Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság A kínai gazdaságra most üt vissza az egygyermekes modell
No menu items!

A kínai gazdaságra most üt vissza az egygyermekes modell

Illusztráció: Bigstock

Az egygyermekes politika hatalmas demográfiai problémákat okozott Kínának: a nyugdíjasok száma hamarosan meghaladja a 400 milliót. A jelenlegi fiataloknak ezért tovább kell majd dolgozniuk – állítja egy kormányzati tanácsadó.

A Spiegel értesülései szerint Kína a nyugdíjkorhatár fokozatos emelését tervezi a gyorsan öregedő társadalomra való tekintettel. A népköztársaság a nyugdíjkorhatár emelésének “progresszív, rugalmas és differenciált módját” keresi – idézte Jin Weigangot, a Kínai Munkaügyi és Szociális Biztonsági Tudományos Akadémia elnökét a Global Times című állami lap. “A nyugdíjkorhatárhoz közeledőknek csak néhány hónappal kell majd elhalasztaniuk a nyugdíjba vonulást“. Ám a fiataloknak lehet, hogy néhány évvel kell majd tovább dolgozniuk. De hosszú lesz az alkalmazkodási és átmeneti időszak – mondta a vezető kormányzati tanácsadó.

Kína még nem jelentett be semmilyen hivatalos változást a nyugdíjkorhatárra vonatkozóan, amely a világon az egyik legalacsonyabb. Jelenleg 60 év a férfiaknál, 55 év az irodai munkakörben dolgozó nőknél és 50 év a gyárakban dolgozó nőknél. “A reform legfontosabb jellemzője, hogy az emberek maguk dönthetik el, mikor akarnak nyugdíjba menni, a körülményeiktől függően” – mondta Jin.

A 400 millió nyugdíjas országa

Kína a világ legnépesebb országa, 1,4 milliárd emberrel. Az 1980 és 2015 között érvényben lévő egygyermekes politika azonban mostanra már biztosítja, hogy túl kevés fiatal lép be a munkaerőpiacra. Ez növeli a nyugdíjalapra nehezedő nyomást. A Nemzeti Egészségügyi Bizottság előrejelzése szerint a 60 év felettiek száma 2035-re 280 millióról több mint 400 millióra fog emelkedni – ez az Egyesült Királyság és az USA teljes jelenlegi lakosságának felel meg együttvéve.

Ugyanakkor a várható élettartam az elmúlt évtizedekben az ország gazdaságának fellendülésével párhuzamosan, gyorsan nőtt. Míg 1960-ban 44 év volt, addig 2021-ben 78 év – ez magasabb érték, mint az Egyesült Államokban. A tanulmányok szerint 2050-ben valószínűleg meghaladja majd a 80 évet.

Jelenleg minden nyugdíjasra öt munkavállaló járulékai jutnak. Ez az arány csak fele az egy évtizeddel ezelőtti aránynak. Szakértők szerint 2030-ra akár 4:1 is lehet, 2050-re pedig akár 2:1. A demográfusok és közgazdászok szerint a jelenlegi nyugdíjrendszer már nem fenntartható, mert a csökkenő munkaerőn alapul, amelynek egyre több nyugdíjast kell finanszíroznia. A pénzügyminisztérium szerint Kína 31 tartományából tizenegynek hiányos a nyugdíjköltségvetése. Az állami Kínai Tudományos Akadémia előrejelzése szerint a nyugdíjrendszer 2035-re kifogy a pénzből.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Az Otthonfelújítási program felhívását szakmai egyeztetés előzi meg

Júniustól indul az Otthonfelújítási program, amellyel a kormány a családokat és a magyar gazdaság növekedését is támogatja, a programban június 3-tól az MFB Pontokon keresztül lehet részt venni.

Megkezdte működését Bécs első zöldhidrogén-üzeme

Az emelkedőkkel és gyakori megállókkal tarkított vonalon jövő évtől tíz portugál gyártmányú, akadálymentes CaetanoBus szállítja majd az utasokat. 

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

2030-ig megkétszereződik a geotermikus energia hazai felhasználása

Március elején nyílt meg a Svájci Alap forrásaiból finanszírozott 5,3 milliárd forintos felhívás egyebek mellett meglévő termálkutak korszerűsítésének vagy állami tulajdonban levő szénhidrogén-kutak termálkúttá alakításának támogatására
Hirdetés

Hírek

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.

Az Amerikából érkezett kedvező makrogazdasági adat hatására csúcson a BUX

BUX 1027,91 pontos, 1,56 százalékos emelkedéssel, 66 839,15 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán.
Hirdetés

Gazdaság

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.