Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Lagarde: állandósítani kell az uniós helyreállítási alapot
No menu items!

Lagarde: állandósítani kell az uniós helyreállítási alapot

Nem szabad késlekedni az európai uniós helyreállítási alap forrásainak szétosztásával, aminek célzottan kell történnie. Emellett tárgyalásokat kell kezdeni egy állandó fiskális eszköz létrehozásáról is – jelentette ki az Európai Központi Bank (EKB) elnöke.

Christine Lagarde a Le Monde című francia napilapnak adott nyilatkozatában kulcsfontosságúnak nevezte az euróövezet talpraállásának szempontjából, hogy a koronavírus-járvány sújtotta gazdaságok helyreállítását támogató, 750 milliárd eurós keretösszegű program sikeres legyen. Hozzátette: mindenképpen tartani kell azt a célt, hogy 2021 elején folyósítsák a pénzeket.

Christine Lagarde. Fotó: Reuters/Francois Lenoir

Kijelentette, hogy a forrásokat célzottan kell szétosztani, különben elvesznek “az adminisztratív útvesztőkben“, így nem tudnák támogatni a reálgazdaság átalakulását, a digitális és zöld Európa megteremtését a járvány utáni világban, ezzel pedig “történelmi esélyt szalasztanánk el a helyzet megváltoztatására“.

Az európai uniós tagállamok között még mindig vita folyik az ÚjNemzedékEU (NextGenerationEU) elnevezésű helyreállítási alap részleteiről, ami növeli a kockázatát annak, hogy a járvány által leginkább sújtott országok nem jutnak időben pénzhez. A júliusban jóváhagyott program elakadt az Európai Parlamentben, mert kemény viták folynak arról, hogy az uniós pénzek kifizetését jogállamisági feltételrendszerhez kössék-e vagy sem.

Az Európai Bizottságnak az a célja, hogy 2021 elejétől szét tudják osztani az alap forrásait, és “ezt a menetrendet tartani kell” – fejtegette Lagarde, leszögezve, hogy “gyors előrelépésre van szükség politikai oldalról is, különösen az intézkedéseknek a nemzeti parlamentek általi elfogadását illetően“.

Az EKB elnöke beszélt arról is, hogy álláspontja szerint az európai vezetőknek fontolóra kellene venniük a helyreállítási alap állandósítását, valamint tárgyalniuk kellene egy állandó költségvetés létrehozásáról az euróövezet vonatkozásában.

Fontosnak nevezte, hogy a koronavírus-járvány okozta válság idején felállított pénzügyi biztonsági rendszert ne bontsák le túlságosan korán.

A monetáris politikát illetően Christine Lagarde túlnyomórészt megismételte az euróövezeti jegybank szokásos útmutatását, miszerint eszköztárukat még messze nem merítették ki, és a kormányzótanács készen áll további gazdaságösztöntő intézkedések elfogadására, ha a szükség úgy hozza.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Az Otthonfelújítási program felhívását szakmai egyeztetés előzi meg

Júniustól indul az Otthonfelújítási program, amellyel a kormány a családokat és a magyar gazdaság növekedését is támogatja, a programban június 3-tól az MFB Pontokon keresztül lehet részt venni.

Megkezdte működését Bécs első zöldhidrogén-üzeme

Az emelkedőkkel és gyakori megállókkal tarkított vonalon jövő évtől tíz portugál gyártmányú, akadálymentes CaetanoBus szállítja majd az utasokat. 

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

2030-ig megkétszereződik a geotermikus energia hazai felhasználása

Március elején nyílt meg a Svájci Alap forrásaiból finanszírozott 5,3 milliárd forintos felhívás egyebek mellett meglévő termálkutak korszerűsítésének vagy állami tulajdonban levő szénhidrogén-kutak termálkúttá alakításának támogatására
Hirdetés

Hírek

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.

Az Amerikából érkezett kedvező makrogazdasági adat hatására csúcson a BUX

BUX 1027,91 pontos, 1,56 százalékos emelkedéssel, 66 839,15 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán.
Hirdetés

Gazdaság

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.