keretében eddig összesen már több százezer európai fiatal utazhatta be Európát Interrail vasúti bérlettel - írták.

Német gazdasági döntéshozókkal tárgyalt Nagy Márton Németországban

Az egyeztetések középpontjában elsősorban a német gazdaság kilátásai és versenyképessége, valamint az autóipar, különös tekintettel az elektromos autógyártás jövője állt.

A kormány erősíti Magyarország gazdasági szuverenitását

Az iparági kiállítás segíti a kapcsolatépítést, azon csaknem hatvan cég fog bemutatkozni.
Hirdetés

Hírek

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.

Az Amerikából érkezett kedvező makrogazdasági adat hatására csúcson a BUX

BUX 1027,91 pontos, 1,56 százalékos emelkedéssel, 66 839,15 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán.

Iránykereséssel indulhat a kereskedés az elemző szerint

A Richter változatlanul a 9150-9420 forintos sávban mozoghat. A gyógyszerpapír jegyzése csütörtökön 5 forinttal, 0,05 százalékkal 9260 forintra csökkent, 2,5 milliárd forintos forgalomban.

Úttörő konferencia az autóipar jövőjéről, hazai díjátadóval

A tisztán benzines autók napjai is meg vannak számlálva, miközben az elektromos autók térnyerése kapcsán még bőven akadnak kérdőjelek

Heti makronaptár

Több statisztikai adat is megjelenik a következő héten, köztük az ipari termelés februári, a külkereskedelmi forgalom előzetes februári és részletes januári adatai, valamint a termelői árak és a kiskereskedelmi forgalom februári adatai. A kormányzati szektor 2023. utolsó negyedévi egyenlegét is közli a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Enyhe emelkedéssel nyithat a tőzsde az elemző szerint

Enyhe emelkedéssel nyithat szerdán a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) az Equilor Befektetési Zrt. vezető elemzője szerint.

Elemző: iránykereséssel nyithat a tőzsde

Hétfőn a BÉT részvényindexe, a BUX 141,21 pontos, 0,22 százalékos csökkenéssel, 65 095,72 ponton zárt.
Hirdetés

Gazdaság

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.