Hirdetés
Kezdőlap Autóipar Csatát nyertek a kínai autók az oroszországi háborúban
No menu items!

Csatát nyertek a kínai autók az oroszországi háborúban

Egyre gyakoribbak a kínai márkák az orosz utakon. Fotó: Bigstock

Miután az ukrajnai háború miatt a Toyota, a Volkswagen és más vezető autómárkák kivonultak Oroszországból, kínai versenytársak léptek a helyükre. Oroszországban ma már minden harmadik autó Kínából származik.

Az orosz autópiac tavaly példátlan zuhanást élt át. A kiváltó ok Vlagyimir Putyin ukrajnai inváziója és az azt követő kivonulási hullám volt, amely a világ számos vezető autómárkáját érintette.

Egy évvel a háború kezdete után azonban már vannak arra utaló jelek is, hogy kik tölthetik be az orosz autópiacon keletkezett űrt: a kínai márkák. A háború kitörése óta ugyanis Kína autógyártói jelentősen növelték piaci részesedésüket Oroszországban. Tavaly az olyan gyártók, mint a Geely, a Chery és a Great Wall 17 százalékra növelték részesedésüket – írja a Spiegel a Bloomberg adataira hivatkozva.

Valójában azonban a kínai konszernek sokkal jobban bővítették pozíciójukat. Az idén januári eladási adatokból kiderül, mennyire erős a pozíciójuk valójában: a kínai gyártók már közel 38 százalékos piaci részesedéssel rendelkeztek.

Ezzel olyan márkák kivonulása miatt keletkezett űrt töltik be, mint a Volkswagen (mínusz 94 százalék az új regisztrációkban), a Hyundai (mínusz 98 százalék) és a Toyota (mínusz 99 százalék).

Ennek ellenére Oroszországnak és Kínának még nem sikerült teljesen kiváltania a nyugati, koreai és japán márkákat: a kínai eladások jelentős növekedése ellenére az oroszországi új forgalomba helyezések januárban összességében még mindig 63 százalékkal maradtak el a tavalyi év azonos hónapjától.

Az orosz Lada-gyártó Avtovaz januárban sem érte el a tavalyi termelési adatokat, eladási számai három százalékkal voltak alacsonyabbak. Ez azonban már siker: számos nyugati beszállító kivonulása után az Avtovaznak hetekre teljesen fel kellett függesztenie a termelést üzemeiben.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A versenyképesség egyik kulcsa az energiahatékonyság növelése

A magyar gazdaság versenyképességének egyik kulcsa az energiahatékonyság növelése

Az egyik futárcéggel erősít a másik

Az előző év azonos időszakához képest az elmúlt 1 évben a SAMEDAY 115 százalékos növekedést tapasztalt a határokon átnyúló szállítási szolgáltatásokat igénybe vevő online boltok számában.

Eljött amire a divatérzékenyek vártak Pesten

A budapesti nyitás jelentős mérföldkő a Primark globális terjeszkedési terveiben.

A bruttó átlagkereset 605 400 forint volt

A nettó átlagkereset kedvezmények nélkül 402 600, a kedvezményeket figyelembe véve 417 100 forintot ért el, 14,0, illetve 13,8 százalékkal volt magasabb, mint 2023. februárban.
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.