Hirdetés
Kezdőlap Hírek Támogatja Patai Mihály MNB-alelnökségét a gazdasági bizottság
No menu items!

Támogatja Patai Mihály MNB-alelnökségét a gazdasági bizottság

Az Országgyűlés gazdasági bizottsága 10 igen, 1 nem és 1 tartózkodó szavazattal támogatta Patai Mihály kinevezését a Magyar Nemzeti Bank alelnökévé.

Szerdai bizottsági meghallgatásakor Patai Mihály az alapkamat jelenlegi, 0,9 százalékos szintjét tarthatónak nevezte a következő időszakban is, a gazdasági növekedés pedig szavai szerint fenntartható a következő 2-3 évben, annak ellenére, hogy mind az Európai Unióban, mind a világgazdaságban lassul a növekedés üteme.

A magyar közgazdászok között erős a konszenzus, hogy az idei növekedés alacsonyabb lesz a tavalyinál. A világgazdaság lassulásának két fő oka Patai Mihály szerint az, hogy Kínában és az Egyesült Államokban lassul a növekedés, és a világgazdaság teljesítménye alapvetően az amerikai gazdaságtól függ. Az Egyesült Államok az egyik leghosszabb növekedési időszakát éli, a ciklus azonban lassan véget ér, nemsokára a jelenleginél mérsékeltebb lehet a GDP bővülése – jelezte a jegybank alelnökjelöltje.

A magyar gazdaság még másfél évig biztosan nő anélkül is, hogy bármilyen eszközzel "hozzányúlunk".

Hozzáfűzte: a folyó fizetési mérleg kezelhető, az alapvető makrogazdasági és a fiskális mutatók rendben vannak.

Az államháztartás konszolidációjának köszönhetően az állampapírok hozama csökkent, és a jegybanki vezetés laza monetáris politikát tudott folytatni. Az alacsony kamat mellett is aránylag stabil maradt a forint, a BUBOR, a bankközi kamatláb pedig az alapkamat szintje alatt volt.

Hangsúlyozta azt is, hogy az olcsó pénz politikája mellett lényeges az a folyamat, hogy a világ öt nagy jegybankja megötszörözte a mérlegét, a mennyiségi lazítási programjaikkal pénzt pumpáltak a gazdaságba.

A jegybanki alelnökjelölt leszögezte, a világban gyakorlatilag nincs inflációs nyomás, a magyar infláció alakulása nagymértékben korrelál a kőolaj világpiaci árával.

Arra is felhívta a figyelmet, az elmúlt tíz évben jelentősen megváltozott a magyar bankrendszer tulajdonosi szerkezete, megnőtt a magyar tulajdonosok arány, ami szembe megy a régiós trendekkel. A mérlegfőösszegek jelentősen csökkentek a válság után, a bankok azóta megtisztították hitelportfóliójukat, és jellemzően nyereségesen működnek.

Székely Sándor, független képviselő kérdésére Patai Mihály elmondta: Magyarország hónapokon belül be tudna lépni az eurózóna előszobájába, az úgynevezett ERM II. rendszerbe, azonban az euróövezeti csatlakozás nemzeti stratégiai kérdés, arról a kormánynak kell döntenie. (MNB)

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Az Európai Uniónak részt kell vállalnia a globális adósság csökkentésében

Hogy a 2015-ben lefektetett célok teljesüljenek, a nemzetközi pénzügyi struktúra átalakítása szükséges.

Több mint 18 ezerrel nőtt egy év alatt az elektromos autók száma

A valamilyen elektromos hajtással is rendelkező gépkocsik száma így egy év alatt 74 089-ről 101 213-ra emelkedett Magyarországon.

Tőzsde – Nyereséges zárás az európai tőzsdéken

Vegyes kezdésből nyereségbe fordultak zárásra pénteken a főbb európai értékpapírpiacok árfolyamindexei.

Száznál több ügyfél nevében félmilliárd forint hitelt vettek fel a csalók 

Az MNB a saját ügyfélszolgálatán keresztül is érzékelte, hogy egyre nagyobb a baj.
Hirdetés

Hírek

Gyengült szerdán a forint

Az eurót délután hat órakor 393,44 forinton jegyezték a reggel hét órai 390,28 forintos állás után.

Kína drámai kamatlábcsökkentéssel pörgetné fel a gazdaságot

AKínai Kommunista Párt Központi Bizottságának közelmúltbeli ülése után komoly szándék mutatkozik, hogy a világ második legnagyobb gazdasága ismét növekedési pályára álljon.

Mi várható a héten? Adatok az államháztartásról és a fogyasztói árakról

Hétfőn teszi közzé a Pénzügyminisztérium (PM) az államháztartás központi alrendszerének június végi helyzetéről a gyorstájékoztatóját.

Tőzsde – Veszteséges zárás az európai tőzsdéken

Az európai kereskedési idő végén a WTI nyersolaj 1,50 százalékkal drágult a nemzetközi kereskedelemben, hordónként 79,99 dollárra, a Brent ára pedig 1,28 százalékkal nőtt, 80,64 dollárra.

Csökkenő forgalom mellett csúcsra emelkedett a BUX a héten

Szijjártó Péter külügyminiszter szerdán Bakuban jelentette be a Shah Deniz gázmező 5 százalékos részesedésének megvásárlását, a tranzakciót a harmadik negyedévben fogják lezárni.

Vegyesen alakult csütörtök reggelre a forint árfolyama

Vegyesen alakult a forint árfolyama csütörtök reggelre az előző esti jegyzéshez képest.

Iránykereséssel, illetve kis pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden a BÉT részvényindexe, a BUX 1073,29 pontos, 1,55 százalékos csökkenéssel 68 385,55 ponton zárt.

Devizapiac – Vegyesen alakult hétfő reggelre a forint árfolyama

A péntek esti jegyzése alapján májust pozitív mérleggel zárta a forint, 0,3 százalékkal erősödött az euróval és a svájci frankkal szemben, és 2,0 százalékkal erősödött a dollár ellenében.

Gazdaság

Az Európai Uniónak részt kell vállalnia a globális adósság csökkentésében

Hogy a 2015-ben lefektetett célok teljesüljenek, a nemzetközi pénzügyi struktúra átalakítása szükséges.

Majdnem 70 millió forint bírság a Raiffesen banknak és lízingcégének

A pénzügyi felügyelet kifogásolta, hogy a compliance (szabályozási megfelelési) terület beszámolói nem minden szempontból feleltek meg a jogszabályban elvártaknak.

MNB: 25 bázisponttal csökkentette az alapkamatot a monetáris tanács

A monetáris szigor pozitív reálkamat biztosításával járul hozzá a pénzügyi piaci stabilitás fenntartásához, valamint az inflációs cél fenntartható eléréséhez

A1 besorolással látta el a Moody’s az MBH Jelzálogbank jelzáloglevél-programját

A jelzáloglevelek kibocsátásával szerzett forrásokból az MBH Jelzálogbank refinanszírozási hitelt nyújt partnerbankjainak, ezáltal támogatva a főként a lakosság körében végzett jelzáloghitelezési tevékenységüket.