Hirdetés
Kezdőlap Hírek Üzletek tízezrei húzhatják le a rolót Amerikában
No menu items!

Üzletek tízezrei húzhatják le a rolót Amerikában

A kép illusztráció. Forrás: Bigstock

A koronavírus-járvány első időszakában megugrottak az üzletbezárások, ami kiürítette a bevásárlóközpontokat és üres kirakatokat hagyott az utcákon. A helyzet azóta folyamatosan javul, de így is több tízezer boltnak kell majd lehúznia a rolót a UBS bank szakértői szerint.

A pandémia első éve, 2020 még a bezárásokról szólt, mivel a vállalkozások gyorsan leépítették üzleteik számát, amikor látták, hogy a fogyasztók otthonaikban ragadtak. Azonban 2021 már a részleges nyitás éve volt, ami hirtelen fordulatot hozott az egyébként évek óta tartó csökkenés után. A vállalatok megragadták a lehetőséget, hogy kihasználják az olcsó bérleti díjakat és a karanténból kiszabadult emberek megugró vásárlási kedvét.

Bár a CNBC beszámolója szerint a UBS elemzői látnak még buktatókat, új előrejelzésük jóval optimistább, mint az egy évvel ezelőtti, amely 80 ezer üzlet bezárásával számolt az Egyesült Államokban a következő öt évben.

A befektetési bank most 40-50 ezer bolt bezárásával számol, ami nagyjából 4-5 százaléka az országban működő 880 ezer kiskereskedelmi üzletnek.

Ez a becslés azt feltételezi, hogy az amerikai kiskereskedelmi forgalom évente körülbelül 4 százalékkal növekszik, és hogy az e-kereskedelmi eladások aránya a teljes kiskereskedelmi forgalomban 2026-ra 25 százalékra nő a 2021-es 18 százalékról.

A UBS úgy látja, hogy a legtöbb bezárást a ruházati cikkeket és kiegészítőket árusító kiskereskedők, a szórakoztatóelektronikai cikkekkel foglalkozó vállalkozások és a lakberendezési boltok szenvedik majd el. Ezeken a kategóriákon belül összesen 23 500 bezárásra számítanak az elemzők 2026-ig.

De a szakértők szerint a hagyományos bevásárlóközpontok is nagyobb kockázatnak vannak kitéve a bezárások szempontjából, mint a kisebb üzletházak. Ez nagyrészt azért van így, mert a fogyasztók a lakóhelyükhöz közelebbi boltokba való gyors eljutást részesítik előnyben.

Eközben az olyan nagy amerikai hipermarketek – mint például a Target és a Walmart -, valamint az autóalkatrészekkel foglalkozó vállalkozások várhatóan nyitásokról számolnak be az elkövetkező években.

Idén eddig a kiskereskedők új üzletek nyitására vonatkozó tervei messze meghaladják az üzletek bezárására vonatkozó terveiket.

A Coresight Research adatai szerint az amerikai kiskereskedők április 1-jéig mindössze 1385 üzlet bezárását jelentették be, szemben a 3694 üzletnyitással.

A boltok számának növekedését az olcsóbb áruházláncok és diszkontok – mint a Dollar General és a TJX – hajtják, valamint az úgynevezett digitálisan natív vállalatok, amelyek az interneten kezdték, de most már fizikai üzletekben próbálnak új vásárlókat szerezni. Néhány példa erre a Warby Parker, az Allbirds, a Vuori, a Brooklinen és a Fabletics.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Hatalmas lehetőség előtt az állattenyésztők ágazata

Április elejéig 470 milliárd forintot fizetett ki a Magyar Államkincstár 156 ezer gazdálkodónak, múlt héten újabb 55 milliárd forintot.

Tovább fogynak a magánnyugdíjpénztárak, már csak kettő marad belőlük

A nyugdíjcélú megtakarítások utáni adójóváírások együttes összege legfeljebb évi 280 ezer forint lehet.

Az Otthonfelújítási program felhívását szakmai egyeztetés előzi meg

Júniustól indul az Otthonfelújítási program, amellyel a kormány a családokat és a magyar gazdaság növekedését is támogatja, a programban június 3-tól az MFB Pontokon keresztül lehet részt venni.

Megkezdte működését Bécs első zöldhidrogén-üzeme

Az emelkedőkkel és gyakori megállókkal tarkított vonalon jövő évtől tíz portugál gyártmányú, akadálymentes CaetanoBus szállítja majd az utasokat. 
Hirdetés

Hírek

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.

Az Amerikából érkezett kedvező makrogazdasági adat hatására csúcson a BUX

BUX 1027,91 pontos, 1,56 százalékos emelkedéssel, 66 839,15 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán.
Hirdetés

Gazdaság

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.