Hirdetés
Kezdőlap Pénzvilág Nem állt be fordulat az amerikai kereskedelmi mérlegben
No menu items!

Nem állt be fordulat az amerikai kereskedelmi mérlegben

A globális kereskedelmi partnerekkel vívott vámháború közepette tovább nőtt az Egyesült Államok kereskedelmi mérlegének hiánya augusztusban, az export csökkent, az import bővült, és a politikailag kényes kínai relációban emelkedett az amerikai hiány. 

Az amerikai kereskedelmi minisztérium pénteken közölte, hogy a szezonálisan kiigazított adatok szerint augusztusban 53,23 milliárd dollárra rúgott a hiány, 6,4 százalékkal haladja meg a júliusi 50,03 milliárd dollárt. Az export 0,8 százalékkal, 209,4 milliárd dollárra csökkent, míg az import 0,6 százalékkal, 262,6 milliárd dollárra ugrott az év nyolcadik hónapjában.

Elemzők még nagyobb, 53,5 milliárd dolláros hiányra számítottak júniusról.

A hiány növekedésében különösen jelentős szerepet játszott az amerikai-kínai kereskedelmi háború egyik legvitatottabb tétele, a szójabab: a Kínába irányuló kivitel értéke 1 milliárd dollárral csökkent augusztusban.

Az első nyolc hónapban 391 milliárd 76 millió dollár hiány keletkezett az amerikai külkereskedelmi mérlegben, ami 31,0 milliárd dollárral, 8,6 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbi értéket. Az export 129,6 milliárd dollárral, 8,4 százalékkal, az import pedig 160,6 milliárd dollárral, 8,4 százalékkal nőtt január-augusztusban 2017 azonos időszakához képest.

Augusztusban az áruk kereskedelmében hiányt halmozott fel az Egyesült Államok Kínával (34,4 milliárd dollár), az Európai Unióval (14,9 milliárd dollár), Mexikóval (8,7 milliárd dollár), Németországgal (5,8 milliárd dollár), Japánnal (5,8 milliárd dollár), Kanadával (3,0 milliárd dollár), Olaszországgal (2,7 milliárd dollár), Indiával (1,9 milliárd dollár), Tajvannal (0,7 milliárd dollár), Dél-Koreával (1,8 milliárd dollár), Szaúd-Arábiával (1,1 milliárd dollár) és Franciaországgal (1,3 milliárd dollár) szemben.

Többlet keletkezett Dél- és Közép-Amerika (3,4 milliárd dollár), Hongkong (2,3 milliárd dollár), Brazília (0,5 milliárd dollár), Szingapúr (0,6 milliárd dollár) és Szingapúr (kevesebb mint 100 millió dollár) esetében.

Donald Trump elnököt dühíti a krónikus külkereskedelmi hiány, amelyet a gazdasági gyengeség jelének tekint, és amelyért szerinte a kereskedelmi partnerek tisztességtelen versenyelőnye a felelős. A legtöbb közgazdász viszont alapvetően nagyobb gazdasági erőkre vezeti vissza a hiányt: az amerikaiak többet költenek, mint amit megtermelnek, és a hiányt az importból fedezik.

A jelek szerint egyelőre sikertelenek a Fehér Ház azon erőfeszítései, hogy szűkítse az export és az import értéke között különbséget. Legutóbb, szeptember 24-én léptek életbe az Egyesült Államok és Kína kölcsönös vámtarifaemelései: Washington 200 milliárd dollár értékű kínai termékre 10 százalékos, Peking pedig  60 milliárd dollárnyi amerikai árura 5, illetve 10 százalékos pótlólagos vámot vetett ki. Előzőleg, még a nyár folyamán az Egyesült Államok és Kína kölcsönösen 50-50 milliárd értékű importárura vetett ki 25 százalékos pótvámot.

 

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

15 ezer alumínium dobozt gyűjtöttek össze a Hungaroringen

A visszaváltási rendszer fő célja, hogy Magyarországon is minél többen váltsák vissza az italcsomagolásukat

A munkanélküliségi ráta 4,2 százalék júniusban

A munkakeresés átlagos időtartama 10,0 hónap volt, az összes munkanélküli 35 százaléka 3 hónapnál rövidebb ideje, míg 36 százaléka legalább egy éve keresett állást.

NTAK – A Magyar Nagydíj és az Ed Sheeran-koncert mindent vitt

Mogyoródon szállt meg a legtöbb turista, csaknem 2000 vendégéjszakát töltve a három nap során.

 Veszteséges zárás az európai tőzsdéken

Gyenge kezdés után indexveszteséggel fejezték be a csütörtöki kereskedést a főbb európai értékpapírpiacok, London kivételével.
Hirdetés

Hírek

Gyengült szerdán a forint

Az eurót délután hat órakor 393,44 forinton jegyezték a reggel hét órai 390,28 forintos állás után.

Kína drámai kamatlábcsökkentéssel pörgetné fel a gazdaságot

AKínai Kommunista Párt Központi Bizottságának közelmúltbeli ülése után komoly szándék mutatkozik, hogy a világ második legnagyobb gazdasága ismét növekedési pályára álljon.

Mi várható a héten? Adatok az államháztartásról és a fogyasztói árakról

Hétfőn teszi közzé a Pénzügyminisztérium (PM) az államháztartás központi alrendszerének június végi helyzetéről a gyorstájékoztatóját.

Tőzsde – Veszteséges zárás az európai tőzsdéken

Az európai kereskedési idő végén a WTI nyersolaj 1,50 százalékkal drágult a nemzetközi kereskedelemben, hordónként 79,99 dollárra, a Brent ára pedig 1,28 százalékkal nőtt, 80,64 dollárra.

Csökkenő forgalom mellett csúcsra emelkedett a BUX a héten

Szijjártó Péter külügyminiszter szerdán Bakuban jelentette be a Shah Deniz gázmező 5 százalékos részesedésének megvásárlását, a tranzakciót a harmadik negyedévben fogják lezárni.

Vegyesen alakult csütörtök reggelre a forint árfolyama

Vegyesen alakult a forint árfolyama csütörtök reggelre az előző esti jegyzéshez képest.

Iránykereséssel, illetve kis pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden a BÉT részvényindexe, a BUX 1073,29 pontos, 1,55 százalékos csökkenéssel 68 385,55 ponton zárt.

Devizapiac – Vegyesen alakult hétfő reggelre a forint árfolyama

A péntek esti jegyzése alapján májust pozitív mérleggel zárta a forint, 0,3 százalékkal erősödött az euróval és a svájci frankkal szemben, és 2,0 százalékkal erősödött a dollár ellenében.

Gazdaság

Majdnem 70 millió forint bírság a Raiffesen banknak és lízingcégének

A pénzügyi felügyelet kifogásolta, hogy a compliance (szabályozási megfelelési) terület beszámolói nem minden szempontból feleltek meg a jogszabályban elvártaknak.

MNB: 25 bázisponttal csökkentette az alapkamatot a monetáris tanács

A monetáris szigor pozitív reálkamat biztosításával járul hozzá a pénzügyi piaci stabilitás fenntartásához, valamint az inflációs cél fenntartható eléréséhez

A1 besorolással látta el a Moody’s az MBH Jelzálogbank jelzáloglevél-programját

A jelzáloglevelek kibocsátásával szerzett forrásokból az MBH Jelzálogbank refinanszírozási hitelt nyújt partnerbankjainak, ezáltal támogatva a főként a lakosság körében végzett jelzáloghitelezési tevékenységüket.

Hazánk az iBanFirst legdinamikusabban fejlődő európai piaca lett

A magyarországi eredmények, amelyeket kevesebb mint két évvel a helyi iroda megalapítása után értek el, minden várakozásukat felülmúlták.