Kezdőlap Világgazdaság Német közgazdászok a recesszió ellen. Az unortodox eszközök segíthetnek!
No menu items!

Német közgazdászok a recesszió ellen. Az unortodox eszközök segíthetnek!

A sok száz milliárd eurós konjunktúra csomagok nélkül még nagyobb lenne a recesszió. A berlini kormány mellett működő Gazdasági Szakértők Tanácsa (GSzT) óva int az állami kiadások visszafogásától, unortodox eszközök bevetését javasolja. 

Az államadósság nem számít, spórólni tilos

Lars Feld. A tanács unortodox kezelést javasol

Az öt fős független szakértői testület elemzéseiben általában takarékosságra inti a kormányt. A grémium vezetője, Lars Feld a költségvetési adósságplafon 2009-es alaptörvényben rögzítésének ötletgazdái közé tartozik. Napjainkban azonban minden idők legnagyobb gazdasági válsága fenyeget. A GSzT friss konjunktúra prognózisa a háború utáni legnagyobb, 6,5 százalékos recessziót jósolja Németországban.

A helyzet olyan rendkívüli, hogy a máskor szigorú költségvetési politikát ajánló testület is unortodox eszközöket javasol. „Egy költségvetési kiigazításnak még 2021-ben is aránytalanul súlyos gazdasági következményei lennének” – áll a jelentésben.

Veronik Grimm. A terhek emeléséről szó sem lehet

Adó- és járulékemelés fel sem merülhet. Már az ötlet tovább rontaná a vállaltok és lakosság hangulatát. Fokozná a recessziót” – mondta a testület egyik tagja, Veronik Grimm az 1963 óta minden évben közzétett konjunktúraelemzés 2020-as kiadásának bemutatásakor.

XXL-pénzosztás

A német kormány a korona-válság kezdete óta a gazdaságélénkítés szellemében cselekszik. Egymást érik a sok milliárdos hitel és garanciavállalási programok, valamint a segély és konjunktúra csomagok. A legutóbbi, átfogó élénkítő csomag összvolumene 130 milliárd euró, amivel a 2020-as költségvetés kiadási főösszege harmadával emelkedett.

Mindez a költségvetési hiány és az államadósság drasztikus megugrásához vezetett.

A törvényhozás már a válság kezdetén felfüggesztette az adósságplafon-szabály alkalmazását. Ez a konzervatív kormánypártok (CDU/CSU) soraiban ellenállásba ütközött. Mindenekelőtt a CDU frakció vezetője, Ralph Brinkhaus és a bajor miniszterelnök, Markus Söder (CSU) szállt síkra a mellett, hogy ha meg is emelik, hagyják érvényben az alkotmányos adósságféket.

Volker Wieland ideiglenességről beszél

Rossz üzenet lenne. Nyugtalanságot keltene a gazdasági szereplők körében” – mondta a GSzT elnöke, Lars Feld az elemzés bemutatásakor. A testület egy másik tagja, Volker Wieland azonban hozzátette, hogy „a szabály eddig beváltotta a hozzá fűzött reményeken, ezért a gazdasági helyzet normalizálódásával újra hatályba kell helyezni”.

A ’V’ a vártnál is mélyebb lesz

A testület reménye szerint az élénkítő programok lerövidítik a recessziót. Várakozásuk szerint a GDP egy mély ’V’-t fog leírni: A nagy zuhanást rövid idő után gyors növekedés fogja követni. Az idei 6,5 százalékos zsugorodás után 2021-ben 4,9 százalékos bővülés jöhet.

A GSzT márciusban kiadott rendkívüli konjunktúra prognózisában még kisebb visszaesést prognosztizált. Az öt szakértő azonban nem számított arra, hogy a gazdaság mesterséges kómában tartása közel két hónapig fog tartani. „Sok országban a németnél is szigorúbbak voltak a korlátozások és még hosszabb ideig tartottak, ezért a válság a feltételezettnél erősebben hat ki az exportra” – áll a friss jelentésben.

A Németország számára legfontosabb kiviteli piacokon a hazainál is súlyosabb, az USA-ban 6 százalék feletti, a franciáknál, az olaszoknál és a spanyoloknál 11-12 százalékos GDP visszaesést vár az öt szakértő.

Jó ötletek, de nem csodaszerek

A testület a kormánynál pesszimistább a június elején bejelentett átfogó élénkítő csomag hatásait illetően. Szerintük a 130 milliárdos program legnagyobb tétele, a 3 százalékos áfa-csökkentést csak 50 százalékban fogják átadni a kereskedők a lakosságnak. Ennek ellenére jó intézkedésnek tartják: „Az árak a vártnál kisebb mértékben fognak csökkenteni, de javítani fogja a lakosság fogyasztási kedvét és növelni az adómérséklést részben maguknál tartó cégek likviditását.

A jelentés jónak tartja a csomag többi elemét is. E mellett üdvözli, hogy az autógyártók nyomása ellenére a kormány nem minden jármű, csak az alternatív meghajtásúak vásárlását fogja támogatni. A GSzT tagjai az általános vásárlási prémium leghangosabb ellenzői közé tartoztak.

Kalapáccsal menni a porcelánnak

Volker Wieland a program bemutatásakor kifejezetten megszólította a kormányon lévő szociáldemokratákat (SPD) és az ellenzéket:Bármilyen adóemelés ötlete, legyen szó akár csak a szűk réteget érintő luxusadóról, úgy törné darabokra az élénkítő programok törékeny hangulatjavító hatását, mint kalapácsütés a porcelánt.

 

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Otthon Start programmal nagyon nagyot léphet előre a fiatalok otthonteremtése

Az Otthon Start programmal a kormány egy olyan terméket alkotott, amire évtizedek óta nem volt példa és általa nagyon nagyot léphet előre a fiatalok otthonteremtése.

Még Angliában is jól pörgött a Raiffeisen Bank zöld kötvénye

Több mint 3,6-szoros túljegyzést regisztrált zöld kötvényére a Raiffeisen...

10 év, tripla új lakás négyzetméter ár. Az ÉVOSZ elnök most mégis lát reményt.

Az építőipar és a hazai építőanyag gyártás számára is...

Munkavédelmi ellenőrzések az építőiparban

A munkavédelmi hatóság 2024-ben 7739 munkáltatót ellenőrzött, melynek során mintegy 13 ezer látogatásra került sor. Az ellenőrzések között az építőipar változatlanul kiemelt ágazatként szerepelt, mivel itt a munkavállalók egészségének, biztonságának veszélyeztetése magas kockázatú
Hirdetés

Hírek

Otthon Start programmal nagyon nagyot léphet előre a fiatalok otthonteremtése

Az Otthon Start programmal a kormány egy olyan terméket alkotott, amire évtizedek óta nem volt példa és általa nagyon nagyot léphet előre a fiatalok otthonteremtése.

Magyarországnak is jön a zöld pénz. 3,66 milliárd eurót oszt szét az EU.

Fotó:wikipedia Az Európai Bizottság és az Európai Beruházási Bank ma...

10 év, tripla új lakás négyzetméter ár. Az ÉVOSZ elnök most mégis lát reményt.

Az építőipar és a hazai építőanyag gyártás számára is...

Société Générale pert nyert Horvátországgal szemben a devizahitelesek ügyében

A Société Générale francia bank megnyerte azt pert, amelyet a Beruházási Viták Rendezésének Nemzetközi Központjánál (ICSID) indított Horvátország ellen Washingtonban a svájci frank alapú jelzáloghitelek ügyében

A vendégek messziről elkerülik azokat az éttermeket, ahol rossz a mosdók állapota

A Tork nemzetközi felmérésében a válaszadók 73%-a arról számolt be, hogy a kellemetlen mosdóélmények alapvetően befolyásolják döntésüket, hogy visszatérő vendégek lesznek-e1 a vendéglátóhelyeken

Óriásbábokkal hangolunk a Székesfehérvári Királyi Napokra

Székesfehérvár belvárosa idén nyáron ismét megelevenedik: folytatódik a népszerű Királyok a belvárosban eseménysorozat, amely a Székesfehérvári Királyi Napok előprogramjaként varázslatos élményekkel tölti meg a júliusi szombati napokat.

Ingyenesen letölthető a NAV ePénztárgép és NAV eNyugta alkalmazása

Zsebünkben a pénztárgép, ingyenesen letölthető a NAV ePénztárgép és NAV eNyugta alkalmazása.

Az OTP húzta a budapesti piacot

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 735,06 pontos, 0,75 százalékos emelkedéssel, 98 186,74 ponton zárt szerdán.
Hirdetés

Gazdaság

Még Angliában is jól pörgött a Raiffeisen Bank zöld kötvénye

Több mint 3,6-szoros túljegyzést regisztrált zöld kötvényére a Raiffeisen Bank Zrt., melyet 300 millió euró összegben bocsátott ki, megerősítve ezzel a fenntartható finanszírozás iránti...

Elfogadta az Országgyűlés az új adószabályokat: változások nem csak 2026-ra, de már az idei évre is!

A magyar gazdaság szereplői és a lakosság számára is jelentős változásokat hoz a napokban kihirdetett, új adócsomag.

Itt a kormány új készpénzes szabálya

A Magyar Közlönyben megjelentek a a részletszabályok arról, hogy hogyan kell a vállalkozásoknak készpénzhasználatot biztosítani.,

Többlettel zárt a központi költségvetés májusban

Májusban többlettel zárt a központi költségvetés: ebben a hónapban 213,5 milliárd forint összegű MVM osztalék-befizetés érkezett a költségvetésbe.