Hirdetés
Kezdőlap Pénzvilág Bővítés után - a kamatmentes gyorskölcsön áprilisban tovább változhat
No menu items!

Bővítés után – a kamatmentes gyorskölcsön áprilisban tovább változhat

Hatalmas az érdeklődés a leginkább Covid-sújtott szektorokban az újraindítási gyorskölcsön iránt. A program indításától számított nagyjából három hétben mintegy 2200 hitelkérelmet fogadtak be a bankok, az igényelt átlagos hitelösszeg 9,2 millió forint. Az igénylők nagyobbrészt a vendéglátás, a turizmus, a kiskereskedelem területén, illetve a kulturális ágazatban működő vállalkozások közül kerülnek ki.

A minimum egy-, maximum tízmillió forintos hitelt tíz éves futamidő alatt, három év türelmi idővel, kamatmentesen, önerő és járulékos banki költségek nélkül vehetik igénybe a vállalkozások.

Március 8-tól juthatnak hozzá a járvány gazdasági hatásait leginkább elszenvedő, de potenciálisan életképes mikro-, kis- és középvállalkozások a Kamatmentes Újraindítási Gyorskölcsönhöz.

A programban meghatározott, a korábbi 25-ről 55-re bővült  tevékenységek TEÁOR kódjával rendelkezők (többek között szállodák, éttermek, mozik, előadóművészek, edzőtermek, edzők, állatkertek, ruhaboltosok, fodrászok, kozmetikusok, masszőrök) bérekre, járulékokra, rezsire, működési költségre, készletfinanszírozásra is felhasználhatják az igényelt összeget. A feltétel az, hogy a tevékenységnek már 2019. január 1-jén, és jelenleg is szerepelnie kell a céges papírokban.

A termékgazda Magyar Fejlesztési Bank (MFB) adatai szerint a hitelprogram indulása óta az MFB Pontok hálózatában befogadott kérelmek száma összesen megközelíti a 2200-at. Az igénylők többségükben a vendéglátás, a turizmus, a kiskereskedelem, a kulturális ágazatban működnek. Területileg elsősorban a közép-magyarországi, a dél-alföldi és az észak-alföldi régióban találhatók.

Az igényelt támogatást jellemzően a működési költségek fedezésére kívánják fordítani. A konstrukciót a bank szándékai szerint a gyorsaságra, az egyszerű hitelbírálatra és  szerződéskötésre törekszik, hogy a működést a pénzügyi segítség minél hamarabb biztosítani tudja. A főszabály az, hogy a benyújtásuktól számított 5 napon belül megtörténjen kölcsönszerződések megkötésére. Amint megfogalmazták: „az egyes bankfiókokban benyújtott kérelmek száma és tartalma eltérő lehet, ezért pontos határidőket nehéz megállapítani, különösen igaz ez a folyósítási feltételek teljesítését illetően, amiben kiemelkedő az ügyfél ráhatása”.

Megkérdeztük azt is, hogy mit jelent pontosan a közleményekben olvasott a Kamatmentes Újraindítási Gyorskölcsön következő szakaszának előkészítésére vonatkozó banki kijelentés?  Elmondták: az MFB folyamatosan értékeli a visszajelzéseket annak érdekében, hogy minél szélesebb vállalkozói körnek tudjon segítséget nyújtani a hitelprogram, ezért a bank április elején tervezi felülvizsgálni a hiteltermék minden paraméterét, és szükség esetén módosít azokon a vállalkozói igényeknek megfelelően.

Az MFB sajtóosztálya visszajelzése alapján kiderült azt is, hogy a beérkezett hitelkérelmek “elenyésző hányada hiúsult meg”.

Az MKB Bank Nyrt.-nél is komoly érdeklődést tapasztalnak az újraindítási gyorskölcsön iránt. Folyamatos az érdeklődés azon vállalkozások körében is, akik a bővített TEÁOR lista kihirdetése óta igényelhetik a terméket – tudtuk meg a bank sajtóosztályától. A beadott igénylések jelentős része a vendéglátási szektorból származik, és az eddigi tapasztalataik szerint az ügyfelek nagyobb aránya a maximális, tízmilliós hitelösszeg kihasználásával él.

A Budapest Bank az elmúlt hetekben csaknem 200 kérelmet fogadott be, több mint 1,5 milliárd forint értékben, amellyel több mint 10%-os részesedést tudhatnak magukénak.

Már az első napokban nagy érdeklődést tapasztaltak, sokan kértek segítséget tanácsadóiktól a pontos részletek, feltételek tisztázásában, ami a jogosultak körének kiterjesztése után még fontosabbá vált. Többször előfordult ennek ellenére, hogy a kérelmező az igény benyújtásakor szembesült vele, hogy nem jogosult (például nincs nyereséges 2019-es üzleti éve) a kölcsönre, ezért fokozott figyelmet fordítanak a megfelelő tájékoztatásra a váratlan kellemetlenségek megelőzése érdekében.

Adataik alapján a kérelmezők fele a vendéglátóiparban működő vállalat, de a turisztika és a kulturális területek is jelentősek az eloszlásban. A korábbiaktól eltérően ez a forrás biztosítható Budapesten, Pest megyében működő vállalkozásoknak is. Azt látják, hogy kimondottan magas az érdeklődés ezekből a régiókból, az átlagos befogadott hitelösszeg pedig 9 millió forint.

Az OTP Bank által üzemeltetett MFB Pontokon már az első héten több ezer társaság érdeklődött a konstrukció iránt.

Átlagosan 8 millió forintos kölcsönt vennének fel az érintettek, így a befogadott kérelmek összege a hitelintézetnél már megközelíti a 2 milliárd forintot – derült ki.

„Az új, akár 10 millió forintos, kamatmentesen igényelhető konstrukció iránti élénk érdeklődés azt mutatja, hogy számos társaság küzd fizetési nehézségekkel a járvány-helyzet hatására. Ez a kölcsön azonban segíthet ezeknek a vállalkozásoknak áthidalni a kritikus időszakot, sőt a gazdaság későbbi újraindításának is új lendületet adhat, hiszen a törlesztést elég 3 év múlva megkezdeni” – mondta Wolf László, az OTP Bank vezérigazgató helyettese.

Az első hét adatai alapján OTP Banknál a legtöbb igénylő a szálláshely szolgáltatás és vendéglátás, valamint a művészeti, szórakoztatási és szabadidős szolgáltatások területén működik. Régiós bontás szerint a budapesti és Pest megyei, valamint az északkelet-magyarországi társaságok voltak a legaktívabbak.

A program keretösszege egyébként 100 milliárd forint, de a keretösszeg bővíthető, ha a vállalkozások forrásigénye ezt indokolja.

Kiss Nikolett

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

4 az 1-ben – a NAV felhasználókezelővel erősít az online vonalon

Az elsődleges felhasználók a másodlagos és a technikai felhasználók jogosultságait 2024. április 25-től már nem az Online Számla rendszerben, hanem a NAV Felhasználókezelő felület „Felhasználók” menüjében kezelhetik.

Itt a bankok fegyvere az átutalási csalások ellen

Bár ezek a visszaélések 2023 utolsó negyedévében csökkenésnek indultak, a probléma még ma is fennáll. Így a csalók hatékonyan szerzik meg az ügyfelek pénzét.

ÉVOSZ: a sikeres otthonfelújítás titka a mesterember

A támogatási program gyors elindulása lehetőséget teremt arra, hogy már a 2024. évi őszi fűtési szezonra elkészüljenek a jelentős energiamegtakarítást eredményező lakásfelújítások.

Két nagy közösségi médiát támadott be az EU

A feltételezett jogsértések a Meta megtévesztő reklámokkal és politikai tartalmakkal kapcsolatos szabályaihoz és gyakorlatához kapcsolódnak.
Hirdetés

Hírek

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön
Hirdetés

Gazdaság

Börtönben a Binance kriptovaluta volt főnöke

Az amerikai igazságügyi minisztérium az ügyet a kriptopénzeken belüli bűncselekmények elleni fellépés részeként indította, amelyek közül a legismertebb a Bitcoin.

Rohamra indultak a bankok az állam ellen a lakossági megtakarításokért

A leköthető összegnek felső határa nincs, vagyis tárt karokkal várják a legvagyonosabb ügyfélkört is.

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.