Hirdetés
Kezdőlap Gazdaság ÁSZ: nem lesz magasabb az államadósság a tervezettnél
No menu items!

ÁSZ: nem lesz magasabb az államadósság a tervezettnél

Tartható az idei adósságráta, jók a növekedési adatok, de továbbra is szükség van a rugalmasan ellenálló költségvetési politikára – közölte az Állami Számvevőszék.

Az államadósság-mutató alakulására hatást gyakorló tényezőket értékelő elemzése alapján az ÁSZ rámutat: folyamatosan javulnak a gazdasági növekedési adatok, a központi költségvetés adósságának növekedése idén augusztusban megállt. Ugyanakkor bizonytalanságot jelent a Covid-19 vírusjárvány negyedik hullámának erőssége – teszik hozzá.

Az elemzés szerint a központi költségvetés adóssága augusztus 31-re elérte a 37 743,8 milliárd forintot, amely 2,9 százalékkal haladta meg a 2020. év végi értéket. Ez az adósságállomány az éves tervezett költségvetési hiány összegének figyelembevételével számolva az év végére tervezett adósság 92,4 százalékának felel meg.

A devizaadósság csökkenésének kedvező folyamata szeptemberben megállt, 4,25 milliárd dollár értékű dollárkötvény, valamint 1 milliárd euró értékű eurókötvény kibocsátására került sor, ami a 2021. augusztus végi devizaadósság több mint negyedének felel meg. A devizakötvény-kibocsátás a jövőbeni (elsődlegesen a Covid-19 járvány 4. hulláma jelentette) váratlan helyzetekre felkészülést szolgáló tartalékként a költségvetési politika mozgásterének bővítését is eredményezheti – emeli ki az elemzés vezetői összefoglalója.

Az elemzők rámutatnak, hogy a 2020-ban berobbant járvány okozta válság kezelése 2021-ben is a fiskális politika alapvető feladata. Az ÁSZ elemzőinek fő következtetése szerint az államadósság-mutató idei évre tervezett értéke betartható. Ugyanakkor jelentős bizonytalanságot jelent a Covid-19 járvány negyedik hullámának erőssége és ennek gazdasági, illetve költségvetési folyamatokra gyakorolt hatásai.

Az elemzők megállapították, hogy az államadósság-mutató nevezőjében szereplő GDP alakulását meghatározó tényezők jellemzően kedvezően alakultak az idei év eddig eltelt időszakában.

A gazdasági növekedést elősegítette a termelés, a fogyasztás, a beruházás és a foglalkoztatás bővülése, valamint a bruttó átlagkereset trendszerű emelkedése.

Az adatok alapján levonható az a következtetés, hogy a magyar gazdaság teljesítménye közelít a válság előtti időszakhoz. Kockázatot jelez azonban, hogy a külkereskedelmi termékforgalom egyenlege 2021 júliusában negatív értékű volt – hívják fel a figyelmet. A gazdasági folyamatokat az év hátralévő részében még bizonytalanság övezi, ezért indokolt az év hátralévő részében is a költségvetési és gazdasági adatok havi monitorozása – jelezték a számvevők.

Az államadósság-mutató tervezett alakulását alátámasztja, hogy a központi költségvetés adósságának növekedése 2021 augusztusában megállt. Az ÁSZ emlékeztet arra, hogy az államháztartás központi alrendszerének pénzforgalmi hiánya az idei évre tervezetthez képest időarányosan mérsékelten alakult, a központi költségvetés bevételei az idei év első nyolc hónapjában kedvező arányban teljesültek.

Hozzáteszik ugyanakkor, hogy az uniós programok 2021. első nyolc havi bevételei és kiadásai elmaradtak az előirányzat időarányos teljesítésétől, a tervezett bevételekből augusztus végéig mindössze 32,2 százalék folyt be, míg a kiadások 50,3 százalékon teljesültek. Ez alapvetően arra vezethető vissza, hogy a megelőlegezett kiadásokhoz kapcsolódó bevételek később realizálódnak – jegyezték meg.

Az ÁSZ hangsúlyozza, hogy elemzésével összhangban vannak a nemzetközi szervezetek elemzései is: szeptember végén a Moody’s Investors Service minősítette fel Magyarországot, a napokban pedig a Nemzetközi Valutaalap közölte, hogy 7,6 százalékra javította a magyar gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Üzleti inkubátorok: kéz a kézben a KKV-val

Az üzleti inkubátor egy olyan szervezet, amely rendszerbe foglalja és élénkíti a sikeres vállalkozások létesítésének folyamatát, számukra átfogó és integrált szolgáltatások körét nyújtva.

Jó cégérnek nem kell reklám? Kevesebbet költenek a cégek reklámra

Az elmúlt másfél évtized alatt a magyarországi legnagyobb hirdetők az árbevételükhöz viszonyított médiavásárlási kiadásaikat harmadára csökkentették.

Családok életét befolyásolják a magas üzemanyagárak

A fogyasztók érzékenyen reagáltak az üzemanyagárak emelkedésére, amelynek hatására csökkent a kereslet.

MNB: a jelentős aranytartalék erősíti az ország stabilitását

Az MNB az aranytartalék bővítésével évekkel előzte meg nemcsak a nemzetközi trendet, de a régiós - a lengyel és a cseh - jegybankot is,.
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.