Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság A 40 éves csúcsra jutott infláció letörése lassú lesz és állásokba kerülhet...
No menu items!

A 40 éves csúcsra jutott infláció letörése lassú lesz és állásokba kerülhet a Fed szakembere szerint

Az infláció 40 éves csúcsról való visszaszorítása valószínűleg időbe telik, és a gazdasági növekedés lassulását, valamint a munkaerő iránti kereslet csökkenését igényli – közölte az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve egyik tisztviselője.

Ezek az erőfeszítések a haladás óvatos jeleit mutatják – írta Philip Jefferson, a Fed kormányzója májusi hivatalba lépése óta tett első nyilvános nyilatkozatában a The Wall Street Journal beszámolója szerint.

Jefferson azonban azt hozzátette: továbbra is aggódik amiatt, hogy a magasabb árak oly módon változtathatják meg a fogyasztók inflációval kapcsolatos várakozásait, hogy a további áremelkedések önbeteljesítővé válnak.

Philip Jefferson

Bár az olaj és a benzin ára csökkent az elmúlt hónapokban, aggódom amiatt, hogy az emberek által leginkább figyelt áruk, például az élelmiszerek és a lakások árának ingadozása befolyásolja a jövőbeli inflációval kapcsolatos várakozásokat” – írta Jefferson a Fed atlantai konferenciájára előkészített megjegyzéseiben.

A Fed legutóbb szeptemberben hagyott jóvá 0,75 százalékpontos kamatemelést, amivel a rövid távú irányadó kamatlábat a 3 és 3,25% közötti sávba emelte.

Jefferson, aki korábban az észak-karolinai Davidson College közgazdászprofesszoraként és adminisztrátoraként dolgozott, a munkaerőpiacot nagyon szűknek jellemezte. Kiemelte annak kockázatát, hogy a munkahelyek cserélődésének növekedése felfelé irányuló nyomást gyakorolhat a bérekre, ami az inflációt magasan tarthatja.

“Egy olyan piacon, ahol több az üres álláshely, mint a munkavállaló, az üres állások betöltéséért folyó verseny gyors bérnövekedéshez vezet, és az ebből eredő bérkompresszió a jövőben további felfelé irányuló bérnyomáshoz vezethet” – írta.

A munkaügyi minisztérium által kedden közzétett adatok azt mutatták, hogy az amerikai gazdaságban a nyitott munkahelyek száma 10%-kal csökkent, és az elbocsátások száma enyhén emelkedett augusztusban, ami annak a jele, hogy a munkaerőpiac kezd lehűlni. A Fed tisztviselői óvatosan optimisták, hogy a munkanélküliség nagymértékű növekedése nélkül is sikerül lassítani a munkaerő iránti keresletet és mérsékelni a bérnövekedés ütemét.

Jefferson szerint a növekedés lassulása idén valószínűleg némileg enyhíti a munkaerőpiacok keresleti és kínálati egyensúlyhiányát. “A felmérési adatokból, a közlekedési csomópontoktól származó információkból és a termelői árakból már láttunk néhány jelet arra, hogy a kínálati szűk keresztmetszetek végre elkezdtek oldódni” – tette hozzá.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

2030-ig megkétszereződik a geotermikus energia hazai felhasználása

Március elején nyílt meg a Svájci Alap forrásaiból finanszírozott 5,3 milliárd forintos felhívás egyebek mellett meglévő termálkutak korszerűsítésének vagy állami tulajdonban levő szénhidrogén-kutak termálkúttá alakításának támogatására

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Új otthonfelújítási támogatás: a szakértő szerint erre érdemes figyelni mindenkinek 

A törvényalkotói szándékkal ellentétben az akció meghirdetésének az elkövetkező egy-két hónapban negatív hatása lesz a piacra, mert a korábbi tapasztalatok azt mutatják, hogy ilyenkor még azok is kivárnak és nem vásárolnak, akiket nem is érint a kedvezmény.
Hirdetés

Hírek

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.

Az Amerikából érkezett kedvező makrogazdasági adat hatására csúcson a BUX

BUX 1027,91 pontos, 1,56 százalékos emelkedéssel, 66 839,15 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán.
Hirdetés

Gazdaság

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.