Hirdetés
Kezdőlap Pénzvilág Államadósság. Uniós középmezőnyben Magyarország
No menu items!

Államadósság. Uniós középmezőnyben Magyarország

A költségvetési hiány, az államadósság abszolút értéke, valamint a GDP-hez viszonyított aránya is csökkent tavaly az Európai Unióban és az euróövezetben. Magyarország államadóssága a GDP 70,9 százalékának felelt meg 2018 végén.

Az Eurostat adatai szerint a 19 országot tömörítő euróövezetben a GDP-arányos költségvetési deficit 0,5 százalékra süllyedt a 2017-ben elért 1,0 százalékról. A hiány abszolút értékben 110,54 milliárd eurót tett ki 2017-ben, ez 60,54 milliárd euróra csökkent tavaly.

A 28 tagú unióban 2017-ben 154,01 milliárd euróra, 2018-ban pedig 99,2 milliárd euróra rúgott a hiány, GDP-arányosan 1,0 százalékról 0,6 százalékra mérséklődött a hiány.

A költségvetés többlettel zárt 13 uniós országban: Luxembourgban (2,4 százalék), Bulgáriában és Máltán (egyaránt 2,0 százalék), Németországban (1,7 százalék), Hollandiában (1,5 százalék), Görögországban (1,1 százalék), Csehországban és Svédországban (egyaránt 0,9 százalék), Litvániában és Szlovéniában (egyaránt 0,7 százalék), Dániában (0,5 százalék), Horvátországban (0,2 százalék) és Ausztriában (0,1 százalék).

Írországban egyensúlyban voltak a kiadások és a bevételek.

Mindössze két uniós tagállamban érte el vagy haladta meg a 3 százalékos küszöböt a GDP-arányos hiány tavaly: Romániában 3,0 százalék, Cipruson pedig 4,8 százalék volt.

Tavaly év végén Észtország büszkélkedhetett a legkisebb mértékű, 8,4 százalékos GDP-arányos államadóssággal, majd Luxemburg (21,4 százalék), Bulgária (22,6 százalék), Csehország (32,7 százalék), Dánia (34,1 százalék) és Litvánia (34,2 százalék). Tizennégy tagállam esetében haladta meg a 60 százalékos küszöböt a GDP-arányos államadósság, a legrosszabb helyzetben Görögországban volt 181,1 százalékkal, majd Olaszország következik 132,2 százalékkal, Portugália 121,5 százalékkal, Ciprus 102,5 százalékkal, Belgium 102,0 százalékkal, Franciaország (98,4 százalék) és Spanyolország (97,1 százalék).

Az Eurostat által kiadott statisztika szerint Magyarország államadóssága a tavalyi év végén több mint 29 806 milliárd forint volt, ami a GDP 70,8 százalékának felelt meg. Az előző évben, 2017-ben a bruttó hazai termékhez viszonyított mérték még 73,4 százalékot tett ki. A költségvetési hiány a tavalyi év végén több mint 934,34 milliárd forint volt, ami a GDP 2,2 százalékát tette ki. Az előző évben ugyancsak 2,2 százalékra rúgott a deficit.

Az Eurostat két ország, Szlovákia és Magyarország esetében fenntartásait fejezte ki a nemzeti statisztikai hivatalok által szolgáltatott egyes adatok besorolását illetően.

Magyarország esetében az Eurostat ismét kifogásolta a Magyar Nemzeti Bank alapítványainak besorolását, megítélése szerint ugyanis az MNB alapítványainak és azok leányvállalatainak eszközeit a központi költségvetés részeként kell kezelni. Ez növelné a költségvetés hiányát, a tavalyit például a GDP 0,1 százalékával.

Az Eurostat szerint a Magyar Szénhidrogén Készletező Szövetséget (MSZKSZ) is a központi költségvetésbe kell besorolni, ami az államadósság növekedését eredményezné, a tavalyi évre a GDP 0,3 százalékával. (MTI)

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Itt a spárga, ette már ma? – a megszokottnál korábban itt a szezon

Hazánkban mintegy 1437 hektáron foglalkoznak spárgatermesztéssel a gazdálkodók, ahonnan éves szinten mintegy 5000-5500 tonna termést takarítanak be.

Itt az újabb árzuhanás a Teslánál

A Model S alapváltozata most 72 990 dollárba, a másik változata pedig 87 990 dollárba kerül. A Model X alapváltozata most 77 990 dollárba kerül, a másik változata pedig 92 900 dollárba.

Háborús helyzet vízözönnel: így változtattak útvonalat a légitársaságok

A United Airlines azt jelezte, hogy május 2-ig törli a Newarkból Tel Avivba közlekedő napi járatát, míg az Air Canada azt tette közzé, hogy június végéig szünetelteti a Tel Avivba és Tel Avivból induló járatait.

Hatalmas lehetőség előtt az állattenyésztők ágazata

Április elejéig 470 milliárd forintot fizetett ki a Magyar Államkincstár 156 ezer gazdálkodónak, múlt héten újabb 55 milliárd forintot.
Hirdetés

Hírek

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.

Az Amerikából érkezett kedvező makrogazdasági adat hatására csúcson a BUX

BUX 1027,91 pontos, 1,56 százalékos emelkedéssel, 66 839,15 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán.
Hirdetés

Gazdaság

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.