Hirdetés
Kezdőlap Pénzvilág MNB: nőtt a háztartások vagyona - és az adóssága is
No menu items!

MNB: nőtt a háztartások vagyona – és az adóssága is

A második negyedévben 657 milliárd forinttal nőtt a háztartások nettó pénzügyi vagyona. Ebből 433 milliárd forintot a friss megtakarítások, 213 milliárd forintot a piaci hozamok adtak. A negyedév során a megtakarítások 11,3 százalékkal elmaradtak az egy évvel korábbitól, amivel szemben a vállalt kötelezettségek összege 47,3 százalékos éves növekedése áll – derül ki a Magyar Nemzeti Bank legfrissebb adataiból.

Az első fél évben 2107 milliárd forinttal gyarapodott a háztartások nettó pénzvagyona, 1413 milliárd forinttal a friss tranzakció révén, amihez az árfolyam- és hozamnyereség 674 milliárd forintot tett hozzá.

A háztartások 433 milliárd forintos második negyedévi nettó finanszírozási képessége az MNB számításai szerint a negyedéves GDP 3,2 százalékának felel meg. A háztartások nem konszolidált pénzügyi eszközeinek állománya június végén a GDP 137,3 százalékát, a kötelezettségei a GDP 24,3 százalékát tették ki, így a nettó pénzügyi vagyonuk a GDP 113,0 százalékát érte el – közölte a MNB.

A második negyedéves vagyongyarapodást a követelések 1021 milliárd forintos, és a tartozások 588 milliárd forintos növekedése adta.

A második negyedévi megtakarítások csaknem egyharmada, 331 milliárd forint készpénzben és bankbetétben talált helyet. Feltűnő módon az összeg nagyobbik fele 195 milliárd forint devizabetétekbe került, amire az elmúlt húsz évben nem akadt példa, és csaknem ötszöröse volt, az egy évvel korábbi értéknek.

Hosszú lejáratú állampapírokba 265 milliárd forintot fektettek a háztartások, ami a második negyedévi megtakarítások több mint negyede, de 29,8 százalékkal kevesebb az egy évvel korábbinál és az első félévi 607 milliárd forint is 40,7 százalékkal kevesebb a tavalyinál.

A részvényekbe és más vállalati részesedésekbe fektetett összeg 73,4 százalékkal meghaladta a tavaly második negyedévit és 262 milliárd forintot ért el, ami 2013 óta a legnagyobb negyedéves érték. A tavaly első negyedévi, erősen visszafogott befektetési kedv következtében az első félévi tulajdoni részesedésvásárlások 460 milliárd forintos összege 172,3 százalékos növekedést mutat éves összevetésben. A tőzsdei részvények vásárlására 53 milliárd forintot fordítottak a háztartások, ami viszont csak 39,7 százaléka a tavaly második negyedévi 133 milliárd forintnak.

A biztosítási díjtartalékokba befizetett második negyedévi 85 milliárd forint 15,6 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit az első negyedévi 71,6 százalékos növekedéssel együtt, a fél év során 186 milliárd forintot tett ki, ami 40,5 százalékkal több a tavalyinál.

A háztartások 588 milliárd forint új adósságot vállaltak a második negyedévben 47,3 százalékkal többet az egy évvel korábbi 399 milliárd forintnál.

Az ingatlanhitelből 198 milliárd forintot vettek fel a háztartások a második negyedévben, ami 87,0 százalékkal több az egy évvel korábbinál és az első fél évben vállalt 285 milliárd forint adósság 71,4 százalékkal több az egy évvel korábbi 166 milliárd forintnál. A fogyasztási hitelekben felvett 257 milliárd forint 43,4 százalékkal haladta meg a tavalyi második negyedévit, de az első féléves 413 milliárd forint is 12,9 százalékkal több a tavalyinál.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Üzleti inkubátorok: kéz a kézben a KKV-val

Az üzleti inkubátor egy olyan szervezet, amely rendszerbe foglalja és élénkíti a sikeres vállalkozások létesítésének folyamatát, számukra átfogó és integrált szolgáltatások körét nyújtva.

Jó cégérnek nem kell reklám? Kevesebbet költenek a cégek reklámra

Az elmúlt másfél évtized alatt a magyarországi legnagyobb hirdetők az árbevételükhöz viszonyított médiavásárlási kiadásaikat harmadára csökkentették.

Családok életét befolyásolják a magas üzemanyagárak

A fogyasztók érzékenyen reagáltak az üzemanyagárak emelkedésére, amelynek hatására csökkent a kereslet.

MNB: a jelentős aranytartalék erősíti az ország stabilitását

Az MNB az aranytartalék bővítésével évekkel előzte meg nemcsak a nemzetközi trendet, de a régiós - a lengyel és a cseh - jegybankot is,.
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.