Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Tízezrek veszíthetik el állásukat az IT szektorban
No menu items!

Tízezrek veszíthetik el állásukat az IT szektorban

Nem a Microsoft az első techóriás, amely elbocsátásokkal igyekszik kordában tartani a kiadásait. Illusztráció: Bigstock

Újabb létszámleépítés jön a technológiai iparban, ugyanis a Microsoft bejelentette, hogy szűk esztendőkre számít, és tízezer alkalmazottjától akar megválni.

Alapvető változások idejét éljük” – írta a Microsoft vezérigazgatója, Satya Nadella a munkatársainak címzett üzenetében, amelyben a nehéz piaci körülményekre panaszkodik. Majd a harmadik bekezdésben rátér a lényegre: “Ma olyan változtatásokat hajtunk végre, amelyek 10 ezer munkahely leépítéséhez vezetnek.

A közlemény szerint a szoftvercsoport első alkalmazottait már értesítették is arról, hogy elveszítik állásukat. “Tudjuk, hogy ez egy nehéz időszak az összes érintett számára” – írta Nadella a Spiegel beszámolója szerint.

A csoport a megtakarítást a kereslet változásával indokolja. Az ügyfelek “optimalizálni akarják digitális kiadásaikat, hogy kevesebből többet tudjanak elérni“, és “óvatosnak kell lenniük, mivel a világ egyes részein recesszió van, máshol pedig recesszióra számítanak” – közölte Nadella.

A Microsoftnak a költségek kiigazításával kellene reagálnia – tette hozzá. A leépítés a vállalat globális létszámának kevesebb mint öt százalékát érinti. A vállalat azonban továbbra is felvesz új munkatársakat a kulcsfontosságú területeken. A vállalat nemrég jelentette be, hogy az OpenAI nevű cég szoftverét integrálja felhőszolgáltatásaiba. Az ügyfeleknek hozzáférést kell kapniuk a mesterséges intelligencia szoftverhez, amely hetek óta nagy port kavart. Sajtóértesülések szerint a Microsoft tízmilliárd dollárt hajlandó befektetni az üzletbe.

A második üzleti negyedévben 1,2 milliárd dolláros kiadással jár a munkahelyek leépítése és egyéb intézkedések – hangzott el.

Mindenhol elbocsátások

A Bill Gates által társalapított, világszerte több mint 220 ezer embert foglalkoztató vállalat tavaly két körben már számos alkalmazottat elbocsátott. A Microsoft nincs egyedül ezzel az akcióval: az online óriás Amazon január elején több mint 18 ezer munkahely megszüntetését jelentette be, a Facebook és az Instagram anyavállalata, a Meta pedig novemberben 11 ezer alkalmazottat bocsátott el.

Mellettük a Snapchat és a Salesforce informatikai vállalat is létszámleépítéssel akarja csökkenteni a költségeket. A Twitternél pedig az új tulajdonos, Elon Musk a 7500 alkalmazott mintegy felét elbocsátotta.

A technológiai vállalatokra a rossz gazdasági helyzet miatt egyre nagyobb nyomás nehezedik, hogy csökkentsék költségeiket, többek között a reklámbevételek kiesése miatt. “E vállalatok közül sokan úgy költötték a pénzt, mint a nyolcvanas évek rocksztárjai” – mondta Dan Ives elemző.

Most, a romló gazdasági környezetben kordában kell tartaniuk a kiadásaikat – emelte ki.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Itt a spárga, ette már ma? – a megszokottnál korábban itt a szezon

Hazánkban mintegy 1437 hektáron foglalkoznak spárgatermesztéssel a gazdálkodók, ahonnan éves szinten mintegy 5000-5500 tonna termést takarítanak be.

Itt az újabb árzuhanás a Teslánál

A Model S alapváltozata most 72 990 dollárba, a másik változata pedig 87 990 dollárba kerül. A Model X alapváltozata most 77 990 dollárba kerül, a másik változata pedig 92 900 dollárba.

Háborús helyzet vízözönnel: így változtattak útvonalat a légitársaságok

A United Airlines azt jelezte, hogy május 2-ig törli a Newarkból Tel Avivba közlekedő napi járatát, míg az Air Canada azt tette közzé, hogy június végéig szünetelteti a Tel Avivba és Tel Avivból induló járatait.

Hatalmas lehetőség előtt az állattenyésztők ágazata

Április elejéig 470 milliárd forintot fizetett ki a Magyar Államkincstár 156 ezer gazdálkodónak, múlt héten újabb 55 milliárd forintot.
Hirdetés

Hírek

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.

Az Amerikából érkezett kedvező makrogazdasági adat hatására csúcson a BUX

BUX 1027,91 pontos, 1,56 százalékos emelkedéssel, 66 839,15 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán.
Hirdetés

Gazdaság

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.