Hirdetés
Kezdőlap Pénzvilág Negatívra rontotta a magyar bankrendszer kilátását a Moody's
No menu items!

Negatívra rontotta a magyar bankrendszer kilátását a Moody’s

Több európai – köztük a magyar – bankrendszer kilátását is negatívra módosította a Moody’s Investors Service. A döntést azzal indokolták, hogy koronavírus-járvány várhatóan kedvezőtlen hatást gyakorol e bankrendszerek működési környezetére.

A nemzetközi hitelminősítő Londonban bejelentett intézkedése a magyar, a norvég, a finn, a portugál és a szlovák bankrendszert érinti.

A Moody’s várakozása szerint a koronavírus-járvány miatt az európai gazdaságok teljesítménye kumulatív bázison számolva valószínűleg visszaesik az idei év első felében.

Jóllehet a költségvetési és a monetáris ösztönző lépések hatására 2020 második felében és 2021-ben várhatóan a hosszú távú folyamatokból levezethető ütemnél gyorsabb lesz a kilábalás Európában, valószínűtlen azonban, hogy a második negyedévben kieső kibocsátási értéket be lehet hozni – áll a hitelminősítő elemzésében.

A Moody’s szerint ebben a környezetben növekedésnek indul az érintett bankrendszerek problémás kinnlevőség-állománya, a növekvő tartalékolás pedig csökkenti a jövedelmezőséget.

A cég megjegyezte, hogy a legtöbb európai bankrendszer jövedelmezősége más globális bankrendszerekével összehasonlítva már most is alacsony.

A hitelminősítő hangsúlyozta ugyanakkor, hogy az európai bankrendszerek zömében erőteljes a likviditás és jelentősek a tőketartalékok, ami szilárd alapot teremt a váratlan veszteségek elviseléséhez.

A Moody’s szerint Szlovákiában – ahol a cég pozitívról változtatta negatívra a bankszektor kilátását – a koronavírus okozta járvány hatásai várhatóan visszafordítják a bankrendszer eszközminőségének eddigi javulását, a szlovák háztartási szektor magas adósságterhe és a szlovák gazdaság jelentős exportfüggése pedig erősítheti a járvány negatív következményeit.

A magyar bankrendszerről összeállított helyzetértékelésében a hitelminősítő úgy fogalmaz, hogy

várakozása szerint az üzleti aktivitás lassulása miatt a magyar gazdaság az idei év egészében “recesszióhoz közeli” helyzetbe kerül, és jövőre csak részleges kilábalás várható.

Ebben a helyzetben a Moody’s szerint gyengül az adósok törlesztési képessége, ennek következménye pedig a magyar bankrendszer nem teljesítő kinnlevőség-állományának növekedése lesz.

A nem teljesítő banki követelésállomány emelkedéséhez a hitelminősítő szerint valószínűleg hozzájárul az is, hogy a kisvállalkozásoknak nyújtott hitelkihelyezés üteme erőteljesen, a magyar hazai össztermék (GDP) nominális növekedését meghaladó ütemben gyorsult az utóbbi időszakban.

A Moody’s hangsúlyozza ugyanakkor, hogy a problémás kötelezettségek rátája a háztartási szektorban várhatóan csak mérsékelten emelkedik, tekintettel a háztartások alacsony eladósodottságára.

A hitelminősítő kiemeli azt is, hogy a problémás banki követeléseknek a bruttó kinnlevőség-állományhoz mért aránya a magyar gazdaságban három egymást követő évben folyamatosan csökkent, és a tavalyi év közepén már csak 4,9 százalék volt.

A Moody’s közölte: várakozása szerint a magyar bankok tőkehelyzete jórészt stabil marad, mivel az osztalékfizetés felfüggesztése ellensúlyozza a kockázati súlyozású eszközállománynak az eszközminőség romlásából eredő növekedését.

A hitelminősítő adatai szerint a magyar bankrendszer Tier 1 szintű tőkemegfelelési mutatója tavaly 16,8 százalék volt.

A decemberi állapot alapján a rendszerszintű jövedelmezőséget mérő átlagos eszközarányos megtérülési ráta is viszonylag erős, 1,4 százalékos, bár ez a nettó kamatmarzsot terhelő versenynyomás miatt romlik – hangsúlyozza elemzésében a Moody’s.

A cég megemlíti a bankokra a válságenyhítő intézkedések keretében kivetett pótlólagos kormányzati illetékeket, amelyek várakozása szerint növelni fogják a bankrendszerre nehezedő jövedelmezőségi terheket.

A Moody’s szerint az eszközminőség romlásával párhuzamosan a bankok emelni fogják a veszteségek enyhítésére szolgáló tartalékolást, amely 2017 óta “kivételesen alacsony” volt.

A cég hangsúlyozza ugyanakkor, hogy a magyar bankok finanszírozása továbbra is elsődlegesen a stabil betétállományból ered, és várhatóan a devizafinanszírozás javulása is folytatódik.

A Moody’s kiemeli azt is, hogy a magyar bankszektor likviditása erőteljes, és a bankok további likviditáshoz férhetnek hozzá a jegybanki támogatás révén.

A Moody’s addigi pozitívról tavaly változtatta a csütörtöki intézkedésig érvényes stabilra a magyar bankrendszer kilátását, mindenekelőtt azzal a véleményével indokolva a lépést, hogy a magyar bankok pénzügyi mérlegének kockázatmentesítési folyamata jórészt befejeződött, és a kinnlevőség-portfóliók minőségének javulási mozgástere az addiginál korlátozottabb lesz a belátható előrejelzési távlatban.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

15 ezer alumínium dobozt gyűjtöttek össze a Hungaroringen

A visszaváltási rendszer fő célja, hogy Magyarországon is minél többen váltsák vissza az italcsomagolásukat

A munkanélküliségi ráta 4,2 százalék júniusban

A munkakeresés átlagos időtartama 10,0 hónap volt, az összes munkanélküli 35 százaléka 3 hónapnál rövidebb ideje, míg 36 százaléka legalább egy éve keresett állást.

NTAK – A Magyar Nagydíj és az Ed Sheeran-koncert mindent vitt

Mogyoródon szállt meg a legtöbb turista, csaknem 2000 vendégéjszakát töltve a három nap során.

 Veszteséges zárás az európai tőzsdéken

Gyenge kezdés után indexveszteséggel fejezték be a csütörtöki kereskedést a főbb európai értékpapírpiacok, London kivételével.
Hirdetés

Hírek

Gyengült szerdán a forint

Az eurót délután hat órakor 393,44 forinton jegyezték a reggel hét órai 390,28 forintos állás után.

Kína drámai kamatlábcsökkentéssel pörgetné fel a gazdaságot

AKínai Kommunista Párt Központi Bizottságának közelmúltbeli ülése után komoly szándék mutatkozik, hogy a világ második legnagyobb gazdasága ismét növekedési pályára álljon.

Mi várható a héten? Adatok az államháztartásról és a fogyasztói árakról

Hétfőn teszi közzé a Pénzügyminisztérium (PM) az államháztartás központi alrendszerének június végi helyzetéről a gyorstájékoztatóját.

Tőzsde – Veszteséges zárás az európai tőzsdéken

Az európai kereskedési idő végén a WTI nyersolaj 1,50 százalékkal drágult a nemzetközi kereskedelemben, hordónként 79,99 dollárra, a Brent ára pedig 1,28 százalékkal nőtt, 80,64 dollárra.

Csökkenő forgalom mellett csúcsra emelkedett a BUX a héten

Szijjártó Péter külügyminiszter szerdán Bakuban jelentette be a Shah Deniz gázmező 5 százalékos részesedésének megvásárlását, a tranzakciót a harmadik negyedévben fogják lezárni.

Vegyesen alakult csütörtök reggelre a forint árfolyama

Vegyesen alakult a forint árfolyama csütörtök reggelre az előző esti jegyzéshez képest.

Iránykereséssel, illetve kis pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden a BÉT részvényindexe, a BUX 1073,29 pontos, 1,55 százalékos csökkenéssel 68 385,55 ponton zárt.

Devizapiac – Vegyesen alakult hétfő reggelre a forint árfolyama

A péntek esti jegyzése alapján májust pozitív mérleggel zárta a forint, 0,3 százalékkal erősödött az euróval és a svájci frankkal szemben, és 2,0 százalékkal erősödött a dollár ellenében.

Gazdaság

Majdnem 70 millió forint bírság a Raiffesen banknak és lízingcégének

A pénzügyi felügyelet kifogásolta, hogy a compliance (szabályozási megfelelési) terület beszámolói nem minden szempontból feleltek meg a jogszabályban elvártaknak.

MNB: 25 bázisponttal csökkentette az alapkamatot a monetáris tanács

A monetáris szigor pozitív reálkamat biztosításával járul hozzá a pénzügyi piaci stabilitás fenntartásához, valamint az inflációs cél fenntartható eléréséhez

A1 besorolással látta el a Moody’s az MBH Jelzálogbank jelzáloglevél-programját

A jelzáloglevelek kibocsátásával szerzett forrásokból az MBH Jelzálogbank refinanszírozási hitelt nyújt partnerbankjainak, ezáltal támogatva a főként a lakosság körében végzett jelzáloghitelezési tevékenységüket.

Hazánk az iBanFirst legdinamikusabban fejlődő európai piaca lett

A magyarországi eredmények, amelyeket kevesebb mint két évvel a helyi iroda megalapítása után értek el, minden várakozásukat felülmúlták.