Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Brexit - Továbbra is csökken a brit gyáripar aktivitása
No menu items!

Brexit – Továbbra is csökken a brit gyáripar aktivitása

A legfrissebb mérőszámok szerint a korábbinál valamivel lassabb ütemben, de továbbra is csökken a brit gyáripar aktivitása, nem kis részben a brit EU-tagság megszűnését (Brexit) övező bizonytalanságok hatására.

Az IHS Markit londoni pénzügyi-gazdasági adatszolgáltató csoport és a brit gazdasági ágazatok beszerzési aktivitását mérő intézet (Chartered Institute of Procurement & Supply, CIPS) közös felmérése szerint a brit gazdaság feldolgozószektorának szezonális kiigazítással számolt beszerzésimenedzser-indexe (BMI) szeptemberen 48,3 volt az egy hónappal korábban mért 47,4 után.

Az 50 alatti BMI-indexek a vizsgált szektor aktivitásának gyengülésére utalnak.

Az IHS Markit a friss felmérést ismertető elemzésében kiemeli, hogy a brit feldolgozóipari mutató öt hónapja folyamatosan az ágazat kibocsátásnak visszaesését jelzi, és ez a leghosszabb negatív gyáripari BMI-sorozat a 2009-es recessziós év közepe óta.

A ház szerint a feldolgozószektoron belül messze a beruházási javak teljesítettek a leggyengébben: ebben az ágazatban csökkent a legmeredekebb ívben a kibocsátás és az új megrendelések értéke is.

Az elemzés szerint ez legalábbis részben azt tükrözi, hogy a Brexithez köthető folyamatos piaci bizonytalanság közepette a beruházási javak brit termelővállalatainak vásárlói vonakodnak az állótőke-beruházásoktól.

A szeptemberi feldolgozóipari BMI-index keddi ismertetetéséhez fűzött kommentárjában Rob Dobson, az IHS Markit igazgató közgazdásza hangsúlyozta: a brit gyáripar teljesítményének folytatódó visszaesése újabb jele annak, hogy a szektor elindulhatott a recesszió felé.

Dobson szerint a felmérésbe bevont egyes termelővállalatok raktárkészlet-feltöltésbe kezdtek a jelenleg érvényes október 31-i Brexit-határnap közeledtével – ez az egyik oka a szeptemberi BMI-mutató valamelyes emelkedésének -, de a Brexithez kötődő készletezés hatása eltörpül a vásárlói kereslet gyengülése mellett.

E kereslet gyengülését Dobson szerint részben az okozza, hogy a brit feldolgozószektor vásárlói a Brexit miatt már hozzákezdtek beszállítói hálózatuk átrendezéséhez úgy, hogy az elkerülje az Egyesült Királyságot.

Mindeközben a feldolgozószektoron belüli munkaerő-leépítés üteme hat és fél éve nem mért ütemre gyorsult, jelezve, hogy az ágazat vállalatai egyre inkább törekszenek a költségcsökkentésre – hangsúlyozta az IHS Markit vezető közgazdásza.

A szeptemberi felmérésben a foglalkoztatási részindex az előző havi 47,8-ról 47-re csökkent, vagyis a feldolgozóipari munkahelyek számának gyorsuló visszaesését mutatja.
Londoni pénzügyi elemzők szerint a feldolgozószektor folytatódó gyengülése ellenére sem biztos, hogy a brit gazdaság egésze recesszióba kerül.

Az egyik legnagyobb londoni központú globális pénzügyi-gazdasági elemzőház, a Capital Economics a friss gyáripari BMI-index ismertetése utáni helyzetértékelésében kiemelte, hogy a brit hazai össztermék (GDP) 80 százalékát előállító szolgáltatási szektor általában “nem zavartatja magát” a feldolgozóipar teljesítményének gyengülésétől. Ennek alapján a ház arra számít, hogy a szolgáltatási BMI-mérőszám – amelyet csütörtökön tesznek közzé – a brit gazdaság e legnagyobb szektorának további növekedését jelzi majd, és így elkerülhető a recesszió, hacsak az Egyesült Királyság nem megállapodás nélkül, rendezetlenül lép ki az EU-ból.

Más nagy londoni házak viszont recessziót valószínűsítenek megállapodás nélküli Brexit esetére.

A Fitch Ratings Londonban bemutatott legfrissebb tanulmányában a Brexit-folyamatot övező bizonytalanságok miatt 1,4 százalékról 1,1 százalékra rontotta a brit gazdaság idei növekedésére szóló prognózisát.

A nemzetközi hitelminősítő hangsúlyozta: ez az alapeseti prognózis is arra a feltételezésre épül, hogy sikerül elkerülni a megállapodás nélküli Brexitet.

A cég számításai szerint rendezetlen kilépés esetén a brit hazai össztermék már az idei negyedik negyedévben meredeken zuhanna, és 2020-ban 1,4 százalékkal csökkenne, vagyis a brit gazdaság a jövő év egészét recesszióban töltené.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

15 ezer alumínium dobozt gyűjtöttek össze a Hungaroringen

A visszaváltási rendszer fő célja, hogy Magyarországon is minél többen váltsák vissza az italcsomagolásukat

A munkanélküliségi ráta 4,2 százalék júniusban

A munkakeresés átlagos időtartama 10,0 hónap volt, az összes munkanélküli 35 százaléka 3 hónapnál rövidebb ideje, míg 36 százaléka legalább egy éve keresett állást.

NTAK – A Magyar Nagydíj és az Ed Sheeran-koncert mindent vitt

Mogyoródon szállt meg a legtöbb turista, csaknem 2000 vendégéjszakát töltve a három nap során.

 Veszteséges zárás az európai tőzsdéken

Gyenge kezdés után indexveszteséggel fejezték be a csütörtöki kereskedést a főbb európai értékpapírpiacok, London kivételével.
Hirdetés

Hírek

Gyengült szerdán a forint

Az eurót délután hat órakor 393,44 forinton jegyezték a reggel hét órai 390,28 forintos állás után.

Kína drámai kamatlábcsökkentéssel pörgetné fel a gazdaságot

AKínai Kommunista Párt Központi Bizottságának közelmúltbeli ülése után komoly szándék mutatkozik, hogy a világ második legnagyobb gazdasága ismét növekedési pályára álljon.

Mi várható a héten? Adatok az államháztartásról és a fogyasztói árakról

Hétfőn teszi közzé a Pénzügyminisztérium (PM) az államháztartás központi alrendszerének június végi helyzetéről a gyorstájékoztatóját.

Tőzsde – Veszteséges zárás az európai tőzsdéken

Az európai kereskedési idő végén a WTI nyersolaj 1,50 százalékkal drágult a nemzetközi kereskedelemben, hordónként 79,99 dollárra, a Brent ára pedig 1,28 százalékkal nőtt, 80,64 dollárra.

Csökkenő forgalom mellett csúcsra emelkedett a BUX a héten

Szijjártó Péter külügyminiszter szerdán Bakuban jelentette be a Shah Deniz gázmező 5 százalékos részesedésének megvásárlását, a tranzakciót a harmadik negyedévben fogják lezárni.

Vegyesen alakult csütörtök reggelre a forint árfolyama

Vegyesen alakult a forint árfolyama csütörtök reggelre az előző esti jegyzéshez képest.

Iránykereséssel, illetve kis pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden a BÉT részvényindexe, a BUX 1073,29 pontos, 1,55 százalékos csökkenéssel 68 385,55 ponton zárt.

Devizapiac – Vegyesen alakult hétfő reggelre a forint árfolyama

A péntek esti jegyzése alapján májust pozitív mérleggel zárta a forint, 0,3 százalékkal erősödött az euróval és a svájci frankkal szemben, és 2,0 százalékkal erősödött a dollár ellenében.

Gazdaság

Majdnem 70 millió forint bírság a Raiffesen banknak és lízingcégének

A pénzügyi felügyelet kifogásolta, hogy a compliance (szabályozási megfelelési) terület beszámolói nem minden szempontból feleltek meg a jogszabályban elvártaknak.

MNB: 25 bázisponttal csökkentette az alapkamatot a monetáris tanács

A monetáris szigor pozitív reálkamat biztosításával járul hozzá a pénzügyi piaci stabilitás fenntartásához, valamint az inflációs cél fenntartható eléréséhez

A1 besorolással látta el a Moody’s az MBH Jelzálogbank jelzáloglevél-programját

A jelzáloglevelek kibocsátásával szerzett forrásokból az MBH Jelzálogbank refinanszírozási hitelt nyújt partnerbankjainak, ezáltal támogatva a főként a lakosság körében végzett jelzáloghitelezési tevékenységüket.

Hazánk az iBanFirst legdinamikusabban fejlődő európai piaca lett

A magyarországi eredmények, amelyeket kevesebb mint két évvel a helyi iroda megalapítása után értek el, minden várakozásukat felülmúlták.