Hirdetés
Kezdőlap Tech Az USA a mesterséges intelligenciában is elhúzott Európától
No menu items!

Az USA a mesterséges intelligenciában is elhúzott Európától

Illusztráció: Bigstock

Európa egyre inkább lemarad az Egyesült Államok mögött a mesterséges intelligenciával (MI) foglalkozó start-up cégekbe történő befektetések terén – derült ki a német Handelsblatt által megrendelt tanulmányokból.

A Pitchbook elemző cég felmérése szerint 2023 első félévében 1129 kockázati tőkeügyletet kötöttek az USA-ban az MI és a gépi tanulás területén. Ezekbe a startupokba 30,8 milliárd dollár áramlott. Ez jelentős növekedés 2022 második félévéhez képest, amikor 1249 üzletbe mindössze 15,6 milliárd dollárnyi tőkebefektetés érkezett.

Európában másképp néz ki a helyzet. Itt 2023 első félévében 646 üzletből 3,7 milliárd dollár folyt be. Ez nem csak az USA-hoz képest jelentősen alacsonyabb MI-beruházást jelent, hanem az európai beruházási ütem lassulását is jelenti, ugyais 2022 második felében még 4,6 milliárd dollárt fektettek be 761 üzletben.

Az, hogy az európai startupok számára kevesebb pénz áll rendelkezésre, nem új jelenség: az amerikai tőkepiacok egyszerűen fejlettebbek, a befektetők pedig hagyományosan kockázatkerülőbbek. Ráadásul az európaiak az Egyesült Államokkal ellentétben erőfeszítéseket tesznek az előremutatóbb, a mesterséges intelligencia kockázatait jobban megfékezni próbáló törvények bevezetésére, és a piac részben ezért is bünteti őket – áll a jelentésben.

A szakértők arra panaszkodnak, hogy az európai kockázati tőkefinanszírozás csökken a 2023-as évben is. “Európa egyre inkább lemarad a mesterséges intelligencia jövőjének építésében” – mondta Brendan Burke, a Pitchbook elemzője.

Az újság számára készített másik értékelés az alapítási fázist túlélő európai startupokat vizsgálta. A jelentés szerint ezek gyakran válnak felvásárlási jelöltekké. A Dealogic elemzőcég szerint 2023 első félévében az Egyesült Államokban 9,3 milliárd dollárt költöttek ilyen cégek felvásárlására, míg Európában mindössze 3,2 milliárd dollárt.

Ugyanakkor az európai MI startupok a jelentés szerint sokkal gyorsabban válnak külföldi felvásárlások célpontjaivá. Európába 2023 első félévében 1,6 milliárd dollár áramlott be külföldről ilyen módon. Az európai vállalatok viszont csak 1 milliárd dollárt költöttek arra, hogy a világ más régióiból szerezzenek meg MI-specialistákat.

Az Egyesült Államokban más a helyzet: ott mindössze 775 millió dollár áramlott fúziókba és felvásárlásokba külföldről, és az amerikai befektetők mindössze 238 millió dollárt fektettek külföldi tranzakciókba.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Érezni a zenét: Mélynyomós koncerten buliznak együtt siketek és hallók

Sub_Bar a neve annak az új rendezvényformátumnak, amelynek keretében siket, halló és nagyothalló fiatalok bulizhatnak együtt. A zene kizárólag 150 Herz alatti frekvencián szól a mélynyomókból, így inkább érezni lehet, mint hallani. Bécsben a FLUCC Wanne lokál adott helyet az első Sub_Bar koncertnek 2024. április 29-én.

A hazai vadállományunk egyedülálló nemzeti kincsünk

Teremtett világunk megőrzése közös kötelességünk, a természet rendjét pedig nem lehet megbontani, éppen ezért hárul kiemelkedően fontos szerep a felelős és tudatos vadgazdálkodásra.

Kiemelkedő szakmai munka az élelmiszerlánc biztonságáért

Az élelmiszerbiztonság és az állategészségügy szorosan összefonódik, így az állategészségügyi laboratóriumokban végzett tevékenység kulcsfontosságú.

Megalkották az első magyar AI alapú éttermi asszisztenst

A koronavírus-járvány okozta elszigetelődés adta az inspirációt egy kis baráti társaság számára, hogy olyan közösségi applikációt fejlesszen, ami megkönnyíti az információszerzést, a tájékozódást, miközben a vendéglátóhelyek kiszolgáltatott helyzetét is orvosolni tudja.  A kis közösségi alkalmazás bár népszerűvé vált, de a várt áttörést nem érte el, ezért a csapat egy inkubációs programban kapott segítséget felhasználva fejlesztette ki a jelenlegi formában elérhető rendszert.
Hirdetés

Hírek

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön
Hirdetés

Gazdaság

Börtönben a Binance kriptovaluta volt főnöke

Az amerikai igazságügyi minisztérium az ügyet a kriptopénzeken belüli bűncselekmények elleni fellépés részeként indította, amelyek közül a legismertebb a Bitcoin.

Rohamra indultak a bankok az állam ellen a lakossági megtakarításokért

A leköthető összegnek felső határa nincs, vagyis tárt karokkal várják a legvagyonosabb ügyfélkört is.

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.