Hirdetés
Kezdőlap Gazdaság KSH: tovább nőtt az infláció - nagyot drágultak az üzemanyagok
No menu items!

KSH: tovább nőtt az infláció – nagyot drágultak az üzemanyagok

Áprilisban a fogyasztói árak átlagosan 3,9 százalékkal magasabbak voltak az egy évvel korábbinál, márciushoz viszonyítva átlagosan 0,9 százalékkal nőttek az árak – jelentette a Központi Statisztikai Hivatal.

Az elemzők 4,0 százalékos éves inflációt prognosztizáltak áprilisra, a márciusi 3,7 százalék után.

A szezonálisan kiigazított maginfláció 3,8 százalék volt az előző év azonos időszakához, és 0,3 százalék az előző hónaphoz képest. Az éves maginfláció márciusban emelkedett 3,8 százalékosra a januári 3,2 és a februári 3,5 százalékról.

Az elmúlt egy évben az üzemanyagok, a szeszes italok, dohányáruk és az élelmiszerek ára emelkedett jelentős mértékben. A szeszes italok és dohányáruk átlagosan 8,5 százalékkal, ezen belül a dohányáruk 12,7 százalékkal, a szeszes italok 4,5 százalékkal, az élelmiszerek 5,2 százalékkal drágultak az előző év azonos időszakához képest.

Szőkéné Boros Zsuzsanna, a KSH főosztályvezetője az MTI-nek elmondta: az éves és havi infláció is legutóbb 2012-ben volt magasabb mint áprilisban.

Felgyorsult a járműüzemanyagok drágulása is, áprilisban az üzemanyagok 6,9 százalékkal kerültek többe, mint egy évvel korábban, márciushoz viszonyítva 5,9 százalékkal lett magasabb az ár – tette hozzá. Az előző hónapban 3,7 százalékos volt az üzemanyagok éves drágulása és 4,2 százalékos a havi.

Áprilisban az élelmiszerek ára átlagosan 5,2 százalékkal volt magasabb az egy évvel korábbinál. Az idényáras élelmiszerek ára 20,3 százalékkal, de ezen belül a burgonya 83,6, a friss zöldség 37,2 százalékkal drágult, míg a gyümölcsök 6,8 százalékkal olcsóbbak lettek. A  liszt ára 11,2, a péksüteményé 9,7, a kényéré 8,0 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban, míg a tojás 8,5, a tej 6,2, a cukor 3,6 százalékkal kevesebbe került.

A szeszes italok és dohányáruk átlagosan 8,5 százalékkal, ezen belül a dohányárúk 12,7 százalékkal, a szeszes italok 4,5 százalékkal drágultak. A dohányáruk áremelkedése fokozódott az előző havi 10,9 százalékról, a dohányáruké mérséklődött 5,1 százalékról.

A szolgáltatásokért átlagosan az előző havival megegyező 3,0 százalékkal, ezen belül a lakásjavítási és -karbantartási szolgáltatásokért 12,0, az üdülési szolgáltatásokért 6,1 százalékkal kellett többet fizetni. A lakbérek 8,9 százalékkal emelkedtek.

A ruházati cikkek ára 2,1 százalékkal emelkedett a márciusi 0,6 százalék után. A tartós fogyasztási cikkek ára harmadik hónapja elmaradt az egy évvel korábbitól.

A márciusihoz képest az élelmiszerek ára 0,5 százalékkal emelkedett áprilisban. Ezen belül az idényáras élelmiszerek 3,2, a párizsi, kolbász 2,2, a sertéshús 1,6, a kenyér 1,2 százalékkal került többe; az étolaj 1,9, a tojás és a sajt 1,2 százalékkal kevesebbe.

A ruházkodási cikkek 2,1, a szeszes italok ára 0,2 százalékkal csökkent, a  dohányáruk 1,6 százalékkal drágultak.

A szolgáltatások ára 0,5 százalékkal nőtt, ezen belül a belföldi üdülési szolgáltatásokért 4,4 százalékkal kellett többet fizetni.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Új rekordon zárt a BUX – nyerő az OTP

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 244,97 pontos, 0,42 százalékos emelkedéssel, 58 669,83 ponton, új történelmi rekordon zárt pénteken.

Az utolsó akadály is elhárult: érkezhetnek az uniós források

Az uniós pénzügyminiszterek elfogadták Magyarország módosított helyreállítási tervét,

Volánbusz: kétnapos sztrájk lesz – elégséges szolgáltatások

A vita a Volánbusz szerint nem a sztrájk lehetőségéről, hanem az időzítéséről szól.

Győztünk: újabb 2 százalékponttal csökkent az infláció

A bérek és a fizetések vásárlóerejének folyamatos növekedése megnyitja az utat a fogyasztás bővülése,.

Hírek

Együttműködési megállapodás a világ legnagyobb bankjával, az ICBC-vel

Az együttműködési megállapodásban a felek különösen nagy hangsúlyt fektetnek az infrastrukturális és zöld projektek finanszírozásának lehetőségeire.,

Európa rájött, hogy védenie kell magát

Európa gazdasági biztonságának érdekében az Európai Bizottság összeállította a kritikus fontosságú technológiai területek jegyzékét.

A game-streaming mellett bejött a vegán bor

Az értékelés során végül az 4 kategóriában összesen 12 hallgatót díjaztak.

Kamatplafon nélkül is viszik a személyi kölcsönt

Kamatplafon nélkül is viszik a személyi kölcsönt, a lakáshiteleknél ennyit hozna az új THM-maximum Ennyit spórolnának az ügyfelek a lakáshiteleken az ármaximalizálással.

Vadbalesete volt? Már majdnem minden esetben az autóst terheli a kár

A vadászati törvény változásával július elsejétől szinte minden esetben a jármű tulajdonosának vagy üzembentartójának kell megtérítenie a vadgázoláskor keletkezett kárt.

Időzített bombán ül közel 4 millió magyar lakástulajdonos

Egy társasház nem csupán egy épület, hanem egy élő közösség, ahol minden tulajdonos felelősséggel tartozik a közös területekért is.

Kapacitáscsökkentésre kényszerül a héten a Gatwick repülőtér

A NATS közlése szerint egészségügyi okok, köztük koronavírusos megbetegedések miatt az irányítók körülbelül egyharmada nem tudja felvenni a munkát.

A DRK és EGOM közös kollekciója Esztergomban

Közös ruházati kollekciót, két márka együttműködéséből született termékcsaládot mutattak be a közelmúltban Esztergomban. A helyiek úgy vélték, hogy Esztergom beceneve, az EGOM ruhamárkává is vált.

Gazdaság

Az utolsó akadály is elhárult: érkezhetnek az uniós források

Az uniós pénzügyminiszterek elfogadták Magyarország módosított helyreállítási tervét,

OTP: szemléletváltás látszik az öngondoskodásban

Bár a megtakarítási hajlandóság még csekély, a gazdasági nehézségek hatására szemléletváltás látszik az öngondoskodásban

Gyengült csütörtök reggelre a forint

Gyengült kissé a forint a főbb devizákkal szemben csütörtök reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Alulteljesített a magyar tőzsde

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 170,58 pontos, 0,30 százalékos emelkedéssel, 57 346,69 ponton zárt szerdán.