Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság EKB: a vártnál rugalmasabbnak bizonyult az eurózóna gazdasága
No menu items!

EKB: a vártnál rugalmasabbnak bizonyult az eurózóna gazdasága

Az Európai Központi Bank frankfurti székháza. Fotó: Bigstock

Az aktuális helyzet és a kilátások javulásának jeleiről számol be az Európai Központi Bank (EKB) havi rendszeres gazdasági bulletinjének februári számában, megjegyezve, hogy az infláció kordában tartása érdekében kitart a monetáris szigorítás már lefektetett pályája mellett.

Az Eurostat előzetes gyorsbecslése szerint az euróövezet gazdasága 2022 negyedik negyedévében 0,1 százalékkal nőtt. Ami ugyan meghaladja a decemberi porgnózisukat, de alátámasztja a gazdasági aktivitás jelentős lendületvesztését 2022 közepe óta.

A döcögő globális konjunktúra és az ukrajnai háború miatt bizonytalan kilátások továbbra is hátráltatják az euróövezeti növekedést. Mindez a magas inflációval és a szigorúbb finanszírozási kondíciókkal fékezi a lakossági és vállalati kiadásokat, illetve visszafogja a termelést, különösen a feldolgozóiparban.

Megjegyzendő azonban, hogy fokozatos enyhülés figyelhető meg az ellátási keresztmetszeteket eddig szűkítő tényezőkben. Mindemellett kezd stabilizálódni a gázellátás is, valamint a vállalatoknak nagy feldolgozásra váró megrendelésállomány áll a rendelkezésére, ami elegendő alapot biztosít az üzleti bizalom javulásához.

A szolgáltatási ágazat teljesítménye növekszik, köszönhetően az újranyitási felzárkózásnak és a szabadidős tevékenységek iránt megnövekedett érdeklődésnek. A vásárlóerőben a közelmúltban bekövetkezett visszaesést már kezdi enyhíteni a bérek növekedése és az energiaár-infláció mérséklődése. Mindezek alapján a lakossági fogyasztás némi növekedésére lehet számítani.

Összességében a gazdaság a vártnál rugalmasabbnak bizonyult a különböző nehézségekkel terhelt időszakban, az elkövetkező negyedévekben pedig már némi javulásra lehet számítani.

A lehetőségeket és a kilátásokat értékelve a Kormányzótanács összességében továbbra is kitart a kamatlábak jelentős, egyenletes ütemű emelésével folytatott monetáris szigorítás mellett az infláció visszaterelése érdekében a 2 százalékos középtávú célhoz. A Kormányzótanács a következő, márciusi kamatdöntő ülésén az előző, február eleji ülésen meghozott 50 bázispontos kamatemeléssel megegyező lépést kíván tenni.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Lakáshitelek: itt vannak a számok a gödör aljáról

A lakáshitelezés a földbe állt tavaly, az állomány kizárólag az államilag támogatott hitelek miatt bővült, de csak minimális mértékben. Hitelkiváltás gyakorlatilag nem volt.

NAV: a mobilappban bárki ellenőrizheti adószámláját

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) mobilappjában, a NAV-Mobilban bárki egyszerűen ellenőrizheti adószámláját, hogy van-e tartozása, esetleg túlfizetése az adóhivatalnál. 

Tőkeprogramokkal segítik a a vállalkozások fejlesztését

A Nemzeti Tőkeholding Zrt. (NTH) és tulajdonosi joggyakorlója, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) közös célja, hogy hozzájáruljon a befektetési környezet javításához, a vállalatok tőkeellátottságának növelésével ösztönözze a gazdaság fejlődését.

A kormány felszólítása az üzemanyag-kereskedőkhöz

A kormány a családok védelme érdekben újra nyomatékosan kér minden üzemanyag-kereskedőt, hogy a régiós árakat a lehető legrövidebb időn belül érjék el
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.