Hirdetés
Kezdőlap Egészség-ügy Nagyon meg kell fékezni a csonttörő dengue-lázat: itt van a megoldás
No menu items!

Nagyon meg kell fékezni a csonttörő dengue-lázat: itt van a megoldás

 A dengue-fertőzöttek száma mára drámaian megnőtt mára. Az Egészségügyi Világszervezet szerint 2000-ben mintegy 20 000 ember halt bele a betegségbe, míg az idén legalább 40 000-re nőhet az a szám. Ezzel szemben 2000 és 2022 között a malária okozta halálozás 30 százalékkal – állítja a WHO. De szerencsére van ahol már sikeresen védekeznek a kórokozó ellen.

Lopakodó, maláriát terjesztő unokatestvérével ellentétben a nőstény Aedes aegypti vagyis az egyiptomi csípőszúnyog bosszantó hanggal jelzi a közeledését, de a csípése sokkal rosszabb, mint a zümmögése. Ha flavivírus kórokozót hordoz, áldozata dengue-lázzal fertőződhet meg. A legtöbb fertőzés tünetmentesen zajlik le, de néhány szerencsétlent a csonttöréses láz gyötör, amely súlyos ízületi fájdalmat, vérzést és esetenként halált okoz. A kevéssé ismert utóhatások közé tartozik a fáradtság és a kognitív zavar is.

A szörnyű láz és utóhatásai a dengue legnagyobb terhei. Az Economist tudósítása szerint a megbetegedések száma sokkal gyorsabban nőtt, mint a halálozásoké. Latin-Amerikában, a legsúlyosabban érintett régióban 2000 és 2005 között évente átlagosan 535 000 megbetegedés fordult elő – derül ki a Pánamerikai Egészségügyi Szervezet, az ENSZ egyik ágának adataiból. A 2023-as évben már 4,6 millió megbetegedést regisztráltak, míg 2024-ben ez a szám 5,9 millióra nőtt.

A szenvedés valószínűleg tovább fokozódik és a trópusokon túlra is kiterjed. Az Aedes szúnyogok érzékenyek a hőmérséklet kis változásaira, és a bolygó felmelegedésével egyre nagyobb területük van. Az Anopheles, a maláriát terjesztő faj már a világ nagy részén megtelepedett. Az Aedes nem. A modellek szerint a jelenlegi klímaváltozási tendenciák mellett az Aedes Dél-Európa és az Egyesült Államok nagy részein is elterjed és ezzel további 2 milliárd embert tesz ki a dengue-fertőzés veszélyének.

A városiasodás is segíti a betegség terjedését. Mivel az emberek a városokban tömörülnek, minden  szúnyog több áldozatot tud megcsípni rövid, kéthetes élettartama alatt. A megbetegedések száma gyorsan növekszik olyan helyeken, ahol korábban nem nagyon szenvedtek a betegségtől, például Bangladesben és Indiában. Az utóbbi években Kaliforniában, Dél-Európában és a szubtrópusi Afrikában is nőtt a dengue megbetegedések száma.

A világnak ezért sokkal több ilyen lázra kell felkészülnie. Bár a gazdag északi félteke egyre nagyobb veszélynek van kitéve, a világ szegényebb részei fognak a leginkább szenvedni. A nehéz helyzetben lévő gazdaságok nem engedhetik meg maguknak, hogy a betegség tönkretegye termelékenységüket. Nem lesz könnyű számukra olyan intézkedéseket sem kifizetni, amelyek korlátozhatják a betegség terjedését. A malária visszaszorításának olcsó és hatékony módja, az ágyháló nem működik a dengue esetében, mivel az Aedes, az Anopheles-szel ellentétben, napközben csípi meg az embereket.

Szingapúr már régóta kiváló munkát végez a dengue elleni küzdelemben, amiben természetesen segít, hogy elég gazdag ahhoz, hogy olyan közegészségügyi dolgozók seregeit fizesse, akik végigjárják az utcákat, felkutatják az állóvizet, amelyben a szúnyogok szaporodnak, megtalálják a tócsákat és bírságokat szabnak ki. A városállam modellezi a járványkitöréseket, majd rovarirtó permetezőgépeket küld a megjósolt epicentrumokba.wolbachia-szúnyoggyár Már csak azért sem, mert a nyomornegyedekben nehéz felkutatni a szúnyogok szaporodóhelyeit.

Ezért bölcs dolog más megközelítéseket fontolóra venni. Szingapúrban 2016 óta egy másik, magasabb technológiai színvonalú dengue-program fut. Minden héten 5 millió wolbachia baktériummal fertőzött szúnyogot engednek szabadon. Ez megakadályozza, hogy ők vagy utódaik továbbadják a dengue-t okozó vírust, ami évente körülbelül 35 millió dollárba, vagyis lakosonként 6 dollárba kerül. A fejlesztés alatt álló új oltóanyagokkal együtt ez olyan módot biztosít a dengue elleni küzdelemre, amely nem támaszkodik az állóvizek felderítőinek légióira. A kolumbiai wolbachia fertőzéssel végzett kísérletek során 94%-kal csökkent a dengue megbetegedések száma azon a területen, ahol az ilyen  szúnyogokat szabadon engedték. A világ legnagyobb wolbachia-szúnyoggyára idén kezdi meg működését a brazíliai Curitiba városában. Ahogy a dengue terjed, más helyeken is követni fogják ezt az utat: a cél nyilván az, hogy az Aedes zümmögés inkább kellemetlenséggé váljon, mint fenyegetéssé.

Érsek M. Zoltán

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

15 ezer alumínium dobozt gyűjtöttek össze a Hungaroringen

A visszaváltási rendszer fő célja, hogy Magyarországon is minél többen váltsák vissza az italcsomagolásukat

A munkanélküliségi ráta 4,2 százalék júniusban

A munkakeresés átlagos időtartama 10,0 hónap volt, az összes munkanélküli 35 százaléka 3 hónapnál rövidebb ideje, míg 36 százaléka legalább egy éve keresett állást.

NTAK – A Magyar Nagydíj és az Ed Sheeran-koncert mindent vitt

Mogyoródon szállt meg a legtöbb turista, csaknem 2000 vendégéjszakát töltve a három nap során.

 Veszteséges zárás az európai tőzsdéken

Gyenge kezdés után indexveszteséggel fejezték be a csütörtöki kereskedést a főbb európai értékpapírpiacok, London kivételével.
Hirdetés

Hírek

Gyengült szerdán a forint

Az eurót délután hat órakor 393,44 forinton jegyezték a reggel hét órai 390,28 forintos állás után.

Kína drámai kamatlábcsökkentéssel pörgetné fel a gazdaságot

AKínai Kommunista Párt Központi Bizottságának közelmúltbeli ülése után komoly szándék mutatkozik, hogy a világ második legnagyobb gazdasága ismét növekedési pályára álljon.

Mi várható a héten? Adatok az államháztartásról és a fogyasztói árakról

Hétfőn teszi közzé a Pénzügyminisztérium (PM) az államháztartás központi alrendszerének június végi helyzetéről a gyorstájékoztatóját.

Tőzsde – Veszteséges zárás az európai tőzsdéken

Az európai kereskedési idő végén a WTI nyersolaj 1,50 százalékkal drágult a nemzetközi kereskedelemben, hordónként 79,99 dollárra, a Brent ára pedig 1,28 százalékkal nőtt, 80,64 dollárra.

Csökkenő forgalom mellett csúcsra emelkedett a BUX a héten

Szijjártó Péter külügyminiszter szerdán Bakuban jelentette be a Shah Deniz gázmező 5 százalékos részesedésének megvásárlását, a tranzakciót a harmadik negyedévben fogják lezárni.

Vegyesen alakult csütörtök reggelre a forint árfolyama

Vegyesen alakult a forint árfolyama csütörtök reggelre az előző esti jegyzéshez képest.

Iránykereséssel, illetve kis pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden a BÉT részvényindexe, a BUX 1073,29 pontos, 1,55 százalékos csökkenéssel 68 385,55 ponton zárt.

Devizapiac – Vegyesen alakult hétfő reggelre a forint árfolyama

A péntek esti jegyzése alapján májust pozitív mérleggel zárta a forint, 0,3 százalékkal erősödött az euróval és a svájci frankkal szemben, és 2,0 százalékkal erősödött a dollár ellenében.

Gazdaság

Majdnem 70 millió forint bírság a Raiffesen banknak és lízingcégének

A pénzügyi felügyelet kifogásolta, hogy a compliance (szabályozási megfelelési) terület beszámolói nem minden szempontból feleltek meg a jogszabályban elvártaknak.

MNB: 25 bázisponttal csökkentette az alapkamatot a monetáris tanács

A monetáris szigor pozitív reálkamat biztosításával járul hozzá a pénzügyi piaci stabilitás fenntartásához, valamint az inflációs cél fenntartható eléréséhez

A1 besorolással látta el a Moody’s az MBH Jelzálogbank jelzáloglevél-programját

A jelzáloglevelek kibocsátásával szerzett forrásokból az MBH Jelzálogbank refinanszírozási hitelt nyújt partnerbankjainak, ezáltal támogatva a főként a lakosság körében végzett jelzáloghitelezési tevékenységüket.

Hazánk az iBanFirst legdinamikusabban fejlődő európai piaca lett

A magyarországi eredmények, amelyeket kevesebb mint két évvel a helyi iroda megalapítása után értek el, minden várakozásukat felülmúlták.