Hirdetés
Kezdőlap Gazdaság Jobbra át, balra át, MNB-kamatvágás indul!
No menu items!

Jobbra át, balra át, MNB-kamatvágás indul!

A Magyar Nemzeti Bank ma délután bejelentette, hogy 100 bázisponttal csökkenti az egynapos betéti tender kamatszintjét (effektív kamat), illetve az egynapos fedezett hitel kamatát. A döntés megfelelt az előzetes várakozásoknak.

Továbbra is közellenség az infláció

A közleményben kiemelték, hogy az elmúlt időszakban külső és belső tényezők következtében tartósan és jelentős mértékben javult a hazai pénzügyi piacok stabilitása. Az Equilor elemzése szerint a fejlett országok közelmúltbeli bankrendszeri problémáinak nem voltak globális tovagyűrűző hatásai. A feltörekvő piacok befektetői megítélése általánosan erősödött. Az európai energiaválság kockázata csökkent, miközben Magyarország folyó fizetési mérlegének egyenlege nagymértékű és trendszerű javulást mutat. A hazai bankrendszer tőke- és likviditási helyzete stabil. Matolcsy György a kamatdöntést követő sajtótájékoztatón aláhúzta, hogy továbbra is közellenség az infláció, és a jegybank mindent megtesz ellene. Továbbra is szigorú és következetes monetáris politikát folytatnak, nincs még szó, és hosszú ideig nem lesz még szó az alapkamat csökkentéséről. A jegybankelnök úgy látja, hogy a fiskális politika konszolidálódik, így összhangba kerülhet a monetáris politikával.

Miért magas a hazai infláció?

Ezt követően azt kezdte boncolgatni, hogy miért magasabb Magyarországon, mint a régió egyéb országaiban. Több magyarspecifikus okot is talált, egyrészt a 2021-es költségvetés magas deficitét, másrészt az élelmiszer-ársapkákat említette meg, mely rövid távon segített az infláció elleni küzdelemben, de hosszú távon emeli azt. Ezért ismét arra kérte a Kormányt, hogy a lehető legrövidebb időn belül vezesse ki az árszabályozást. A beszéde végén leszögezte, hogy sem a 24 százalékos, sem a 14 százalékos, sem az egyszámjegyű infláció nem fogadható el hosszú távon (a jegybank hivatalos inflációs célja 3 százalék, 1-1 százalékos toleranciasávval).

Tetőzik, de még mindig magas

Áprilisban 24 százalékos volt az éves bázison számított infláció, az élelmiszerek 37,9 százalékkal, a háztartási energia 41,8 százalékkal, a tartós fogyasztási cikkek 9,3 százalékkal, míg a szolgáltatások 14,1 százalékkal drágultak. A maginfláció továbbra is rendkívül magas, 24,8 százalékos, itt csak 0,9 százalékos volt a csökkenés a tetőtől, míg a headline inflációban 1,7 százalékos. Mindenesetre a tetőzés jelei már látszanak, ez mindenképpen jó hír, de várhatóan nem lesz zökkenőmentes a Kormány által kitűzött cél elérése, mely szerint az év végére egyszámjegyű legyen az infláció.

Forrás: MNB

A Fed szünetet tarthat, az EKB még emelni fog

Két napon belül tart kamatdöntő ülést a Federal Reserve és az Európai Központi Bank június 14-én és 15-én. A Fed esetében szinte biztosra vehető, hogy hosszú idő után szünetet tartanak a kamatemelési ciklusban, de a döntéshozók nem győzik hangsúlyozni, hogy ez nem a ciklus végét jelenti, csupán szeretnének meggyőződni az eddigi kamatemelések reálgazdasági hatásairól. Továbbra is jelentős ellentmondás látható a határidős kamatárazások és a jegybankári nyilatkozatok között, előbbi az év végéig 50 bázispontos kamatvágással számol, míg a Fed részéről többször leszögezték, hogy várhatóan nem lesz lehetőség csökkentésre. Sőt, adott esetben, amennyiben az inflációs folyamatok szükségesség teszik, további kamatemelés jöhet. Az Európai Központi Bank esetében egyszerűbb a helyzet, az eurózónában várhatóan még 2, egyenként 25 bázispontos kamatemelés jöhet az idei évben a határidős kamatárazások alapján. Ez összecseng a jegybankári nyilatkozatokkal is, továbbra is túl magas a mögöttes infláció, ezért még szükséges a kamatemelési ciklus folytatása.

Fontos szint közelében az euró-dollár árfolyama

Forrás: Equilor

A pirossal jelzett 30 napos mozgóátlag megtartotta a jegyzést a tegnapi negatív korrekció során, majd ma ismét felfelé vette az irányt. Amennyiben a 377,20-as szint szignifikánsan áttörésre kerül, folytatódhat az emelkedés, elsőként a 380-as szintet, majd a 382,50-nél húzódó ellenállást érheti el. Utóbbi a 61,8 százalékos Fibo-szint, illetve a tavaly október óta (ekkor jelentette be az MNB a rendkívüli, nagymértékű kamatemelést) húzódó csökkenő trendcsatorna felső trendvonala, mely kiemelt fontossággal bír a további mozgás szempontjából.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A Microsoft gigabefektetése a mesterséges intelligenciába

A Kearney globális tanácsadó cég becslése szerint az AI 2030-ra közel 1 billió dollárral járulhat hozzá a délkelet-ázsiai bruttó hazai termékhez (GDP).

Csökken a kereslet, olcsóbb lehet a benzin

A benzin iránti kereslet globális növekedése idén lelassulhat az elektromos autók kínai és USA-beli térnyerése miatt.

Májustól az Accent Hotels üzemelteti a Cardoner Hotelt és a Tihany Yacht Clubot

Két új szállodával bővült az Accent Hotels portfóliója.

Itt a kínai versenyképesség alig rejtett titka  

A kínai gyártók kilencszer több állami támogatást kapnak, mint nyugati társaik - derül ki a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) számításaiból, amelyek segítenek megmagyarázni az ország teljes dominanciáját oly sok ágazatban, a napelemektől az akkumulátorokon át az acélig.
Hirdetés

Hírek

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon
Hirdetés

Gazdaság

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.

Sok bankszámlás megúszta a drasztikus áremelést 

A digitális bankolásra ösztönöznek a díjemelések

A kormányzati szektor GDP-arányos hiánya 6,7 százalékos volt 2023-ban

A kormányzati szektor adóssága - a Magyar Nemzeti Bank adatai alapján - 2023 végén 55 134 milliárd forintot, a GDP 73,5 százalékát érte el.

MBH Bank: 345,3 milliárd forint korrigált adózás előtti eredmény 2023-ban

A társaság a tavalyi évben 350 millió euró értékben sikeres nemzetközi kötvénykibocsátást hajtott végre.