Kezdőlap Címkék állattenyésztés

állattenyésztés

KSH: idén 13 százalékkal nőtt az agrárium termelési értéke

A magyar agrárium teljes kibocsátási értéke 2021-ben 13 százalékkal nőtt. A termelési volumen 2,3 százalékkal csökkent, az árak 16 százalékkal emelkedtek. A növénytermesztés volumene 6,5 százalékkal kisebb, az állattenyésztésé 4,5 százalékkal nagyobb lett, a szolgáltatásoké változatlan maradt - közölte a Központi Statisztikai Hivatal.

Agrárkilátások: szélsőségesen vegyes a kép

Jelentős eltérést mutatnak az agrárágazatok idei évre vonatkozó kilátásai: míg a gabonatermesztők pozitív várakozásokkal tekintenek előre, addig az állattenyésztési piac szereplői negatív kilátásokat jeleznek a következő negyedévre - értékeltek a Takarékbank elemzői.

Takarékbank: tovább drágulhatnak az élelmiszerek

A magyar agrárium helyzetét mérő Takarék AgrárTrend Index értéke kismértékben emelkedett a második negyedévben. A Takarékbank Agrár Üzletágának szakértői arra számítanak, hogy az élelmiszerek tovább drágulnak.

Amit megetetnek velünk. Szójából sosem elég – a génmódosítottból sem

Ha szójáról beszélünk, nagy valószínűséggel génmódosított terményről folyik a diskurzus.  Márpedig nem kis mennyiségről van szó. A mezőgazdasági termények harmada a takarmánynövény, a legelterjedtebb a szója. Élelmiszert és üzemanyagot is előállítanak belőle, valamint ipari termékek alapanyagoként is szolgál. A génmódosított fajták aránya 90 százalék felett van. A világ növekvő szójaéhsége miatt Brazíliában 15 év alatt 220 ezer négyzetkilométer őserdőből és szavannából lett termőterület. 

Agrárminisztérium: csak felelős állattartóknak jár teljes kártalanítás

Az Agrárminisztérium módosította az egyes állat-járványügyi intézkedésekről és az azokkal összefüggő állami kártalanításról szóló rendeletet, amely nagyobb felelősségvállalást követel meg az állattartóktól.

KSH – mezőgazdaság 2020. Kevesebb termett, az érték nőtt

A mezőgazdasági termelés 2020-ban az előző évi áron 2,2 százalékkal csökkent, folyó áron viszont a 7,2 százalékos áremelkedés jóvoltából 4,8 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit.

Regisztrációs számot kapnak a tenyésztők, az állatkereskedők

A kedvtelésből tartott állatok kereskedése regisztráció - FELIR azonosító - köteles tevékenységgé válik. A feketekereskedelem felszámolását, és az állatvédelem ugrásszerű javulását várják az erről szóló, második negyedétől hatályos rendelettől.

KSH jelentés. Nőtt az agrárium kibocsátása 2020-ban

A mezőgazdasági termelés volumene 2,1 százalékkal csökkent, az árak 6,3 százalékkal emelkedtek. A mezőgazdaság teljes kibocsátási értéke 4,1 százalékkal nőtt 2020-ban - jelentette első becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal.

Agrárkilátások – a gépesítés a döntő

Az előző negyedévhez képest javultak a magyar mezőgazdaság kilátásai, ugyanakkor minden területen döntő szempont a gépesítés, hiszen az az árakra is hatással van - derül ki a Takarékbank harmadik negyedéves felméréséből.

Vidékfejlesztési program – 500 millióval több jut járványvédelemre

Két és fél milliárd forint jut a baromfi- és sertéstartó telepek járványvédelmi rendszereinek kialakítására a Vidékfejlesztési programban. A pályázatot eredetileg kétmilliárd forintos keretösszeggel hirdették meg - közölte az Agrárminisztérium.

Agrárminiszter: 80 milliárdos keret nyílik korszerűsítésre

Új mezőgazdasági beruházási pályázati csomagot hirdet az Agrárminisztérium 80 milliárd forint értékben az állattenyésztés és a kertészeti ágazat számára - közölte Nagy István agrárminiszter.

Nőtt a mezőgazdaság termelési értéke idén

A termelési volumen 0,7 százalékos csökkenése, valamint a termelői árak 3,8 százalékos emelkedése következtében a mezőgazdaság teljes kibocsátási értéke 3,1 százalékkal nőtt idén a tavalyihoz képest - közölte a Központi Statisztikai Hivatal.

Az agráriumban az öröklés rendszerével is foglalkozni kell

A következő évek feladatai között a fiatalításról és arról is beszélt az agrárminiszter, hogy jogszabály mondja ki: az öntözés közérdek.

Vidékfejlesztési program. A keretösszeg harmadát kiutalták

A vidékfejlesztési program 1275 milliárd forintos keretösszegének több mint harmadát, 435 milliárd forintot már kifizették a pályázóknak - tájékoztatott Nagy István agrárminiszter.

Vidékfejlesztési program. 120 milliárd jut az állattenyésztőknek

A vidékfejlesztési program keretében csaknem 120 milliárd forint forrást különített el a kormány az állattartó gazdaságok beruházásaira -  mondta Farkas Sándor, az agrártárca parlamenti államtitkára a XXVI. Alföldi Állattenyésztési és Mezőgazda Napok megnyitóján.

Állatjóléti támogatás – még pályázhatnak a baromfitartók

A baromfitartók április 15-ig nyújthatják be kérelmeiket a baromfi állatjóléti támogatási programra, amire az idei költségvetésben közel 13 milliárd forint áll rendelkezésre.

Nagy István: törvényi szabályozás készül az elaprózott birtokokról

A magántulajdont tiszteletben tartó törvény, és szabályozás születik a közeljövőben az osztatlan közös tulajdon, az elaprózott birtokrendszer megszüntetése érdekében. Értékesítés esetén az elérhetetlen tulajdonosok vagy örökösök esetén elkülönített számlára kerülne a vételár. Meg kell húzni ugyanakkor a mérethatárt, ami alá örökléssel már nem mehet egy birtokméret - mondta az agrárminiszter. A több mint 4 millió embert érintő törvényjavaslatot hamarosan tárgyalja a parlament.

GKI: óvatosan optimisták a magyar agrárvállalkozók

A magyar agrárvállalkozások óvatos bizakodással várják az új évet, az általános hazai élelmiszerkereslet és a gazdasági szabályozás kedvező alakulására számítanak, ám a gazdálkodási környezetet és a világpiaci helyzetet borúlátóan ítélik meg - derült ki a GKI Gazdaságkutató Zrt. által, az OTP Agrár megbízásából készített felmérésből.

Agrártámogatás. Már kifizethetők az előlegek

Október 16-tól fizethetők ki az uniós és a magyar költségvetésből az agrártámogatási előlegek a legfrissebb Magyar Közlönyben található agrárminiszteri rendelet szerint.

Az agrárium átalakulása egyszerre kihívás és lehetőség – véli az államtitkár

Egyszerre jelent kihívást és lehetőségeket a magyar gazdáknak az agrárium elmúlt évtizedekben tapasztalt gyors átalakulása - mondta a mezőgazdaságért felelős államtitkár Kaposváron.

Friss

Lakáshitelek: itt vannak a számok a gödör aljáról

A lakáshitelezés a földbe állt tavaly, az állomány kizárólag az államilag támogatott hitelek miatt bővült, de csak minimális mértékben. Hitelkiváltás gyakorlatilag nem volt.

NAV: a mobilappban bárki ellenőrizheti adószámláját

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) mobilappjában, a NAV-Mobilban bárki egyszerűen ellenőrizheti adószámláját, hogy van-e tartozása, esetleg túlfizetése az adóhivatalnál. 

Tőkeprogramokkal segítik a a vállalkozások fejlesztését

A Nemzeti Tőkeholding Zrt. (NTH) és tulajdonosi joggyakorlója, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) közös célja, hogy hozzájáruljon a befektetési környezet javításához, a vállalatok tőkeellátottságának növelésével ösztönözze a gazdaság fejlődését.

A kormány felszólítása az üzemanyag-kereskedőkhöz

A kormány a családok védelme érdekben újra nyomatékosan kér minden üzemanyag-kereskedőt, hogy a régiós árakat a lehető legrövidebb időn belül érjék el

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.