Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Bajban a Credit Suisse: újabb elszigetelt eset, vagy tényleg repedezik a pénzügyi...
No menu items!

Bajban a Credit Suisse: újabb elszigetelt eset, vagy tényleg repedezik a pénzügyi rendszer?

Fotó: Bigstock

A Credit Suisse csak egy újabb elszigetelt eset, vagy valóban repedezik a pénzügyi rendszer? Az első értékelések egy viharos tőzsdei nap után.

Mi történne a pénzügyi rendszerrel, ha egy svájci nagybank összeomlana? Ez a kérdés sokakat foglalkoztatott szerdán, elvégre a Credit Suisse részvényeinek árfolyama átmenetileg jó 30 százalékkal esett. A banknak globális hálózata van, az aggodalmak ennek megfelelően nagyok voltak. Hiszen alig néhány nappal ezelőtt három bank is csődbe ment az Egyesült Államokban, a legjelentősebb közülük a Silicon Valley Bank volt.

A Credit Suisse összeomlását a bank legnagyobb részvényesének nyilatkozatai váltották ki. A szaúdi nemzeti bank ugyanis azt nyilatkozta a sajtónak, hogy nem adnak több pénzt a svájciaknak – írja a Spiegel.

Egy aprócska nyilatkozat elég volt

A felfordulás a Credit Suisse részvények kereskedésének automatikus leállásához vezetett a svájci piacon, és más európai bankok részvényeit is zuhanórepülésbe taszította, egyes esetekben kétszámjegyű zuhanásba.

Tagadhatatlan, hogy a Credit Suisse már hónapok óta válságban van. Ugyanakkor a szaúdi fővárosban, Rijádban tartott pénzügyi konferencián a bank elnöke, Axel Lehmann megvédte a pénzintézetet: “Már bevettük a gyógyszert” a kockázatok csökkentésére – mondta.

Arra a kérdésre, hogy a jövőben kizárná-e az állami támogatást, azt válaszolta: “Ez nem kérdés. Mi szabályozottak vagyunk. Erős tőkearányaink vannak, nagyon erős mérleggel rendelkezünk” – szögezte le.

Egy nappal korábban a Credit Suisse arról számolt be, hogy a vezetők “lényeges gyengeségeket” találtak a bank pénzügyi beszámolással kapcsolatos belső ellenőrzésében a tavalyi év végén. Ez újabb kételyeket táplált a bank viharállóképességével kapcsolatban.

Ez volt az a háttér, amely előtt szerdán sok befektető dobta a banki részvényeket, a bankrendszer esetleges további rejtett problémái miatt aggódva. A francia Société Générale SA tizenkét százalékot esett, a francia BNP Paribas több mint tíz százalékot, a Deutsche Bank nyolc százalékot veszített. A két francia bank kereskedését is felfüggesztették rövid időre. A 21 vezető európai hitelintézetet tömörítő Stoxx bankindex 8,4 százalékkal esett, miután kedden viszonylag nyugodtak voltak a piacok.

“Nemcsak svájci, hanem globális probléma”

De mennyire veszélyes valójában a Credit Suisse válsága? Andrew Kenningham, a Capital Economics vezető európai közgazdásza szerint “sokkal nagyobb problémát jelent a globális gazdaság számára“, mint az összeomlott közepes méretű amerikai bankok. A Credit Suisse-nek számos leányvállalata van Svájcon kívül, és fedezeti alapok számára bonyolít le kereskedéseket. “A Credit Suisse nemcsak svájci probléma, hanem globális probléma” – mondta. A svájci bank problémái azonban “jól ismertek, így nem jelentenek teljes sokkot sem a befektetőknek, sem a politikai döntéshozóknak“.

A kérdés ismét az, hogy ez egy globális válság kezdete vagy csak egy újabb elszigetelt eset – mondta Kenningham, hozzátéve: “A Credit Suisse-t széles körben a leggyengébb láncszemnek tekintették a nagy európai bankok között, de nem ez az egyetlen bank, amely az elmúlt években gyenge jövedelmezőséggel küzdött“.

Sascha Steffen, a Frankfurt School of Finance & Management pénzügyi professzora szerint a befektetők az alacsony kamatlábak és a “nagyon, nagyon laza monetáris politika” hosszú időszaka után “egy szélesebb körű strukturális problémára” reagáltak a bankszektorban. Ahhoz, hogy némi hozamot érjenek el, “a bankoknak több kockázatot kellett vállalniuk, és egyes bankok ezt óvatosabban tették, mint mások“. Most a befektetők attól tartanak, hogy a bankok “olyan kockázatokat tartanak a mérlegükben, amelyekről nem tudnak, és ezért jelentős veszteségeket halmoztak fel, amelyek még nem realizálódtak“.

A Lehman Brothers amerikai befektetési bank 2008-as összeomlását követő globális pénzügyi válságot követően Európa megerősítette a bankokra vonatkozó biztosítékokat azzal, hogy a legnagyobb bankok felügyeletét az Európai Központi Bankra ruházta át. A központi bankot a nemzeti szabályozó hatóságoknál kevésbé hajlamosnak tartják arra, hogy a problémák felmerülésekor félrenézzen.

Támogatás iránti kérelem

A Credit Suisse anyabankja nem tartozik az EU felügyelete alá, de több európai országban is vannak olyan fiókjai, amelyek felügyelet alá tartoznak. A Credit Suisse nemzetközi szabályozás hatálya alá tartozik, amely előírja, hogy a 30 úgynevezett globálisan rendszerszinten jelentős bank (G-SIB) egyikeként pénzügyi puffereket kell fenntartania a veszteségek ellen.

Sajtóértesülések szerint a Credit Suisse tárgyalt a svájci felügyeleti hatóságokkal. A nagybank arra kérte a Svájci Nemzeti Bankot (SNB) és a pénzügyi piacokat felügyelő hatóságot (Finma), hogy jelezzék támogatásukat – írja a Financial Times (FT) jól értesült személyekre hivatkozva. Most kíváncsian várják, hogy a felügyelők tesznek-e ilyen nyilatkozatot a helyzet stabilizálása érdekében.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Nyereséges zárás az európai tőzsdéken

Nagy, egy-másfél százalékos indexnyereséggel fejezték be a pénteki kereskedést a főbb európai értékpapírpiacok.

Ágh Péter: a béke tudja megteremteni az alapot a gazdasági fellendüléshez

A béke tudja megteremteni az alapot a gazdasági fellendüléshez - mondta az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) állami beruházások társadalmi koordinációjáért felelős államtitkára pénteken a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Füzéren tartott útátadón.

Megjelentek az otthonfelújítási támogatás részletei, így lehet pályázni

A kormány társadalmi egyeztetésre bocsátotta az új otthonfelújítási támogatás részleteit. A tervezett pályázati felhívás alapján az ismert alapfeltételek nem változtak, vannak azonban új előírások és kedvezmények is.

Márciusban 4 millió 746 ezer volt a foglalkoztatottak száma

A foglalkoztatottak száma 4 millió 746 ezer, a munkanélküliségi ráta 4,4 százalék volt márciusban. 2024 márciusában a 15-74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma az előző év azonos időszakához képest 38 ezerrel, 4 millió 746 ezerre nőtt. A munkanélküliek száma 217 ezer volt .
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.