Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Pénzmosási botrány rengette meg a dán nemzetgazdaságot
No menu items!

Pénzmosási botrány rengette meg a dán nemzetgazdaságot

A vádak szerint Dánia legnagyobb bankja több mint 200 milliárd euró piszkos pénzt mosott tisztára. A volt szovjet utódállamokból az észt kirendeltségén keresztül érkezett a pénz a Danske Bankba. A vezérigazgatót elsöpörte a pénzmosási botrány, a bank részvényeinek árfolyama a felére zuhant.

Egy dán pénzügyi tisztviselő szerint ez az ügy csak a jéghegy csúcsa, ezért alapjaiban rendülhet meg a bizalom az egész ország pénzügyi rendszerével szemben – jelenti a The Economist.

A pénzmosási botrány mára túllépett Dánia határain, elérve az amerikai bankrendszert, az ügy kirobbantója pedig feljelentette a dán pénzügyfelügyeletet. A dán hatóság kategorikusan cáfolta a vádakat.  Azt, hogy a gyanú nem lehet alaptalan jelzi, hogy a Danske Bank 2,7 milliárd dolláros pénzalapot hozott létre, hogy az esetleges bírságokat fedezni tudja. Az összeg a pénzintézet múlt évi nyereségének a fele.

Dánia legnagyobb bankja elvesztette ügyvezető igazgatóját, mélybe zuhant az árfolyam, az ország gazdaságát megrengette a botrány Kép: The Economist

A nyomozásról kiszivárgott előzetes jelentések szerint a bank nem jelentette a pénzmosás gyanús tranzakciókat, nem képezte ki az alkalmazottait a pénzmosás elleni eljárásokra, és felelős vezetőt sem nevezett ki a teendők irányítására. A dán és az észt hatóságokkal párhuzamosan az Amerikai Igazságügyminisztérium is nyomoz.

Az ügy kirobbantója, a Kreml ellenességéről elhíresült Bill Bowder, felszólította az amerikai bankokat, hogy szüntessenek meg a Danske Bankkal folytatott minden dollár kereskedelmet.

A  dán pénzügyi felügyelet vezetője visszautasított a vádakat mondván, hogy ők 2010 és 2018 között négyszer figyelmeztették a Danske Bankot a pénzmosás elleni törvények megsértésére.

A pénzügyi botrányban másik nyolc bank is érintett lehet, melyeken keresztül folyhatott a tisztára mosott pénz. Hárman közülük – a Deutsche Bank, a Bank of America és a JPMorgan Chase – olyan levelező bank, amelyek az észt kirendeltségeiken keresztül szoros partnerei az amerikai pénzügyi rendszernek.

A The Economist szerint bármit is tesznek ezután a dán hatóságok, Dániára ezek után nehéz úgy gondolni, mint amely ország  tiszta és átlátható pénzügyi rendszerrel bír.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Jó cégérnek nem kell reklám? Kevesebbet költenek a cégek reklámra

Az elmúlt másfél évtized alatt a magyarországi legnagyobb hirdetők az árbevételükhöz viszonyított médiavásárlási kiadásaikat harmadára csökkentették.

Családok életét befolyásolják a magas üzemanyagárak

A fogyasztók érzékenyen reagáltak az üzemanyagárak emelkedésére, amelynek hatására csökkent a kereslet.

MNB: a jelentős aranytartalék erősíti az ország stabilitását

Az MNB az aranytartalék bővítésével évekkel előzte meg nemcsak a nemzetközi trendet, de a régiós - a lengyel és a cseh - jegybankot is,.

Megerősítette Budapest befektetési ajánlású osztályzatát a Moody’s

A magyar főváros besorolásának kilátása változatlanul stabil.
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.