Kezdőlap Világgazdaság Komoly válaszút előtt áll a földgáz ára
No menu items!

Komoly válaszút előtt áll a földgáz ára

Egyelőre a Kreml továbbra is élvezheti a magas bevételeket és a kényszerítő befolyást. Illusztráció: Bigstock

Az európai földgázárak még mindig jóval a márciusban elért történelmi csúcs alatt vannak. Ha azonban egy kicsit mélyebbre ásunk, akkor az árak hosszabb ideig tartó zavarokat jeleznek, mint amire a piacok közvetlenül Vlagyimir Putyin ukrajnai inváziója után számítottak.

Míg a gázpiac akkor egy rövid életű, talán néhány hónapig tartó válságot árazott be, most a következő télre, 2023-ra és egyre inkább 2024-re is rendkívüli veszélyt jelez. Az elmúlt napokban az egész európai gázárgörbe sokkal magasabb szintre árazódott.

A határidős görbe eltolódása volt az elmúlt hónap legjelentősebb fejleménye a gázpiacon, amely nem kapott elég figyelmet az európai fővárosokban. Az iparág azonban nagyon is tudatában van ennek, mivel viseli a költségeket. Márciusban egy német gyártó megawattóránként 80 euróért köthette le a gázárakat 2023 egészére, most pedig rekordmagas, 145 eurót kell fizetnie ugyanezen árkockázat fedezésére.

A múlt héten a szorosan vett holland TTF-szerződés, az európai spot benchmark 175 euró körüli szintre emelkedett, egy hónap alatt megduplázódva, miután Oroszország leállította az Északi Áramlat-1 gázvezetéken keresztül Németországba irányuló szállításokat. A spot gázárak még így is 30 százalékkal elmaradnak a háború kezdeti napjaiban elért 227 eurós rekordtól. Ami aggasztó, de nem riasztó: az árak magasak, de nem olyan magasak. Azok után, amit a piac márciusban átvészelt, érthető, hogy a politikai döntéshozók miért nem pánikolnak.

De csak akkor, ha figyelmen kívül hagyjuk a görbe hátsó végén zajló eseményeket. Március 5-én – amikor a spot gázárak 185 euró körüli szintre emelkedtek – a 2022 decemberi szállításra szóló szerződés csak 155 euró körüli szintre emelkedett.

A múlt héten, amikor a spot ár valamivel alacsonyabb volt, a decemberi szerződéssel közel 195 euróért kereskedtek.

Egy évvel azután, hogy Oroszország elkezdte manipulálni az európai gázellátást, a piac végre meggyőződött arról, hogy Moszkva folytatni fogja ezt a tevékenységet, és talán még intenzívebben.

Az első teszt a következő két hétben következik. Az Északi Áramlat-1 gázvezeték, az Oroszország és az Európai Unió közötti legfontosabb gázösszeköttetés július 11. és július 21. között éves karbantartáson esik át. Berlin attól tart, hogy Moszkva ürügyet talál arra, hogy végleg lezárja a vezetéket, és ezzel teljesen megszakítja a gázszállítást Németországba.

Ugyanakkor Oroszország talán szeretné fenntartani a gázellátást, hogy megőrizze hosszú távú befolyását. Játékelméleti szempontból ennek van értelme. Ha Oroszország egyszer teljesen leállítja a szállítást, nem tud többé nyomást gyakorolni. Taktikailag Moszkva valószínűleg továbbra is mozgásban tartja a gázmennyiséget, fenntartva magának a lehetőséget, hogy amikor csak akarja, csökkentse vagy lelassítsa a gázszállítást.

Ráadásul a Goldman Sachs szerint az Északi Áramlat-1 a TTF-szerződéshez viszonyított orosz gáz fő útvonala Európába. Ha a karbantartási leállás után nem nyitják meg újra a vezetéket, az korlátozza a Gazprom, az orosz állami tulajdonú gázóriás által az egekbe szökött gázárakból származó nyereségét.

Oroszország egyértelműen leírta gázkapcsolatát Európával. Egyelőre azonban a Kreml továbbra is élvezheti a magas bevételeket és a kényszerítő befolyást. Céljai eléréséhez Oroszországnak továbbra is el kell adnia némi gázt Németországba, de csökkentett áron, ahogy jelenleg is teszi.

A piacnak igaza van a gázgörbe átárazásával. A kérdés csak az, hogy miért tartott ilyen sokáig. További kockázatok állnak előttünk: Moszkva valamikor teljesen elzárja a csapot, valószínűleg még a tél előtt, hogy megpróbálja térdre kényszeríteni a német gazdaságot. Ezt az eredményt a piac még nem árazta be. (Bloomberg)

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Tovább terjeszkedik Pesten a Mamaison

Tovább erősít a magyar piacon a CPI Hotels. Közép-Európa...

Északra és délre: új Wizz Air járatok indulnak

A Wizz Air mától négy új városba is repül...

A Budapest Kártya a BKK hatáskörébe került

A Fővárosi Közgyűlés áprilisi döntése értelmében a korábban a Budapest Brand hatáskörébe tartozó Budapest Kártya kiadásával, fejlesztésével és menedzselésével összefüggő feladatokat 2025. július 1-jétől a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) látja el

Változik az MVM Next e-számla-értesítők megjelenése – a sárga a jó

Változik az MVM Next e-számla-értesítők megjelenése, a villany- és gázszámlákat bemutató értesítők színes fejlécén és az aláírásnál sárga színű MVM-logó jelenik meg
Hirdetés

Hírek

A Budapest Kártya a BKK hatáskörébe került

A Fővárosi Közgyűlés áprilisi döntése értelmében a korábban a Budapest Brand hatáskörébe tartozó Budapest Kártya kiadásával, fejlesztésével és menedzselésével összefüggő feladatokat 2025. július 1-jétől a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) látja el

Változik az MVM Next e-számla-értesítők megjelenése – a sárga a jó

Változik az MVM Next e-számla-értesítők megjelenése, a villany- és gázszámlákat bemutató értesítők színes fejlécén és az aláírásnál sárga színű MVM-logó jelenik meg

Egyre jövedelmezőbb a szolgáltatóknak az 5G-n érkező otthoni internet

A jelentés megállapítja: bár Közép-Európában lassabban terjed az 5G, Magyarországon egyre nagyobb szerepet játszik az autóipari fejlesztésekben és más ipari felhasználási területeken is.

Az éghajlatváltozás az élelmezésbiztonság egyik legnagyobb kockázata

Hazánk vízgazdálkodási stratégiával, valamint a precíziós öntözéstechnológiák támogatásával csökkenti az aszályok és a kiszámíthatatlan időjárás okozta kihívásokat

Nagy közúti forgalomra figyelmeztetnek július 4-én, 5-én és 6-án  Zágráb városában és környékén

Zágráb nagyobb forgalomra számít a közelgő zenei rendezvény miatt – alternatív útvonalakat javasolnak a gördülékeny közlekedés érdekében.

Diákhitel Központ: marad a kamatstop

Továbbra is kamatstoppal védi a kormány a 2024. december 31-ig megkötött diákhitel-szerződéseket, így a tavaly év végéig felvett szabad felhasználású diákhitelekre 2025 második félévében is 7,99 százalékos kamatszint vonatkozik.

Okosmérők segítik a zöld átállást az MVM-nél

Az MVM Démász és az MVM Émász sikeresen pályázott az "Okosmérés elterjesztése" felhívásra, a támogatott projekttel 2025 júniusig összesen 89 103 darab okosmérőt telepítettek az ellátási területükön.

Lesznek még nádtetős házak? Visszatérhet a magyar vidék kedvence

Újra feltűnhetnek a klasszikus nádtetős épületek a magyar vidéken, miután a tradicionális építőanyag egy forradalmi technológiával párosítva már biztonságosan alkalmazható. Évtizedeken át a rendkívüli tűzveszély jelentette a legnagyobb visszatartó erőt a nádtetők felhasználásában.
Hirdetés

Gazdaság

Elfogadta az Országgyűlés az új adószabályokat: változások nem csak 2026-ra, de már az idei évre is!

A magyar gazdaság szereplői és a lakosság számára is jelentős változásokat hoz a napokban kihirdetett, új adócsomag.

Itt a kormány új készpénzes szabálya

A Magyar Közlönyben megjelentek a a részletszabályok arról, hogy hogyan kell a vállalkozásoknak készpénzhasználatot biztosítani.,

Többlettel zárt a központi költségvetés májusban

Májusban többlettel zárt a központi költségvetés: ebben a hónapban 213,5 milliárd forint összegű MVM osztalék-befizetés érkezett a költségvetésbe.

4,5 milliárd forint gyermektartásdíjat előlegezett meg az állam az elmúlt években

Az elmúlt három évben több mint 20 ezer gyermek részére összesen 4,5 milliárd forint értékben előlegezte meg az állam azokat a tartásdíjakat, amelyeket a különélő szülő nem fizetett meg