Hirdetés
Kezdőlap Fókuszban A covidmilliárdok árnyoldala egy német városban
No menu items!

A covidmilliárdok árnyoldala egy német városban

A BioNTechnek köszönhetően Marburg adóbevétele egy év alatt a négyszeresére duzzadt. Fotó: Bigstock

A koronavírus-járvány váratlanul megáldott egy festői német várost, de a bajok csak ekkor kezdődtek.

Miközben a világjárvány okozta zárlatok továbbra is világszerte megrázzák a városokat, a németországi Marburg olyan szerencsés helyzetbe került, hogy a macskaköves utcákkal és dombtetőn álló kastéllyal rendelkező festői egyetemváros a válság hosszú távú nyertesének tűnik.

A Bloomberg beszámolója szerint a BioNTech SE által működtetett Covid-19 vakcinagyár segített több munkahelyet és több bevételt biztosítani a Frankfurttól 88 kilométerre északra, egy zöldellő dombvidéken fekvő, mintegy 80 ezer lakosú városnak. A 2021-re vonatkozó adóbevételek 480 millió euróra duzzadtak, ami lakosonként körülbelül 6000 eurónak felel meg, és a városi tanács eredeti előrejelzéseinek négyszerese.

Hirtelen hihetetlenül sok pénzünk lett” – mondta Thomas Spies polgármester egy interjúban. “Rendkívül boldogok voltunk“, hogy a BioNTech itt terjeszkedett.

De ahogy az a váratlan gazdagsággal gyakran megesik, ellentétek alakultak ki: a városi tanácsot vezető koalíció tavaly decemberben pénzügyi vita miatt feloszlott.

Thomas Spies

Az egyik oldalon Spies szociáldemokratái, a Zöldek és egy másik környezetvédelmi csoport, a Klimaliste állt. Ők több mint 10 százalékkal akarták csökkenteni az iparűzési adókulcsot, hogy enyhítsék a járványban megfáradt üzleti közösség terheit, valamint hogy több beruházást ösztönözzenek és más vállalatokat is a területre csábítsanak.

A lépés az önkormányzati pénzügyek kutyaszorítós világáról is szólt. A rivális BioNTech-központok, mint Idar-Oberstein és Mainz – ahol a vállalat székhelye található – szintén csökkentik az illetékeket, így Marburgra is nyomás nehezedik, hogy lépést tartson.

A baloldali párt azonban, amelynek hét képviselője van az 59 fős tanácsban, tiltakozott az ellen, hogy a nagyvállalatok is részesüljenek a kedvezményekből. Néhány marburgi lakos is tiltakozott, a helyi média szerint több százan írtak alá egy petíciót az adóváltozások ellen.

Renate Bastian

Nem kívánatos, hogy egy olyan vállalatot, amely ilyen hatalmas nyereséget termel egy világjárvány idején, adócsökkentéssel jutalmazzanak” – mondta Renate Bastian, a baloldal városi frakciójának vezetője. “Mi itt bizonyos szintű felelősségvállalást várunk el.

De a baloldali párton belül is vita alakult ki a kérdésről. Három képviselő Marburg 2022-es költségvetése ellen szavazott, négy pedig tartózkodott, ami válságot szült a helyi csoporton belül.

A politikai viszályok jól mutatják, hogy a BioNTech mekkora erővé vált Németországban, mind helyi, mind országos szinten.

A 2008-ban Ugur Sahin és Özlem Türeci házaspár által alapított céget a világjárvány elleni küzdelemben betöltött szerepe miatt világhírűvé vált. Tavaly mintegy fél százalékponttal járult hozzá Európa legnagyobb gazdaságának növekedéséhez.

Marburg városa jó helyzetben volt ahhoz, hogy kihasználja a BioNTech terjeszkedését 2020 végén, amikor Covid vakcinája közeledett a jóváhagyáshoz. A Novartis AG egy régi létesítménye a külvárosban éppen rendelkezésre állt, és a város is készen állt az immunológiában és a vakcinagyártásban nagy múltú szakképzett munkaerő biztosítására.

Emil von Behring. Fotó: Wikipedia

A városnak a területhez fűződő kapcsolatai több mint egy évszázadra nyúlnak vissza, Emil von Behringig. A porosz tudós, aki 1901-ben elnyerte az első fiziológiai Nobel-díjat, 1914-ben alapította a Behringwerke-t, hogy vakcinákat és más megelőző gyógyszereket állítson elő, és kutatásokat végezzen a betegségek elleni küzdelemben.

A város szó szerint nevet szerzett magának a virológia világában 1967-ben, amikor egy halálos, ebolához hasonló betegség Marburg-vírus néven vált ismertté, miután egy laboratóriumi járvány során tudósokat fertőzött meg.

Marburg szíve és lelke, valamint kereskedelmi sikerének alapja az 1527-ben alapított egyetem, amely Hannah Arendt politikai teoretikus, Borisz Paszternak orosz költő és Jürgen Habermas német filozófus alma matere volt.

Ez a hosszú hagyomány segített abban, hogy Marburg megőrizze régi világi jellegét, amelynek központja lépcsők és kanyargós sikátorok labirintusa. A felső- és alsóvárosra osztott város két felvonóval modern alternatívát kínál a meredek utcákon való átkelésre.

A 10. századból származó impozáns vár köré épült történelmi központban kocsmák és kávézók várják az egyetemi hallgatókat, akik a helyi lakosság mintegy ötödét teszik ki. A városközponton kívül, az eredeti Behringwerke telephelye modern ipari parkká vált, ahol a BioNTech üzeme, valamint a CSL Behring GmbH, a GSK Vaccines GmbH és a Siemens Healthineers AG biotechnológiai vállalat létesítményei találhatók. Az ágazat mintegy 6000 embert foglalkoztat Marburgban.

A Behringwerke vállalatai mindig is szoros kapcsolatot tartottak fenn a helyi érdekeltekkel és a város vezetésével, hogy összehangolják a bővítési terveket és biztosítsák a munkahelyeket” – áll a BioNTech közleményében.

Spies polgármester szerint méltányos, hogy a BioNTech részesül az adócsökkentésből, de ragaszkodik ahhoz, hogy a lépés hatása az egész városban érezhető legyen, mivel igyekszik ösztönözni a biofarmáciai klasztert a régióban.

Logikus, hogy a nagyvállalatok profitálnak ebből, de a kisebb vállalkozások számára sokkal nagyobbak az előnyök” – mondta.

A BioNTech központja Mainzban. Fotó: Wikipedia

A kezdeti jelek biztatóak. A BioNTech, amely 2020 novemberében vette át a marburgi telephelyet, a Bloombergnek elmondta, hogy idén mintegy 50 millió eurót tervez ott befektetni és további 250 munkahelyet létrehozni, hogy 50 százalékkal növelje a legnagyobb német vakcinagyártó telephelyén dolgozók számát. Az mRNS-technológia sokoldalúságára támaszkodva a vállalat elmondta, hogy további vakcinák előállítására számít, amint azokat engedélyezik.

A marburgi kormánykoalíció továbbra is áll – bár a baloldal nélkül szűkebb többséggel -, és újabb jó évre készül. A 2022-es adóbevételeket 286,5 millió euróra becsülik, ami több mint kétszerese a BioNTech előtti korszaknak. Spies ráadásul “nagyon óvatosnak” nevezi az előrejelzést.

Arra számítunk, hogy idén ismét sokkal többet szedünk be az elmúlt évekhez képest, még az adókulcs csökkentése után is” – mondta a polgármester.

Eközben a helyi baloldali párt egyes tagjai még mindig dühöngenek.

Egy olyan közösségnek, mint Marburg, ki kell állnia az olyan nagyvállalatokkal szemben, mint a BioNTech”, és nem szabad hagynia, hogy az adók terén versenyfutásba keveredjen – mondta Bastian.

Boruzs Álmos

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Két hetet adtak, hogy csökkentsék az üzemanyagárakat

Nagy Márton közölte a kormány döntését: két hetet adott a kabinet a MÁSZ tagjainak, hogy önkéntesen a régiós átlag szintjére csökkentsék az üzemanyagárakat.

A Mol jelentős eredményeket ért el 2023-ban

A Mol-csoportnak az "egyáltalán nem támogató" feltételek mellett is sikerült helytállnia, és bár pénzügyi teljesítménye tavaly elmaradt a 2022-es rekordévitől, operációs és stratégiai szempontból egyaránt jelentős eredményeket ért el.

A 4 évszakos abroncsban egyre jobban hiszünk

Ellentmondásos számok láttak napvilágot az európai abroncspiacon. A legfontosabb üzenet: a piacon a téli abroncs mellett a négyévszakos eladása növekedett a legjobban.

Adókockázatokkal is együtt jár az üzemanyagkártya

Az üzemanyagkártyák használata széles körben elterjedt a vállalkozások körében, mert jelentős adminisztrációs könnyítést eredményezhet az elszámolás tekintetében. A piacon jelenleg széles körben alkalmazott konstrukció azonban adókockázatot jelenthez, amely kiküszöbölhető lehet egy új konstrukció kialakításával, állapították meg a Deloitte szakértői.
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.