Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Londoni elemzők: az IMF rontott globális előrejelzése is túl optimista
No menu items!

Londoni elemzők: az IMF rontott globális előrejelzése is túl optimista

Illusztráció: Bigstock

Londoni pénzügyi elemzők szerint a Nemzetközi Valutaalap  2023-ra szóló rontott globális növekedési előrejelzése is valószínűleg túl derűlátó.

Az egyik legtekintélyesebb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőház, az Oxford Economics októberi előrejelzésében felidézi, hogy az IMF új világgazdasági prognózisa – vásárlóerő-paritással (PPP) súlyozott számítási módszer alapján – a globális hazai össztermék (GDP) 2,7 százalékos növekedését valószínűsíti jövőre az idei évre várt 3,2 százalékos bővülés után.

A valutaalap 0,2 százalékponttal korrigálta lefelé 2023-ra adott világgazdasági növekedési előrejelzését a júliusban kiadott előző prognózisához képest, közölve, hogy meglehetősen vérszegény, de pozitív növekedést vár a fejlett gazdaságokban.

Az Oxford Economics elemzői átfogó előrejelzésükben ugyanakkor kiemelték, hogy az IMF-nél sokkal markánsabb lassulást várnak jövőre globális szinten, és – elsősorban a reálbérekre nehezedő nyomás, az emelkedő kamatok, valamint a befektetési eszközök és a lakóingatlanok áreséséből eredő negatív vagyoni hatások miatt – azzal számolnak, hogy az Egyesült Államok, Kanada, az euróövezet és Nagy-Britannia recesszióba kerül 2023-ban.

Az IMF mind a négy gazdasági erőcentrumban növekedést vár jövőre.

Az Oxford Economics mindezt egybevetve, PPP-módszertannal végzett saját becslése alapján jövőre mindössze 2 százalékos világgazdasági növekedést vár a júliusi előrejelzésében szereplő 2,8 százalékos globális GDP-bővülés helyett.

A ház londoni elemzői közölték: felülvizsgált prognózisuk azt jelenti, hogy a világgazdaság 2023-ban a recesszió szélére sodródik az általánosan elfogadott kritériumok alapján, amelyek szerint két egymást követő negyedéves GDP-visszaesés esetén állapítható meg a recesszió bekövetkezte.

Az utóbbi időszakban más nagy londoni elemzőházak is jelentősen rontott globális növekedési előrejelzéseket állítottak össze az energiaellátási válság és a magas infláció miatt.

A Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő harmadik negyedévi, markánsan felülvizsgált prognózisában közölte: 2022-re 2,4 százalékos, 2023-ra 1,7 százalékos növekedési ütemet valószínűsít a világgazdaságban.

A cég a globális GDP-érték idei növekedésére szóló előrejelzését 0,5 százalékponttal, a jövő évi világgazdasági növekedésre adott becslését egy teljes százalékponttal csökkentette a júniusban kiadott előző negyedéves prognózisához képest.

A Fitch londoni elemzői az Egyesült Államokban és az euróövezetben jövőre “zéróhoz egészen közeli” GDP-növekedést – az euróövezetben valójában enyhe, 0,1 százalékos egész éves átlagos visszaesést -, Kínában az idén mindössze 2,8 százalékos, jövőre is csak 4,5 százalékos gazdasági bővülést várnak.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Megkezdte működését Bécs első zöldhidrogén-üzeme

Az emelkedőkkel és gyakori megállókkal tarkított vonalon jövő évtől tíz portugál gyártmányú, akadálymentes CaetanoBus szállítja majd az utasokat. 

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

2030-ig megkétszereződik a geotermikus energia hazai felhasználása

Március elején nyílt meg a Svájci Alap forrásaiból finanszírozott 5,3 milliárd forintos felhívás egyebek mellett meglévő termálkutak korszerűsítésének vagy állami tulajdonban levő szénhidrogén-kutak termálkúttá alakításának támogatására

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon
Hirdetés

Hírek

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.

Az Amerikából érkezett kedvező makrogazdasági adat hatására csúcson a BUX

BUX 1027,91 pontos, 1,56 százalékos emelkedéssel, 66 839,15 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán.
Hirdetés

Gazdaság

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.