Hirdetés
Kezdőlap Építőipar Energiaköltségek kompenzálásáról az építőanyag-gyártásban
No menu items!

Energiaköltségek kompenzálásáról az építőanyag-gyártásban

A kis- és közepes vállalkozások számára meghirdetett energiaköltség-kompenzáció kiszélesítését javasolja a Magyar Építőanyag és Építési Termék Szövetség (MEÁSZ), hogy a támogatás terjedjen ki a különösen energiaintenzív építőanyag-gyártási ágazatra is.

A szövetség közleménye szerint ez a lépés azért fontos, hogy a magyarországi gyártók ne kényszerüljenek a termelés szüneteltetésére, ezáltal elkerülhető legyen az értéklánc sérülése és az import arányának növekedése.

Az energiaársokk és a költséginfláció egyszerre sújtja a magyarországi gyártókat, amelyek számára az a legnagyobb kihívás, hogyan tudnak még kezelhető költséggel gyártani. A költségek olyan mértékben emelkedtek például az égetett kerámia tégla- és cseréptermékeknél, hogy azt már nem lehet áthárítani a fogyasztókra – fűzték hozzá.

A MEÁSZ azt is javasolja, hogy a kormány erősítse meg kamattámogatás a lakáspiac ösztönzőit, főként a finanszírozás oldalát például kedvezményes hitellel, sal és szja-visszatérítéssel; a 10 százalék feletti kamatkörnyezetben ugyanis visszaesett a lakosság hitelfelvételi kedve.

Az égetett kerámiatégla és a cserép esetében az energiaárak sosem látott mértékű megugrása miatt jellemzően 20-35 százalék körüli költségvezérelt áremelésre volt szükség.

E termékek gyártóinál az októbertől induló új gázszerződések nehéz helyzetbe hozhatnak több gyártót, amelyek a drasztikusan megemelkedett költségszintek miatt átmenetileg a termelés leállításra kényszerülhetnek. A magyarországi gyártás akár csak átmeneti leállása azonban a belföldi építésgazdasági értéklánc sérülését jelentené.

Ráadásul a környező országok energiaár-kompenzációja nyomán versenyelőnybe kerülnek az importőrök azáltal, hogy számos országban magasabb támogatások hívhatók le a teljes vállalati kör részére – írták.

Ezért a MEÁSZ arra a kéri a kormányt, hogy akár sávos megoldással, az energiaintenzitás függvényében, de részesítse minél nagyobb arányú energiaköltség-kompenzációban a magyarországi építőanyag-gyártókat, amelyek a romló jövedelmezőség mellett is igyekeznek versenyképes áron adni termékeiket, mindent megtesznek dolgozóik hosszú távú foglalkoztatásáért, az elbocsátások elkerüléséért.

A MÉASZ szakmai ernyőszervezetként fog össze magyarországi építőanyag- és építési terméket gyártó és épületgépészeti vállalkozásokat.

 

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Adókockázatokkal is együtt jár az üzemanyagkártya

Az üzemanyagkártyák használata széles körben elterjedt a vállalkozások körében, mert jelentős adminisztrációs könnyítést eredményezhet az elszámolás tekintetében. A piacon jelenleg széles körben alkalmazott konstrukció azonban adókockázatot jelenthez, amely kiküszöbölhető lehet egy új konstrukció kialakításával, állapították meg a Deloitte szakértői.

Lakáshitelek: itt vannak a számok a gödör aljáról

A lakáshitelezés a földbe állt tavaly, az állomány kizárólag az államilag támogatott hitelek miatt bővült, de csak minimális mértékben. Hitelkiváltás gyakorlatilag nem volt.

NAV: a mobilappban bárki ellenőrizheti adószámláját

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) mobilappjában, a NAV-Mobilban bárki egyszerűen ellenőrizheti adószámláját, hogy van-e tartozása, esetleg túlfizetése az adóhivatalnál. 

Tőkeprogramokkal segítik a a vállalkozások fejlesztését

A Nemzeti Tőkeholding Zrt. (NTH) és tulajdonosi joggyakorlója, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) közös célja, hogy hozzájáruljon a befektetési környezet javításához, a vállalatok tőkeellátottságának növelésével ösztönözze a gazdaság fejlődését.
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.