Hirdetés
Kezdőlap Gazdaság Oroszország a fejlett országoknál jobban növekedhet 2024-ben
No menu items!

Oroszország a fejlett országoknál jobban növekedhet 2024-ben

A Nemzetközi Valutaalap, az IMF szerint Oroszország gazdasága az összes fejlett gazdaságnál gyorsabban fog növekedni idén. 

Oroszország 3,2%-os növekedést vár 2024-ben – közölte az IMF a legfrissebb, kedden közzétett világgazdasági kitekintésében, ami meghaladja a világ fejlett gazdaságainak, köztük az Egyesült Államoknak előre jelzett növekedési ütemét. (A washingtoni székhelyű IMF magában foglalja az Egyesült Államokat, az Egyesült Királyságot, az euróövezet legnagyobb gazdaságait, Kanadát és Japánt fejlett gazdaságként. Oroszország, Kína és India továbbra is a „feltörekvő és fejlődő” Európa, illetve Ázsia kategóriájában marad.)

Az előrejelzés kétségbeejtő lesz azon nyugati országok számára, amelyek igyekeztek gazdaságilag elszigetelni és megbüntetni Oroszországot Ukrajna 2022-es inváziója miatt írja a CNBC. Mert miközben Oroszország várhatóan 3,2%-kal nő 2024-ben, az IMF legfrissebb világgazdasági kitekintésében, az Egyesült Államok (2,7%), az Egyesült Királyság (0,5%), Németország (0,2%) és Franciaország (0,7%) növekedési ütemet mutathat fel.

Oroszország szerint a kritikus iparágait sújtó nyugati szankciók önellátóbbá tették az országot, miközben a magánfogyasztás és a hazai befektetések továbbra is ellenállóak. Emellett a folyamatos olaj- és nyersanyagexport, például India és Kína felé, valamint a szankciók állítólagos kijátszása, illetve a magas olajárak lehetővé tették, hogy fenntartsa az olajexportból származó bevételeit.

Az orosz hadiipar is jelentősen bővült a háború alatt, mivel a védelmi kiadások és a termelés rohamosan megugrott. Röviden, Oroszország alkalmazkodott egy „új normálishoz”, mivel gazdasága háborús alapokra került.

Az IMF előrejelzése szerint Oroszország gazdasági növekedése 2025-ben fog mérséklődni, amikor 1,8 százalékra csökken, „mivel a magas befektetések és a robusztus magánfogyasztás hatása, amelyet a szűk munkaerőpiacon a bérnövekedés is támogat, elhalványul”.

Az IMF vezetője februárban a CNBC-nek azt mondta, hogy az orosz gazdaság továbbra is jelentős ellenszéllel néz szembe, annak ellenére, hogy a Nemzetközi Valutaalapnak most rózsás előrejelzései vannak a nagyjából 145 millió lakosú országra vonatkozóan.

“A növekedési adatok azt mondják nekünk, hogy ez egy háborús gazdaság, amelyben az állam – amely emlékezzünk vissza, igen jelentős pufferrel rendelkezett, amelyet sokéves fiskális fegyelem során építettek fel – ebbe a háborús gazdaságba fektet be” – mondta az IMF, amelynek ügyvezető igazgatója Kristalina Georgieva szerint a javuló növekedési kilátások ellenére nagyon nehéz időket él át az orosz gazdaság. Úgy véli, hogy az orosz gazdaság kihívásokkal is szembesül a szakképzett munkaerő elvándorlásával és „a technológiához való korlátozott hozzáférés miatt, amely a szankciókkal együtt jár”.

A Bank of Russia elnöke, Elvira Nabiullina – a Reuters szerint -, április 8-án az orosz Állami Duma képviselőinek azt mondta, hogy az országban a termelést a munkaerőhiány korlátozza, bár megjegyezte, hogy az orosz gazdaság továbbra is lenyűgöző ütemben növekszik. A múlt héten Nabiullina is bizakodó hangot adott az orosz inflációs rátával kapcsolatban ( márciusban 7,7% ), és azt mondta, hogy miközben szerinte a csúcs már elmúlt, bár még korai lenne elkezdeni a kamatcsökkentést.

A Reuters múlt havi közvélemény-kutatása szerint az orosz központi bank várhatóan 16%-on tartja irányadó kamatát a következő, április 26-i kamatmeghatározó ülésén. A Reuters által megkérdezett elemzők 2024 végére 12,5%-on várják a kamatlábakat – jelentette a Reuters múlt héten – ami jóval meghaladja a jegybank 4%-os inflációs célját.

A jövő várakozásai szempontjából nem mellékes, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök, miután megkezdte ötödik hivatali idejét, megfogadta, hogy emeli az életszínvonalat Oroszországban, növelve az oktatásra, az egészségügyre és az állami infrastruktúrára fordított kiadásokat. Hozzátéve azt is, hogy emelkedni fognak a nagyobb cégek és a gazdagabb magánszemélyek adója.

Érsek M. Zoltán

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A Volkswagen őrzi vezető szerepét

A Volkswagen 2023-ban világszerte 4,867 millió autót értékesített.

Az átlagkereset is elegendő lehet a lakásvásárláshoz?

Két átlagkeresettel rendelkező háztartás esetén a nettó jövedelem 834 400 forint, ehhez képest a törlesztőrészlet körülbelül félmillió forint is lehet havonta, ami 68 millió forintos hitelfelvételt tesz lehetővé 20 éves futamidővel és 10 éves kamatperiódussal.

Első lépések a karrierben: Miért érdemes állásbörzékre járni?

Egy online jelentkezési folyamatban nehéz kiemelkedni a több száz pályázó közül, de egy állásbörzén azonnal lehetőség nyílik megmutatni a személyiséget, a motivációt és a kommunikációs készségeket.

Iris”, a bécsi tömegközlekedés jelnyelvi avatárja, utaskoordinátora

Bécs Közlekedési Vállalata, a Wiener Linien tesztüzembe helyezte Irist, a jelnyelvi virtuális utassegítőt.
Hirdetés

Hírek

Alig változott hétfő reggelre a forint árfolyama

Hétfő reggeli jegyzésén a forint gyengébben áll a decemberi kezdésnél, 0,3 százalékkal az euró, 0,7 százalékkal a dollár és 0,8 százalékkal a svájci frank ellenében.

A Mikulás nyomában Antalyában

A templomban található egy római kori szarkofág, amelyet halpikkelyek és akantuszlevelek díszítenek, és amelyről úgy vélik, hogy Szent Miklósé volt.

Vegyesen mozgott a forint péntek reggel

Az euró a kora esti 1,0553 dollár után 1,0568 dolláron áll péntek reggel.

Kevéssé változott szerda reggelre a forint árfolyama

Kevéssé változott a forint árfolyama szerda reggelre a főbb...

Végre erősödött hétfő reggelre a forint

A novemberi kezdéshez képest 0,8 százalékkal áll gyengébben a forint hétfő reggel az euróval, 4,7 százalékkal gyengébben a dollárral és 1,5 százalékkal gyengébben a svájci frankkal szemben.

A bitcoin történelmi csúcson, 94 ezer dollár fölött

A bitcoin jegyzése az év eleje óta több mint a kétszeresére emelkedett.

Vegyesen alakult szerda reggelre a forint árfolyama

Az év eleje óta a forint gyengült mindhárom devizával szemben, 6,5 százalékkal az euró, 11,0 százalékkal a dollár és 5,7 százalékkal a svájci frank ellenében.

Gyengült a forint árfolyama

Az euró 1,0714 dollárt ért hétfő reggel a péntek esti 1,0694 dollár után.

Gazdaság

A Mol részesedését az ENEOS MOL Synthetic Rubber Kft.-ben az ENEOS veszi meg

A tranzakció várhatóan 2025 első negyedévében zárul le, a hatósági jóváhagyástól függően.

Háromból két ügyfélszámla már kamatadómentes az idén is profitban fürdő brókereknél

A befektetési vállalkozásoknál összesen 298,5 ezer számla volt szeptember végén, ebből több mint 160 ezer volt a TBSZ és csaknem 32 ezer a NYESZ,.

A hitel nem ajándék – kampány a karácsonyi időszakra kvízjátékokkal

Az év végi időszakban sokan igényelnek rövid lejáratú, kisebb összegű hiteleket is a karácsonyi kiadások fedezésére.

Már több mint 2000 milliárd forintnyi vagyont tartanak külföldi bankbetétekben a magyarok 

A pénzügyi vagyon kétharmada ugyanis a legvagyonosabb 10 százalék kezében van az MNB korábbi felmérései szerint.