Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Bajban a Credit Suisse: újabb elszigetelt eset, vagy tényleg repedezik a pénzügyi...
No menu items!

Bajban a Credit Suisse: újabb elszigetelt eset, vagy tényleg repedezik a pénzügyi rendszer?

Fotó: Bigstock

A Credit Suisse csak egy újabb elszigetelt eset, vagy valóban repedezik a pénzügyi rendszer? Az első értékelések egy viharos tőzsdei nap után.

Mi történne a pénzügyi rendszerrel, ha egy svájci nagybank összeomlana? Ez a kérdés sokakat foglalkoztatott szerdán, elvégre a Credit Suisse részvényeinek árfolyama átmenetileg jó 30 százalékkal esett. A banknak globális hálózata van, az aggodalmak ennek megfelelően nagyok voltak. Hiszen alig néhány nappal ezelőtt három bank is csődbe ment az Egyesült Államokban, a legjelentősebb közülük a Silicon Valley Bank volt.

A Credit Suisse összeomlását a bank legnagyobb részvényesének nyilatkozatai váltották ki. A szaúdi nemzeti bank ugyanis azt nyilatkozta a sajtónak, hogy nem adnak több pénzt a svájciaknak – írja a Spiegel.

Egy aprócska nyilatkozat elég volt

A felfordulás a Credit Suisse részvények kereskedésének automatikus leállásához vezetett a svájci piacon, és más európai bankok részvényeit is zuhanórepülésbe taszította, egyes esetekben kétszámjegyű zuhanásba.

Tagadhatatlan, hogy a Credit Suisse már hónapok óta válságban van. Ugyanakkor a szaúdi fővárosban, Rijádban tartott pénzügyi konferencián a bank elnöke, Axel Lehmann megvédte a pénzintézetet: “Már bevettük a gyógyszert” a kockázatok csökkentésére – mondta.

Arra a kérdésre, hogy a jövőben kizárná-e az állami támogatást, azt válaszolta: “Ez nem kérdés. Mi szabályozottak vagyunk. Erős tőkearányaink vannak, nagyon erős mérleggel rendelkezünk” – szögezte le.

Egy nappal korábban a Credit Suisse arról számolt be, hogy a vezetők “lényeges gyengeségeket” találtak a bank pénzügyi beszámolással kapcsolatos belső ellenőrzésében a tavalyi év végén. Ez újabb kételyeket táplált a bank viharállóképességével kapcsolatban.

Ez volt az a háttér, amely előtt szerdán sok befektető dobta a banki részvényeket, a bankrendszer esetleges további rejtett problémái miatt aggódva. A francia Société Générale SA tizenkét százalékot esett, a francia BNP Paribas több mint tíz százalékot, a Deutsche Bank nyolc százalékot veszített. A két francia bank kereskedését is felfüggesztették rövid időre. A 21 vezető európai hitelintézetet tömörítő Stoxx bankindex 8,4 százalékkal esett, miután kedden viszonylag nyugodtak voltak a piacok.

“Nemcsak svájci, hanem globális probléma”

De mennyire veszélyes valójában a Credit Suisse válsága? Andrew Kenningham, a Capital Economics vezető európai közgazdásza szerint “sokkal nagyobb problémát jelent a globális gazdaság számára“, mint az összeomlott közepes méretű amerikai bankok. A Credit Suisse-nek számos leányvállalata van Svájcon kívül, és fedezeti alapok számára bonyolít le kereskedéseket. “A Credit Suisse nemcsak svájci probléma, hanem globális probléma” – mondta. A svájci bank problémái azonban “jól ismertek, így nem jelentenek teljes sokkot sem a befektetőknek, sem a politikai döntéshozóknak“.

A kérdés ismét az, hogy ez egy globális válság kezdete vagy csak egy újabb elszigetelt eset – mondta Kenningham, hozzátéve: “A Credit Suisse-t széles körben a leggyengébb láncszemnek tekintették a nagy európai bankok között, de nem ez az egyetlen bank, amely az elmúlt években gyenge jövedelmezőséggel küzdött“.

Sascha Steffen, a Frankfurt School of Finance & Management pénzügyi professzora szerint a befektetők az alacsony kamatlábak és a “nagyon, nagyon laza monetáris politika” hosszú időszaka után “egy szélesebb körű strukturális problémára” reagáltak a bankszektorban. Ahhoz, hogy némi hozamot érjenek el, “a bankoknak több kockázatot kellett vállalniuk, és egyes bankok ezt óvatosabban tették, mint mások“. Most a befektetők attól tartanak, hogy a bankok “olyan kockázatokat tartanak a mérlegükben, amelyekről nem tudnak, és ezért jelentős veszteségeket halmoztak fel, amelyek még nem realizálódtak“.

A Lehman Brothers amerikai befektetési bank 2008-as összeomlását követő globális pénzügyi válságot követően Európa megerősítette a bankokra vonatkozó biztosítékokat azzal, hogy a legnagyobb bankok felügyeletét az Európai Központi Bankra ruházta át. A központi bankot a nemzeti szabályozó hatóságoknál kevésbé hajlamosnak tartják arra, hogy a problémák felmerülésekor félrenézzen.

Támogatás iránti kérelem

A Credit Suisse anyabankja nem tartozik az EU felügyelete alá, de több európai országban is vannak olyan fiókjai, amelyek felügyelet alá tartoznak. A Credit Suisse nemzetközi szabályozás hatálya alá tartozik, amely előírja, hogy a 30 úgynevezett globálisan rendszerszinten jelentős bank (G-SIB) egyikeként pénzügyi puffereket kell fenntartania a veszteségek ellen.

Sajtóértesülések szerint a Credit Suisse tárgyalt a svájci felügyeleti hatóságokkal. A nagybank arra kérte a Svájci Nemzeti Bankot (SNB) és a pénzügyi piacokat felügyelő hatóságot (Finma), hogy jelezzék támogatásukat – írja a Financial Times (FT) jól értesült személyekre hivatkozva. Most kíváncsian várják, hogy a felügyelők tesznek-e ilyen nyilatkozatot a helyzet stabilizálása érdekében.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

15 ezer alumínium dobozt gyűjtöttek össze a Hungaroringen

A visszaváltási rendszer fő célja, hogy Magyarországon is minél többen váltsák vissza az italcsomagolásukat

A munkanélküliségi ráta 4,2 százalék júniusban

A munkakeresés átlagos időtartama 10,0 hónap volt, az összes munkanélküli 35 százaléka 3 hónapnál rövidebb ideje, míg 36 százaléka legalább egy éve keresett állást.

NTAK – A Magyar Nagydíj és az Ed Sheeran-koncert mindent vitt

Mogyoródon szállt meg a legtöbb turista, csaknem 2000 vendégéjszakát töltve a három nap során.

 Veszteséges zárás az európai tőzsdéken

Gyenge kezdés után indexveszteséggel fejezték be a csütörtöki kereskedést a főbb európai értékpapírpiacok, London kivételével.
Hirdetés

Hírek

Gyengült szerdán a forint

Az eurót délután hat órakor 393,44 forinton jegyezték a reggel hét órai 390,28 forintos állás után.

Kína drámai kamatlábcsökkentéssel pörgetné fel a gazdaságot

AKínai Kommunista Párt Központi Bizottságának közelmúltbeli ülése után komoly szándék mutatkozik, hogy a világ második legnagyobb gazdasága ismét növekedési pályára álljon.

Mi várható a héten? Adatok az államháztartásról és a fogyasztói árakról

Hétfőn teszi közzé a Pénzügyminisztérium (PM) az államháztartás központi alrendszerének június végi helyzetéről a gyorstájékoztatóját.

Tőzsde – Veszteséges zárás az európai tőzsdéken

Az európai kereskedési idő végén a WTI nyersolaj 1,50 százalékkal drágult a nemzetközi kereskedelemben, hordónként 79,99 dollárra, a Brent ára pedig 1,28 százalékkal nőtt, 80,64 dollárra.

Csökkenő forgalom mellett csúcsra emelkedett a BUX a héten

Szijjártó Péter külügyminiszter szerdán Bakuban jelentette be a Shah Deniz gázmező 5 százalékos részesedésének megvásárlását, a tranzakciót a harmadik negyedévben fogják lezárni.

Vegyesen alakult csütörtök reggelre a forint árfolyama

Vegyesen alakult a forint árfolyama csütörtök reggelre az előző esti jegyzéshez képest.

Iránykereséssel, illetve kis pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden a BÉT részvényindexe, a BUX 1073,29 pontos, 1,55 százalékos csökkenéssel 68 385,55 ponton zárt.

Devizapiac – Vegyesen alakult hétfő reggelre a forint árfolyama

A péntek esti jegyzése alapján májust pozitív mérleggel zárta a forint, 0,3 százalékkal erősödött az euróval és a svájci frankkal szemben, és 2,0 százalékkal erősödött a dollár ellenében.

Gazdaság

Majdnem 70 millió forint bírság a Raiffesen banknak és lízingcégének

A pénzügyi felügyelet kifogásolta, hogy a compliance (szabályozási megfelelési) terület beszámolói nem minden szempontból feleltek meg a jogszabályban elvártaknak.

MNB: 25 bázisponttal csökkentette az alapkamatot a monetáris tanács

A monetáris szigor pozitív reálkamat biztosításával járul hozzá a pénzügyi piaci stabilitás fenntartásához, valamint az inflációs cél fenntartható eléréséhez

A1 besorolással látta el a Moody’s az MBH Jelzálogbank jelzáloglevél-programját

A jelzáloglevelek kibocsátásával szerzett forrásokból az MBH Jelzálogbank refinanszírozási hitelt nyújt partnerbankjainak, ezáltal támogatva a főként a lakosság körében végzett jelzáloghitelezési tevékenységüket.

Hazánk az iBanFirst legdinamikusabban fejlődő európai piaca lett

A magyarországi eredmények, amelyeket kevesebb mint két évvel a helyi iroda megalapítása után értek el, minden várakozásukat felülmúlták.