Hirdetés
Kezdőlap Pénzvilág Szigorít a hitelezésen az MNB, változik a JTM
No menu items!

Szigorít a hitelezésen az MNB, változik a JTM

Illusztráció: Bigstock

Megemelte azt a jövedelemhatárt az MNB elnöke, amely alatt kisebb maximális törlesztőrészletet engedhetnek meg a bankok az ügyfeleknek a személyi kölcsönök és lakáshitelek esetén. A kisösszegű hiteleknél viszont már 450 ezer forintig nem kell alkalmazni a júliustól a jövedelemarányos törlesztési mutató előírásait – derül ki a Bank360.hu összefoglalójából.

Rendeletet adott ki Matolcsy György az adósságfékszabályok módosításáról. Ebben szorosabbra húzza a hitelek felvételénél kötelezően alkalmazandó jövedelemarányos törlesztés mutatót (JTM). Jelenleg 500 ezer forint az a havi nettó jövedelem, ami alatt szigorúbbak a szabályok arra, hogy a jövedelem mekkora része lehet maximum a törlesztőrészlet. Ezt a határt az új jogszabályban az MNB elnöke egységesen 600 ezer forintra emeli. 

Jelenleg havi nettó 500 ezer forintos jövedelem alatt maximum 50 százalék lehet a fogyasztási hitelek, például a személyi kölcsön törlesztőrészlete. 500 ezer forinttól viszont már 60 százalék. A jelzálogkölcsönöknél 500 ezer forintos nettó jövedelem alatt a lakáshitel kamatperiódusának hosszától függően jelenleg 25-50 százalék a JTM, 500 ezertől viszont már 30-60 százalék. 

Az új szabály tehát azok számára jelent majd megszorítást júliustól, akiknek a havi nettó jövedelme a hitelbírálatkor eléri az 500 ezer forintot és nem haladja meg a 600 ezret. Nekik a rendelet hatályba lépését követően már csak kisebb összegű maximális törlesztőrészletet engedhetnek a bankok. 

A Bank360.hu szakértői szerint például akkor, ha valakinek éppen 500 ezer forint a havi nettója, jelenleg elvileg erre még kaphat olyan személyi kölcsönt, amelynek 300 ezer forint a havi törlesztőrészlete, Júliustól ez az összeg azonban már csak 250 ezer forint lehet. Ugyanez lesz a helyzet egy legalább 10 éves kamatperiódusú jelzáloghitelnél. Egy ötéves kamatperiódusúnál rövidebbnél jelenleg ilyen jövedelemmel maximum havi 150 ezer forintos törlesztőrészletet engedhetnek a bankok, júliustól viszont már csak 125 ezer forintot.

A rendelet a kisebb összegű hiteleknél, amilyenek például a gyorskölcsönök, jelentős könnyítést is tartalmaz. Jelenleg a bankoknak a JTM-szabályokat a 300 ezer forintot meg nem haladó összegű hitelre nem kell alkalmazni (a hitelkeret emelésének kivételével). Ez az összeg júliustól 450 ezer forintra emelkedik.

Az új szabályok július 1-jén lépnek hatályba, azokat a bankoknak a július 1.-től igényelt hiteleknél kell alkalmazniuk, az azt megelőzőeknél még nem. Így aki éppen a jövedelemhatáron van, és éppen kölcsönt akar felvenni, érdemes még június végéig igényelnie a hitelt.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Két hetet adtak, hogy csökkentsék az üzemanyagárakat

Nagy Márton közölte a kormány döntését: két hetet adott a kabinet a MÁSZ tagjainak, hogy önkéntesen a régiós átlag szintjére csökkentsék az üzemanyagárakat.

A Mol jelentős eredményeket ért el 2023-ban

A Mol-csoportnak az "egyáltalán nem támogató" feltételek mellett is sikerült helytállnia, és bár pénzügyi teljesítménye tavaly elmaradt a 2022-es rekordévitől, operációs és stratégiai szempontból egyaránt jelentős eredményeket ért el.

A 4 évszakos abroncsban egyre jobban hiszünk

Ellentmondásos számok láttak napvilágot az európai abroncspiacon. A legfontosabb üzenet: a piacon a téli abroncs mellett a négyévszakos eladása növekedett a legjobban.

Adókockázatokkal is együtt jár az üzemanyagkártya

Az üzemanyagkártyák használata széles körben elterjedt a vállalkozások körében, mert jelentős adminisztrációs könnyítést eredményezhet az elszámolás tekintetében. A piacon jelenleg széles körben alkalmazott konstrukció azonban adókockázatot jelenthez, amely kiküszöbölhető lehet egy új konstrukció kialakításával, állapították meg a Deloitte szakértői.
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.