Kezdőlap Gazdaság Elemzők a GDP-ről: a negyedik negyedév rosszabb lesz
No menu items!

Elemzők a GDP-ről: a negyedik negyedév rosszabb lesz

A nemzetgazdaság teljesítménye az első három negyedévben 5,5 százalékkal esett vissza, de az év egészére 6 százalék körüli GDP csökkenést várnak az elemzők, azaz a negyedik negyedévre rosszabb kilátásokkal számolnak. A kormány mínusz 6,4 százalékos prognózisához képest viszont inkább derülátóknak tűnnek.

A Központi Statisztikai Hivatal részletes adatai szerint a bruttó hazai termék volumene 4,6 százalékkal csökkent a harmadik negyedévben az előző év azonos időszakához viszonyítva. A szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok szerint a gazdaság teljesítménye az előző negyedévinél 11,4 százalékkal nagyobb, az előző év azonos időszakinál 4,6 százalékkal kisebb volt

Németh Dávid

Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője úgy látja, hogy a mostani kilátások szerint jövőre még nem tudja behozni a hátrányt a magyar gazdaság. Bár a második negyedéves súlyos hanyatlás után a harmadik negyedévben javult a magyar gazdaság teljesítménye, éves összehasonlításban a negatív tartományban maradt. Az idén 6 százalékos lehet a visszaesés.

A harmadik negyedéves adatokból azt emelte ki, hogy a termelési oldalon valamennyi terület mínuszban maradt éves szinten a GDP-hez való hozzájárulást tekintve. A felhasználási oldalon a végső fogyasztás mellett a beruházási teljesítményt tartalmazó bruttó felhalmozás is negatív tartományban maradt. A készletek ugyanakkor növekedtek, aminek hátterében tartalékolási megfontolások, valamint értékesítési nehézségek egyaránt meghúzódhatnak – tette hozzá. A külkereskedelem gyakorlatilag semleges volt a GDP-eredmény szempontjából, azaz nem húzta vissza a gazdasági teljesítményt.

A K&H Bank szakembere szerint a koronavírus-járvány második hullámában elrendelt korlátozások miatt a negyedik negyedév várhatóan rosszabb lesz, mint a harmadik, elsősorban a szolgáltatások gyengébb eredménye miatt.

A legvalószínűbb forgatókönyv szerint jövőre növekedés lesz, a mértéke viszont nagyban függ attól, mikor kezd csitulni a járvány, mikor jelennek meg a vakcinák és kezdődnek meg a tömeges oltások világszerte. Lényeges, hogy milyen tartós károkat szenvedett el a gazdaság és a kereslet milyen tempóban tud élénkülni – emelte ki a K&H szakértője.

Németh Dávid, úgy látja, hogy 2021-ben a magyar GDP 3,5-4 százalék körüli éves növekedést érhet el. Ez pedig azt jelenti, hogy jövőre még nem dolgozza le az idei hátrányt a gazdaság.

Virovácz Péter

Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője azt emelte ki, hogy a harmadik negyedévi gazdasági visszapattanás ellenére még mindig 4,6 százalékkal csökkent a GDP a harmadik negyedévben. Termelési oldalon a feldolgozóipar egy negyedév alatt képes volt majdnem ledolgozni az óriási visszaesést, de a szolgáltatószektor teljesítménye is csak 4 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. A mezőgazdaság mellett az építőipar volt a másik terület, ahol a harmadik negyedévben tovább romlott a teljesítmény, de a tavalyi magas bázis miatt ez szinte borítékolható volt.

A felhasználási oldalon látható, hogy a gazdaságpolitikai beavatkozások révén nőtt a természetbeni társadalmi juttatás volumene, ami segítette a háztartások tényleges fogyasztásának helyreállását. A beruházások továbbra is zuhannak: az uniós projektek kifutása, a lakáspiaci megállás és a nagy ipari beruházások lezárulása mind ebbe az irányba hatott. A bruttó felhalmozás húzta vissza leginkább a GDP-t. Az ipar erőteljes helyreállása meglátszik az áruexport éves növekedésében is. Ugyanakkor a turizmus hiánya jelentős hatást gyakorol: a szolgáltatásexportra – fejtette ki.

A részletes adatok is megerősítették az ING Bank szakértőinek azon várakozását, hogy a negyedik negyedév teljesítménye gyakorlatilag az iparon múlik. Amennyiben jól teljesít a szektor, az nagyban mérsékelheti a szolgáltatásexportban mutatkozó jelentős kiesést és a várhatóan ismét zsugorodó fogyasztást.

Továbbra is úgy látják, hogy a korlátozások miatt a negyedik negyedévben a GDP újból mérséklődhet negyedéves alapon, így makrogazdasági szinten W-alakú kilábalásra lehet számítani.

Az év egészét nézve 5,8 százalékos lehet a recesszió. Habár a gazdaság egésze 2022 közepére túl lehet a válságon, ez szektorok szintjén közel sem lesz egységes, ami mindenképp további célzott gazdaságpolitikai beavatkozást igényel a jövő évben – zárta kommentárját Virovácz Péter.

Regős Gábor

Regős Gábor, a Századvég Gazdaságkutató makrogazdasági üzletágának vezetője megállapította: a harmadik negyedévben a GDP visszaesése az előző negyedévesnél kisebb volt, ami a gazdaság újraindulását jelenti, bár az egyes ágazatok adatai jelentős eltérést mutatnak.

Kisebb volt a visszaesés a szolgáltatások és az ipar esetében, míg az építőipar és a mezőgazdaság az előző negyedévesnél nagyobb visszaesést mutatott. Felhasználási oldalról a fogyasztás kisebb, míg a beruházások jelentősebb visszaesése rontotta a gazdasági teljesítményt. A beruházások visszaesését a vállalkozások óvatosabbá válása, a bevételek csökkenése, valamint az önkormányzatok helyzetének romlása, a beruházások elhalasztása magyarázza.

A külkereskedelmi egyenleg növekedési hozzájárulása semleges volt, ami a termékek egyenlegének javulásából és a szolgáltatások egyenlegének romlásából következett be. Itt tehát az előző években tapasztalt tendencia megfordult. A szolgáltatások esetében a romlást a turizmus, illetve a szállítási szolgáltatások visszaesése magyarázhatja.

Az év egészét tekintve a visszaesés mértéke 6 százalék körül alakulhat – figyelembe véve a már bevezetett korlátozásokat. Ezek esetleges meghosszabbítása azonban a vártnál nagyobb visszaesést okozhat – figyelmeztetett a Századvég szakértője.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

61. Közgazdász-vándorgyűlés: a pénzromlás meg kell fékezni

A 61. Közgazdász-vándorgyűlés nyitónapján, Egerben történt. Három vélemény.

BÉT – Nagyot estek az OTP részvényei

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1789,86 pontos, 3,12 százalékos csökkenéssel, 55 589,52 ponton zárt csütörtökön.

Korlátozta az üzemanyagok kivitelét az orosz kormány

Az orosz kormány két lehetőséget mérlegelt az üzemanyagárak stabilizálására: az olajtermékek exportjának átmeneti teljes tilalmát a belföldi piac telítése érdekében, illetve azt, hogy tonnánként 250 dollárra emelje olajtermékek exportvámját.

Javult a Pannon homoki élőhelyek ökológiai állapota

Európa több országával ellentétben Magyarország teljes területének csaknem egyharmada természetközeli állapotban maradt fent, amely egy rendkívüli arány és egyben nemzeti kincs is.

Hírek

A DRK és EGOM közös kollekciója Esztergomban

Közös ruházati kollekciót, két márka együttműködéséből született termékcsaládot mutattak be a közelmúltban Esztergomban. A helyiek úgy vélték, hogy Esztergom beceneve, az EGOM ruhamárkává is vált.

Így optimalizálják IT kiadásaikat a magyar cégek, rákaptak a használt szerverekre a vállalatok

A felmérésből kiderül, hogy meglepő módon az informatikát hangsúlyosabban használó cégeknél volt a számottevőbb költségcsökkentés, aminek oka egy jelentősebb költségracionalizálás volt.

Tőzsde – Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Vegyesen zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön.

Tőzsde – Veszteséges tőzsdezárás Európában

Gyenge kezdés után indexcsökkenéssel fejezték be a szerdai kereskedést a főbb európai értékpapírpiacok.

Devizapiac – Nagyot gyengült a forint kedden

Másfél-két százalékkal gyengült kedden a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi devizapiacon.

Nálunk mikor? Rómában ingyenes lesz a tömegközlekedés a tizenkilenc év alattiaknak

Róma az első olaszországi város, ahol ingyenessé teszik a tömegközlekedést a tizenegy és tizenkilenc év közötti gyerekek és fiatalok számára.

Erősödéssel nyitottak a vezető nyugat-európai tőzsdék, Londonban bankszünnap

Pluszban indítottak a főbb nyugat-európai tőzsdemutatók hétfőn. Londonban bankszünnap miatt egész nap nincs kereskedés.

Zsinagógák Hete: augusztus 27-től szeptember 10-ig

Már szokás szerint ismét a Sóletfesztivállal indul a Zsinagógák Hete, amely augusztus 27-től szeptember 10-ig változatos kulturális és szórakoztató programokkal várja a közönséget Budapesten és vidéki helyszíneken.

Gazdaság

Nem módosította alapkamatát a Bank of England

A kamatemelési sorozat kezdete óta a mostani kamatdöntő ülés volt az első, amelyen a monetáris testület nem emelte a jegybanki kamatszintet.

Devizapiac – Gyengült csütörtök reggelre a forint

Gyengült csütörtök reggelre a forint az előző esti jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben a nemzetközi devizakereskedelemben.

Csökkent a 3 hónapos diszkont kincstárjegy aukciós átlaghozama

Hozamcsökkenés mellett értékesített 3 hónapos diszkont kincstárjegyet keddi aukcióján az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK).

Visszavonták az ONEY pénzügyi vállalkozás tevékenységi engedélyét

Az ONEY így nem rendelkezett az ügyfelekkel szembeni követelésekkel, illetve pénzügyi szolgáltatásból eredő egyéb kötelezettséggel az engedély visszavonása és a végelszámolás időpontjában.