Hirdetés
Kezdőlap Pénzvilág Német gazdaság - a megtorpanás jelei
No menu items!

Német gazdaság – a megtorpanás jelei

A harmadik negyedévben csökkent a német bruttó hazai termék, az azt következő hónapok is kedvezőtlen előjeleket mutatnak. A német statisztikai hivatal, a Destatis a bruttó hazai termék (GDP) 0,2 százalékos negyedéves csökkenését mutatta ki, a német feldolgozóipari beszerzésimenedzser-index (BMI) novemberi értéke pedig a 47 havi mélypontjára sűlyedt.

A harmadik negyedévben az első becslésnek megfelelő mértékben csökkent az előző negyedévihez képest a német gazdaság teljesítménye a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis közzétett második becslése szerint.

A Destatis novemberi első becslését megerősítve második, az adatok szélesebb körére támaszkodó becslésében is a bruttó hazai termék (GDP) 0,2 százalékos negyedéves csökkenését mutatta ki a harmadik negyedévre vonatkozóan ár, szezonális és naptári kiigazítással.

Az idei harmadik negyedévben első alkalommal csökkent a GDP negyedéves bázison 2015 első negyedéve óta. Az év első felében a bruttó hazai termék még növekedett, az első negyedévben 0,4 százalékkal, a második negyedévben 0,5 százalékkal negyedéves bázison.

2018, III. negyedév. A német statisztikai hivatal, a Destatis a bruttó hazai termék (GDP) 0,2 százalékos negyedéves csökkenését mutatta ki Kép? AzÜzlet.hu/DestatisA GDP harmadik negyedévi negyedéves csökkenése elsősorban a külkereskedelmi forgalom alakulására vezethető vissza. Az előzetes adatok alapján a javak és szolgáltatások exportja 0,9 százalékkal csökkent a második negyedévhez képest, az import viszont 1,3 százalékkal nőtt.

A GDP belföldi tényezői vegyes képet mutattak a harmadik negyedévben, a gépek, berendezések és járművek beszerzésére fordított beruházások 0,8 százalékkal, az építőipari beruházások 0,9 százalékkal nőttek, a lakossági fogyasztás viszont 0,3 százalékkal csökkent elsősorban az autóvásárlások visszaesése miatt.

Az egy évvel korábbihoz képest az idei első negyedévben 1,4 százalékkal, a második negyedévben 2,3 százalékkal, a harmadik negyedévben pedig 1,1 százalékkal nőtt a német bruttó hazai termék.

Londonból is kedvezőtlen hírek érkeztek

 A londoni IHS Markit gazdaságkutató intézet beszerzésimenedzser-indexének tanúsága szerint vártnál nagyobb mértékben 47 havi mélypontra csökkent novemberben a német gazdaság teljesítményének a növekedési üteme.

IHS Markit gazdaságkutató intézet beszerzésimenedzser-indexe Kép: azuzlet.huNovemberben a német feldolgozóipari beszerzésimenedzser-index (BMI) előzetes értéke 51,6 pontra, 32 hónapja a legalacsonyabbra csökkent az előző havi 52,2 pontról a várt 52,3 pont helyett.

Az előzetes szolgáltatóipari BMI a várt 54,6 pont helyett 53,3 pontra, hat havi mélypontra csökkent novemberben az előző havi 54,7 pontról.

A feldolgozóipari és szolgáltatóipari adatok összesítésével képzett kompozit BMI előzetes novemberi értéke így 52,2 pont, 47 hónapja, 2014 decembere óta a legalacsonyabb lett a várt 53,2 pont helyett az októberi 53,4 pont után.

A BMI 50 pont feletti értéke a vizsgált gazdasági ágazat teljesítményének növekedését, 50 pont alatti értéke pedig zsugorodását jelzi.

A novemberi BMI adatok a legnagyobb euróövezeti nemzetgazdaság növekedési ütemének a lendületvesztéséről tanúskodnak - kommentálta a felmérés megállapításait Phil Smith, az IHS Markit közgazdásza.

Hozzátette: a külpiaci kereslet csökkenése a magángazdaság minden szektorára fékezőleg hat, a feldolgozóiparban viszont az új exportmegrendelések hat éve legnagyobb havi csökkenéséről számoltak be, de a szolgáltatóiparban is érzékelhető volt a külpiaci kereslet csökkenése.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Folyamatosak a szakmai és szakértői egyeztetések az otthonfelújítási programról

A kamatmentes hiteltermék a háztartások önerejével együtt akár 7 milliós beruházással járul hozzá a családok otthonának felújításához.

Tervezhető jövőképet biztosít a fiataloknak az agrárszakképzés

Az agrárszakképzésben tanulók száma meghaladja a 20 ezer főt, ami azt jelenti, hogy a fiatalok vonzónak találják a modernizált mezőgazdaságot.

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

Az elektromos autóipari forradalom határozza meg a világgazdaság következő éveit

A kínai autóipari vállalatok egyre sikeresebben értékesítik elektromos modelljeiket az európai piacokon
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.