Hirdetés
Kezdőlap Autó Amerikában az olajáremelkedés is az elektromos autózás felé löki az embereket
No menu items!

Amerikában az olajáremelkedés is az elektromos autózás felé löki az embereket

Az elektromos jármű vásárlását fontolgatók a legfontosabb tényezőnek a benzinárat nevezték. Illusztráció: Bigstock

Mivel a benzinárak rekordokat döntenek az Egyesült Államokban, és a kőolaj hordónkénti ára meghaladja a 100 dollárt, a fogyasztók egyre nagyobb érdeklődést mutatnak az elektromos járművek és más tiszta energiát hasznosító technológiák iránt.

Az Amerikai Automobil Szövetség (AAA) adatai szerint a benzinárak – amelyek március 11-én országos átlagban 4,33 dolláros rekordot értek el – körülbelül 1,35 dollárral magasabbak, mint egy évvel ezelőtt. A Northern Trust pénzügyi szolgáltató szerint a magasabb benzinárak minden egyes dollárja több mint 50 dollárral növeli a háztartások havi kiadásait.

A The Wall Street Journal cikke szerint ez egyre több fogyasztót késztet arra, hogy alternatívát keressen a benzinzabáló autók helyett, amelyek az Egyesült Államokban a eladás nagy részét teszik ki. A március 13-án véget ért héten az Edmunds.com-on a vásárlók egynegyede fontolgatta hibrid, plug-in hibrid vagy elektromos jármű vásárlását, ami 39 százalékos növekedés az előző héthez képest, és 84 százalékos emelkedés február második hetéhez képest.

A Piplsay fogyasztói szokásokat nyomon követő oldal által megkérdezett amerikaiak több mint kétharmada mondta egy múlt heti jelentésben, hogy bosszús az emelkedő üzemanyagárak miatt, és 49 százalékuk szerint a benzinüzemű járművek üzemeltetési költségei nem megfizethetőek.

A megkérdezettek közel fele szerint az elektromos autók életképes alternatívát jelenthetnek a belső égésű motorral hajtott autókkal szemben – állapította meg a Piplsay.

Az elektromos jármű vásárlását fontolgatók az Edmunds szerint a legfontosabb tényezőnek a benzinárat nevezték, amelyet a környezetvédelem követett. Az elektromos járműveket nem választó vásárlók továbbra is a magas árak, a korlátozott töltési infrastruktúra és a járművek hatótávolsága miatt elutasítóak – közölte az Edmunds.

A fogyasztói érdeklődés eltolódását tükrözik az elektromos járműveket gyártó vállalatok részvényei is, amelyek 2021 végi rekordmagas értékeikről a Biden-kormány tiszta energiával kapcsolatos javaslatainak csökkenő kongresszusi támogatása közepette estek vissza. A Tesla több mint 20 százalékkal emelkedett az elmúlt hetekben, bár továbbra is mintegy 25 százalékkal marad el a november elején elért csúcsértékétől. A hidrogén- és üzemanyagcellás rendszereket gyártó Plug Power több mint 50 százalékkal emelkedett a januári 52 hetes mélypontja óta.

Az elektromos autók egyre nagyobb lendületet kapnak, mivel egyre több nagy autógyártó kínálja őket egyre alacsonyabb áron, ami az akkumulátorok árának meredek csökkenését tükrözi, amelyek a járművek költségének mintegy 30-40 százalékát teszik ki. A Nemzetközi Energiaügynökség szerint 2021-ben a világszintű elektromos jármű eladások több mint megduplázódtak, 6,6 millióra emelkedtek, ami a globális autópiac 9 százakékát jelenti, szemben az előző évi 4,1 százalékkal.

Míg az olaj- és gázinfláció fokozza az elektromos járművek iránti érdeklődést, az akkumulátorok anyagainak inflációja fékezheti az átállást. A Benchmark Mineral Intelligence szerint, amely a globális akkumulátor-ellátási láncot követi nyomon,

a lítium – a legnépszerűbb akkumulátorok kulcsfontosságú összetevője – ára mintegy 500 százalékkal emelkedett az egy évvel ezelőttihez képest.

A nikkel – egy másik kulcsfontosságú összetevő – ára az elmúlt hetekben rekordmagasságba szökött, mivel félő, hogy a nikkel egyik fő termelőjének számító Oroszországból érkező szállítások lelassulhatnak vagy teljesen leállhatnak.

Más tiszta energiát hasznosító technológiák iránt is egyre nagyobb az érdeklődés, mivel a fosszilis tüzelőanyagok árai rekordmagasságok közelében mozognak, különösen Európában, ahol a földgáz ára rekordokat döntött Oroszország ukrajnai háborúja miatt. A német gazdasági minisztérium februárban bejelentette, hogy fel kívánja gyorsítani a szél- és napenergia-projekteket, mivel igyekszik csökkenteni az Oroszországtól való energiafüggőségét.

Németország gázimportjának több mint felét Oroszországból szerzi be. Az Eurostat adatai szerint az Európai Unió országai átlagosan a gáz mintegy 40 százalékát kapják Oroszországból.

Az európaiak az amerikaiaknál sokkal jobban értik Oroszország mai egzisztenciális fenyegetését. Szerintem sokkal gyorsabban fognak lépni” – mondta Philip Verleger energiaipari közgazdász.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Ingyenes európai vonatbérletre pályázhatnak a 18 éves fiatalok

A hetedik éve rendkívüli népszerűségnek örvendő kezdeményezés keretében eddig összesen már több százezer európai fiatal utazhatta be Európát Interrail vasúti bérlettel - írták.

Német gazdasági döntéshozókkal tárgyalt Nagy Márton Németországban

Az egyeztetések középpontjában elsősorban a német gazdaság kilátásai és versenyképessége, valamint az autóipar, különös tekintettel az elektromos autógyártás jövője állt.

A kormány erősíti Magyarország gazdasági szuverenitását

Az iparági kiállítás segíti a kapcsolatépítést, azon csaknem hatvan cég fog bemutatkozni.

Félmillió felett a Határtalanul programban részt vevő diákok száma

A mostani tanévben közel kétezer pályázat érkezett, és azért, hogy minden diákcsoport el tudjon jutni kirándulásra, a rendelkezésre álló keretet 1,8 milliárd forintra egészítették ki.
Hirdetés

Hírek

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.

Az Amerikából érkezett kedvező makrogazdasági adat hatására csúcson a BUX

BUX 1027,91 pontos, 1,56 százalékos emelkedéssel, 66 839,15 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán.

Iránykereséssel indulhat a kereskedés az elemző szerint

A Richter változatlanul a 9150-9420 forintos sávban mozoghat. A gyógyszerpapír jegyzése csütörtökön 5 forinttal, 0,05 százalékkal 9260 forintra csökkent, 2,5 milliárd forintos forgalomban.

Úttörő konferencia az autóipar jövőjéről, hazai díjátadóval

A tisztán benzines autók napjai is meg vannak számlálva, miközben az elektromos autók térnyerése kapcsán még bőven akadnak kérdőjelek

Heti makronaptár

Több statisztikai adat is megjelenik a következő héten, köztük az ipari termelés februári, a külkereskedelmi forgalom előzetes februári és részletes januári adatai, valamint a termelői árak és a kiskereskedelmi forgalom februári adatai. A kormányzati szektor 2023. utolsó negyedévi egyenlegét is közli a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Enyhe emelkedéssel nyithat a tőzsde az elemző szerint

Enyhe emelkedéssel nyithat szerdán a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) az Equilor Befektetési Zrt. vezető elemzője szerint.

Elemző: iránykereséssel nyithat a tőzsde

Hétfőn a BÉT részvényindexe, a BUX 141,21 pontos, 0,22 százalékos csökkenéssel, 65 095,72 ponton zárt.
Hirdetés

Gazdaság

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.